Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günlük Hayatımızda Arabça

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı

Biliyordum böyle diyeceğini, yazımı da hazırlamıştım zaten; cezakAllahu hayran kardeşim )

ما → (ma) Cansızlar için 'Ne?' sorusunu sorar.

من (men) Canlılar için 'Kim?' sorusunu sorar.

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

وَمَنْ اَضَلُّ مِمَّنْ يَدْعُوا مِنْ دُونِ اللّٰهِ مَنْ لَا يَسْتَج۪يبُ لَهُٓ اِلٰى يَوْمِ الْقِيٰمَةِ وَهُمْ عَنْ دُعَٓائِهِمْ غَافِلُونَ

Ve men edallu mimmen yed’û min dûni(A)llâhi men lâ yestecîbu lehu ilâ yevmi-l kiyâmeti vehum ‘an du’â-ihim ġâfilûn(e)

Bu Ahkaf Suresi 5. ayet. Dikkat edin "men" vardır. Canlılar için.

Bu tarz ayetlerin hepsini "taştan putlar için" sananlara duyurulması gereken bilgiler bunlar. Gidip internetten bu ayetin meallerine bakın; "kimse/kişi" denilmesi gereken yerlerde "şey" diye meal verilmiş.

Ekstra bilgi:

Aynı ayette "dua" kelimesi arapça metinde açıkça yer almaktayken; çoğu meallerde ise onun yerine "tapma" kelimesi mevcut. "Tapma" deyince sadece "secde" algılayan insanlar, bu ayetlerin aslını bilmediği için:
"Duanın da secde gibi bir ibadet olup, sadece Allah'a yapılması gerektiğini" algılayamıyorlar. Sonra gavslara el açıp, türbelere gidip şirk işliyorlar. Rabbim hidayet versin.

Bu arada bu doğrultuda bakınca, bu ayet için en doğru meal örneklerinden biri:

"Hem o kimseden daha şaşkın kim olabilir ki Allah'ı bırakır da kendisine Kıyamet'e kadar cevab veremeyecek kimselere duâ eder, onlar ise onların duâlarından gafildirler."

Elmalılı Hamdi Yazır

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Biliyordum böyle diyeceğini, yazımı da hazırlamıştım zaten; cezakAllahu hayran kardeşim )

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

وَمَنْ اَضَلُّ مِمَّنْ يَدْعُوا مِنْ دُونِ اللّٰهِ مَنْ لَا يَسْتَج۪يبُ لَهُٓ اِلٰى يَوْمِالْقِيٰمَةِ وَهُمْ عَنْ دُعَٓائِهِمْ غَافِلُونَ

Ve men edallu mimmen yed’û min dûni(A)llâhi men lâ yestecîbu lehu ilâ yevmi-l kiyâmeti vehum ‘an du’â-ihim ġâfilûn(e)

Bu Ahkaf Suresi 5. ayet. Dikkat edin "men" vardır. Canlılar için.

Bu tarz ayetlerin hepsini "taştan putlar için" sananlara duyurulması gereken bilgiler bunlar. Gidip internetten bu ayetin meallerine bakın; "kimse/kişi" denilmesi gereken yerlerde "şey" diye meal verilmiş.

Ekstra bilgi:

Aynı ayette "dua" kelimesi arapça metinde açıkça yer almaktayken; çoğu meallerde ise onun yerine "tapma" kelimesi mevcut. "Tapma" deyince sadece "secde" algılayan insanlar, bu ayetlerin aslını bilmediği için:
"Duanın da secde gibi bir ibadet olup, sadece Allah'a yapılması gerektiğini" algılayamıyorlar. Sonra gavslara el açıp, türbelere gidip şirk işliyorlar. Rabbim hidayet versin.
Asıl ben CezakAllahu khayran bu kıymetli bilgi için. Bir hoca meallerin çoğu sıkıntılı gibi şeyler söylemişti bir ara.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bilgi için Allah razı olsun. Fakat,
Ayet yanlış yazılmış" يَوْمِ ٱلْقِيَٰمَةِ "şeklinde olacak, يوم ve قيمة bitişik yazılmış.
CezakAllahu hayran kardeşim, maşaAllah dikkatine, düzelttim şimdi. Kopyaladığım yerde düzgün, buraya aktarırken olmuş anlaşılan.

Üst Ana Sayfa Alt