Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Duası -Ayet ve Hadislerle-

S Çevrimdışı

selefi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
“Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takva sahiplerine önder kıl! Derler.”(Furkan 74)

“Rabbim! Beni, ana-babamı, iman etmiş olarak evime girenleri, iman eden erkekleri ve iman eden kadınları bağışla, zalimlerin de ancak helâkini arttır.”(Nuh 28)

“(Onlar şöyle yakarırlar: ) Rabbimiz! Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize tarafından rahmet bağışla. Lütfu en bol olan sensin.”(Al-i İmran 8)

“Hatırla ki İbrahim şöyle demişti: "Rabbim! Bu şehri (Mekke'yi) emniyetli kıl, beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut!"(İbrahim 35)

Dua, insanın zayıflığını ve yaratıcısına olan ihtiyacının şuurunu veren önemli bir ibadettir. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem; “Dua ibadetin ta kendisidir” buyurmuştur.[1]

Dua sebebiyle nefiste sekine, göğüste genişleme ve sabır kazanılır, başa gelenlere tahammül dua ile kolaylaşır. Bu, duanın kabul çeşitlerinden biridir.

Dua, dilin zikri ve kalbin boyun eğmesi ile olur. Müslüman, duanın kabul edileceği vakitleri araştırarak, bilinen dua edeplerini gözeterek Allah’a dilediği gibi dua eder. Duanın en önemli edeplerinden bazıları; duada ihlâslı olmak, aceleci olmamak, kalbin hazır olması ve helal yemek gibi şeylerdir.

Dua, insanın başına bir bela gelip de Allah’a yakarmasına has bir ibadet değil, aksine her zaman devam etmesi gereken bir ibadettir. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyuruyor ki; “Kim Allah’ın kendisine şiddet ve musibet anında icabet etmesini isterse, rahatlık anlarında duayı artırsın.”[2]

Müslüman kendisine, anne babasına, aile halkına ve çocuklarına dua etmelidir. Zira insan buna her zaman muhtaçtır. Sonra bu ümmet için, âlimler, davetçiler, gençler ve kadınlar için de dua etmelidir.

Âişe (radıyallâhu anhâ) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) özlü duaları tercih eder, diğerlerini bırakırdı."[3]

Peygamberler, kendileri, anne babaları ve zürriyetleri için dua etmişlerdir. Allah Teala buyuruyor ki; “Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takva sahiplerine önder kıl! Derler.”(Furkan 74)

“Rabbim! Beni, ana-babamı, iman etmiş olarak evime girenleri, iman eden erkekleri ve iman eden kadınları bağışla, zalimlerin de ancak helâkini arttır.”(Nuh 28)

“(Onlar şöyle yakarırlar: ) Rabbimiz! Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize tarafından rahmet bağışla. Lütfu en bol olan sensin.”(Al-i İmran 8)

“Hatırla ki İbrahim şöyle demişti: "Rabbim! Bu şehri (Mekke'yi) emniyetli kıl, beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut!"(İbrahim 35)

Bu konudaki pek çok nebevi dualardan bazıları şunlardır; Enes r.a.’den; Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in duası genelde şöyle idi; “Allah'ım! Bize dünyada bir iyilik ve ahirette bir iyilik ver ve bizi cehennem azabından koru.”[4]

İbn Mesud r.a.’den; Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle derdi; “Allah’ım! Senden hidayet, takva, iffet ve zenginlik isterim.”[5]

Tarık Bin Eşyem r.a.’den; “Bir kimse Müslüman olduğu zaman Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem önce ona namazı öğretir ve şöyle dua etmesini emrederdi; “Allah’ım! Beni bağışla, bana rahmet et, bana hidayet, afiyet ver ve beni rızıklandır.”[6]

Bundan başka da bilinen dualar vardır. Kabule şayan dua çeşitlerinden biri de, müslümanın diğer kardeşinin gıyabında yaptığı duadır. Bu aynı zamanda hayatta da olsalar, ölmüş de olsalar, dinde kardeşlik haklarındandır.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki; “Müslüman kişinin kardeşinin gıyabında yaptığı dua kabule şayandır. Başı üzerinde görevli bir melek, o kardeşine hayırlı dua ettikçe; “Âmin, aynısı sana da olsun” der.”[7]

Ey sevgili kardeşim! Âlimlere ve Allah rızası için çalışanlara da dua etmeyi unutma! Allah’a bu dini galip kılması ve kelimesini yüceltmesi için tazarru et.

Şu büyük sevabı elinden kaçırma: Ubade Bin Samit r.a.’den; Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle derken işittim; “Kim mümin erkek ve mümin kadınlar için bağışlanma dilerse, Allah ona her mümin erkek ve her mümin kadın kadar sevap yazar.”[8]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Ebu Davud ve Tirmizi

[2] Tirmizi ve Hakim sahih kaydıyla.

[3] Ebu Davud ceyyid isnad ile.

[4] Buhari ve Müslim

[5] Müslim

[6] Müslim.

[7] Müslim

[8] Taberani rivayet etmiş, Elbani “hasen” demiştir.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah razı olsun

Bu dualar gözümüzün nurudur..Dua da olmazsa Rabbimiz bizleri ne etsin..

Rahmana günahlarımızı için yalvarmalıyız zira O bizlerin tek sahibidir..

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
"اَللَّهُمَّ لاَ سَهْلَ إِلاَّ مَا جَعَلْتَهُ سَهْلاً ، وَأَنْتَ تَجْعَلُ الْحُزْنَ إِذَا شِئْتَ سَهْلاً"
(رواه ابن حبان وابن السني)
" Allah’ım! Senin kolay kıldığından başka kolay yoktur. Sen dilersen zor (katı ve sert) olanı kolay ve yumuşak yaparsın.
(Sahih İbni Hibban Mevarid 427, İbn sünni No: 351 Nevevi bu hadis için sahih dedi.)

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
eylemzayi ' Alıntı:
"اَللَّهُمَّ لاَ سَهْلَ إِلاَّ مَا جَعَلْتَهُ سَهْلاً ، وَأَنْتَ تَجْعَلُ الْحُزْنَ إِذَا شِئْتَ سَهْلاً"
(رواه ابن حبان وابن السني)
" ALLAH’ım! Senin kolay kıldığından başka kolay yoktur. Sen dilersen zor (katı ve sert) olanı kolay ve yumuşak yaparsın.
(Sahih İbni Hibban Mevarid 427, İbn sünni No: 351 Nevevi bu hadis için sahih dedi.)

Amin ALLAH razı olsun...:gül

NeZnam Çevrimdışı

NeZnam

Üye
İslam-TR Üyesi
Rabbimiz!Üstümüze sabır yağdır ve yürekten sana bağlı kalan kimseler olarak canımızı al.(A'raf/126)

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
NeZnam ' Alıntı:
Rabbimiz!Üstümüze sabır yağdır ve yürekten sana bağlı kalan kimseler olarak canımızı al.(A'raf/126)

AMİN! AMİN! :dua

ALLAH Razı Olsun NeZnam :gül

H Çevrimdışı

hümam

Üye
İslam-TR Üyesi
Bismillahirrahmanirrahim..

Onlar ki;"Rabbimiz, inandık iman getirdik; artık bizim suçlarımızı bağışla ve bizleri o ateş azabından koru." derler.

aminn....
Ali-İmran

E Çevrimdışı

Ebu Bekir

Üye
İslam-TR Üyesi
5. (1843)- Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissa lâtu vesselâm)'ı bir şey üzecek olsa şu duayı okurdu: "Yâ Hayyu ya Kayyum, birahmeti ke estağîsu. (Ey diri olan, ey Kayyûm olan Rabbim, rahmetin adına yardımını talep ediyorum)." Ve keza şöyle derdi: "Elizzu biyâze'lcelâli ve'l-İkrâm." (Yâ ze'lcelâli ve'l-ikrâm)'ı devamlı söyleyin! [Tirmizî Daavât 99, (3522).]

AÇIKLAMA:

Rivâyetin ikinci kısmı, Resûlullah'ın dua âdâbıyla ilgili bir tavsiyesi ni ihtiva ediyor. Dua yaparken, Allah'a: "Ey celâl ve ikram sâhibi, duamı kabul et!" mânasında bir yakarış olan Yâ ze'lcelâli ve'l-İkram cümlesini çokça, sıkça tekrar etmeyi tavsiye ediyor.Bu tavsiye ile önceki kısım aynı senetle geldiği için Tirmizî hazretler i rivâyette sunmuştur.

Kütub-u Sitte Şerhi, Prof.Dr. İbrahim Canan, Cilt 16-17

UHUD Çevrimdışı

UHUD

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Ey Rabbimiz Bize dünyada bir iyilik ahirette bir iyilik ver. Bizi ateş azabından koru.”

( Bakara- 201 )

UHUD Çevrimdışı

UHUD

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Rabbim bağışla ve merhamet et. Sen merhametlilerin en iyisisin.”

( Mü’minun- 118 )

ayaklıkütüphane Çevrimdışı

ayaklıkütüphane

Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Eyyub: Ya Rabbi zarar bana dokundu ve sen Erhamer’rahiminsin (Enbiya 21/83) Kuran’daki diğer bir dua da” Ya Rabbi şeytan beni zorluk ve azaba uğrattı.(sad 38/41).

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ey Rabbimiz! Bizi Sana boyun eğenlerden kıl,neslimizden de Sana itaat eden bir ümmet çıkar,bize ibadet usüllerimizi göster,tevbelerimizi kabul et.Zira tevbeleri çokça kabul eden ve çok merhametli olan ancak Sen'sin.( Bakara-128)

Sûde binti Zem'a Çevrimdışı

Sûde binti Zem'a

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah'ım şu anda hazır bulunanı ileride gelecek olanlarıyla, bildiklerim ve bilmediklerimle bütün hayırları Senden istiyorum. Şu anda bulunanı ve ileride gelcek olanlarıyla, bildiklerim ve bilmediklerimle bütün şerlerden Sana sığınırım. Allah'ım, Senin kulun ve peygamberinin dilediği hayırları Senden diliyor, kulun ve peygamberinin Sana sığındığı şerlerden Sana sığınıyorum. Allah'ım,Senden Cenneti ve ona yaklaştıracak her türlü söz ve davranışı diliyor, Cehennemden ve ona yaklaştıracak her türlü söz ve davranıştan Sana sığınıyorum. Benim için takdir ettiğin bütün hükümleri hayır kılmanı Senden istiyorum...İbn Mâce,Dua:4

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
"Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz."Araf- 23 -

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin
"Ey mülkün sahibi Allah'ım!
Sen mülkü dilediğine verirsin, dilediğinden de onu çeker alırsın,
dilediğini aziz edersin, dilediğini zelil edersin.
Hayır Senin elindedir. Muhakkak ki, Sen her şeye kâdirsin.
Geceyi gündüzün içine sokarsın, gündüzü gecenin içine sokarsın;
ölüden diri çıkarırsın, diriden ölü çıkarırsın.
Dilediğine de hesapsız rızık verirsin." Al-i imran, 26-27

Yarattiklarin adedince sana hamd olsun.

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
"Rabbim,bilgim olmayan şeyi Senden istemekten Sana sığınırım. Ve eğer beni bağışlamaz ve beni esirgemezsen, hüsrana uğrayanlardan olurum."

Hz. Nuh'un duası (Yunus Suresi 47)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
- Enes b. Malik (r.a)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v)’in devamlı okuduğu duaları vardı bu dua da onlardandır:
“Allah’ım! Gam ve kederden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan ve insanların zulmünden Sana sığınırım.”
(Tirmizî, Deavat: 75; Buhârî, Deavat: 36)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
" Allah’ım! Kalbimi nurlu kıl, dilimi nurlu kıl, kulağımı nurlu kıl, gözümü nurlu kıl, arkamı nurlu kıl, önümü nurlu kıl, üstümü nurlu kıl, altımı nurlu kıl, Allah’ım bana nur ver. "

(Buhari Fethul Bari Şerhi 11/116, Müslim 1/530)

"اَللَّهُمَّ اجْعَلْ فيِ قَلْبِي نُوراً، وَفيِ لِسَانِي نُوراً، وَاجْعَلْ فيِ سَمْعيِ نُوراً، وَاجْعَلْ فيِ بَصَرِي نُوراً، وَاجْعَلْ مِنْ خَلْفيِ نُوراً، وَمِنْ أَمَامِي نُوراً، وَاجْعَلْ مِنْ فَوْقِي نُوراً، وَمِنْ تَحْتيِ نُوراً.

اَللَّهُمَّ أعْطِنيِ نُوراً "

(مُسْلِمٌ والبُخَارِيُّ)

Üst Ana Sayfa Alt