Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Günümüzde Kendini İslam'a Nispet Eden Müşrikler Ehli Kitaba Hamledilir mi?

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Selamün aleyküm we rahmetullahi we berekatuh,
Hocam bazı kimseler günümüzdeki kendini İslam'a nispet eden müşrikleri ( namaz kılan, şeriatı savunan, sakallı, tesettürlü, zekat veren, oruç tutan) ehli kitap ile karşılaştırıp onların kestiğini yemek, onlarla nikahlanmak caizdir diyor, böyle diyenler varmış daha doğrusu.
Bu görüşün sahibi olan alimler kimlerdir, dayanakları nedir?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamün aleyküm we rahmetullahi we berekatuh,
Hocam bazı kimseler günümüzdeki kendini İslam'a nispet eden müşrikleri ( namaz kılan, şeriatı savunan, sakallı, tesettürlü, zekat veren, oruç tutan) ehli kitap ile karşılaştırıp onların kestiğini yemek, onlarla nikahlanmak caizdir diyor, böyle diyenler varmış daha doğrusu.
Bu görüşün sahibi olan alimler kimlerdir, dayanakları nedir?
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;
Böyle bir şey isabetli değildir.
Evveliyatla namaz kılıp oruç tutan, zekat veren ve şeriatı savunan bir kişi neden muşrik oluyor, gerçekten dinden çıkaran bir kufur içerisinde midir bunun tesbiti gerekir. Velev ki tesbit edildi, böyle bir kişi murted olur, Allah'a oğul isnad eden Hırıstiyan ya da Yahudi değil.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;
Böyle bir şey isabetli değildir.
Evveliyatla namaz kılıp oruç tutan, zekat veren ve şeriatı savunan bir kişi neden muşrik oluyor, gerçekten dinden çıkaran bir kufur içerisinde midir bunun tesbiti gerekir. Velev ki tesbit edildi, böyle bir kişi murted olur, Allah'a oğul isnad eden Hırıstiyan ya da Yahudi değil.

Bu bahsedilen amelleri yapmakla beraber, ilk gününden itibaren dinini bozacak bir durum bulunduran ve mazereti de olmayan kimseleri kastetmiştim

Abdulmuizz Fida

Admin
Bu bahsedilen amelleri yapmakla beraber, ilk gününden itibaren dinini bozacak bir durum bulunduran ve mazereti de olmayan kimseleri kastetmiştim
Dediğiniz dinini bozacak ve mazereti de olmayan durumlara iki örnek verirseniz meseleyi daha iyi analiz ederiz.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Dediğiniz dinini bozacak ve mazereti de olmayan durumlara iki örnek verirseniz meseleyi daha iyi analiz ederiz.
Örneğin meleklerin cisim olarak varlığını kabul etmeyip milk kelimesi üzerinden doğa güçleri olarak (rüzgar, güneş ...)tevil ediyor ya da yahudi ve hristiyanların da hak olduğunu savunuyor vb. durumdaki kişiler

Abdulmuizz Fida

Admin
Örneğin meleklerin cisim olarak varlığını kabul etmeyip milk kelimesi üzerinden doğa güçleri olarak (rüzgar, güneş ...)tevil ediyor ya da yahudi ve hristiyanların da hak olduğunu savunuyor vb. durumdaki kişiler
Kardeşim ; çok sorunlu ve sıkıntılı bir misal verdin. Bu dediğin inançta olan birini hiç tanıdın mı, gördün mü? İslam aleminde böyle kaç kişi vardır?

Meleğe inanmayan İslam'a hiç girmediği gibi hiç bir semâvi dine de girmemiştir.
Yahudi ve Hristiyanlığı hak (mevcud şu anki halini) gören müslüman idiyse murted olur. Hak gördüğü dinlerin peygamberlerine vahyi rüzgar, güneş mi getiriyormuş?

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Kardeşim ; çok sorunlu ve sıkıntılı bir misal verdin. Bu dediğin inançta olan birini hiç tanıdın mı, gördün mü? İslam aleminde böyle kaç kişi vardır?

Meleğe inanmayan İslam'a hiç girmediği gibi hiç bir semâvi dine de girmemiştir.
Yahudi ve Hristiyanlığı hak (mevcud şu anki halini) gören müslüman idiyse murted olur. Hak gördüğü dinlerin peygamberlerine vahyi rüzgar, güneş mi getiriyormuş?
Ben örnek verdim, bunun misalleri var, Muhammed Esed( milk meselesi)Abdülaziz bayındır (İbn sina, Farabi gibi Allah'ın herşeyi bilemeyeceğini söylüyor) vb

Abdulmuizz Fida

Admin
Ben örnek verdim, bunun misalleri var, Muhammed Esed( milk meselesi)Abdülaziz bayındır (İbn sina, Farabi gibi Allah'ın herşeyi bilemeyeceğini söylüyor) vb
Kardeşim saydığın kişilerin İslam akidesi üzerine olduğu zaten sabit değildir. Bunların bir kısmı (İbn Sina, Farabi) bandrollu kâfir, bir kısmı da ehl-i sunnetten uzak sapkınlardır. Böyle de olsa bunlar ehl-i kitab yani Yahudi, Hristiyan kategorisine girmezler.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt