Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Duası -Ayet ve Hadislerle-

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
IMG_5220.JPG

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
عَن ابنِ مسْعُودٍ رَضي اللهُ عنْهُ أَنَّ النَّبِيَّ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم كَانَ يَقُولُ: اللَّهُمَّ إِنِي أَسْأَلُكَ الهُدَى وَالتُّقَى العفَافَ والغنَى.

Abdullah ibni Mes’ûd radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dua ederdi:

"Allah’ım! Senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği isterim."

(Müslim, Zikir 72. Ayrıca bk. Tirmizî, Daavât 72; İbni Mâce, Duâ 2)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"أَعُوذُ بِكَلِماَتِ اللهِ التَّامَّاتِ الَّتيِ لاَ يُجَاوِزُهُنَّ بَرٌّ وَلاَ فاَجِرٌ ، مِنْ شَرِّ مَاخَلَقَ ، وَبَرَأَ وَذَرَأَ ، وَمِنْ شَرِّ مَا يَنْزِلُ مِنَ السَّمَاءِ ، وَمِنْ شَرِّ مَا يَعْرجُ فِيهَا ، وَمِنْ شَرِّ مَا ذَرَأَ فيِ اْلأَرْضِ ، وَمِنْ شَرِّ ماَ يَخْرُجُ مِنْهاَ ، وَمِنْ شَرِّ فِتَنِ اللَّيْـلِ وَالنَّهاَرِ ، وَمِنْ شَرِّ كُلِّ طاَرِقٍ إِلاَّ طاَرِقاً يَطْرُقُ بِخَيْرٍ ياَرَحْمَنُ "

(أحمد ، ابن السني)

" İyi olsun kötü olsun hiç kimsenin engelleyemeyeceği yarattığı kötülüklerden Allah’ın tam kelimelerine (Kur’an’a) sığınırım. Gökten inenlerin ve göğe yükselenlerin şerrinden, yere ekilenlerin ve yerden çıkanların şerrinden, gece ve gündüzün fitnesinin şerrinden, hayırlı bir şey dışında kapı çalanların şerrinden Allah’ın tam kelimelerine (Kur’an’a) sığınıyorum. Ey Rahman Sana sığınıyorum. "

(Ahmed 3/419, İbn Sünni No:637 sahih senedle)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullahın Sabah Ve Akşam yaptığı Dua:

1033) İbn Ömer şöyle dedi:

Rasulullah (s.a.v.) sabah-akşam şu duaları bırakmazdı:

"Allah'ım! Dinim, dünyam, ehlim ve malım hakkında senden af ve afiyet isterim. Allah'ım! Ayıplarımı ört. Korktuğum şeylerden beni emin kıl. Allah'ım! Önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan ve üstümden (gelecek belâlardan) beni koru. Altımdan gelecek ani afet ve beladan senin-azametine sığınırım."

Alttan gelecek afet ve bela ile, yere batmayı kastediyordu. ( Ebu Davud, Sünen, 5358; İmam Ahmed, Musned, II/25; Hakim, Mustedrek, I/ 517; Beyhakî, Esma ve's-Sıfat, 138; Taberanî, Mucemu'l-Kebir, XII/343.)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (s.a.v.) sıkıntı esnasında şöyle derdi:

"Azîm ve Halîm olan Allah'tan başka ilah yoktur. Büyük Arş'ın sahibi olan Allah'tan başka ilah yoktur. Göklerin Rabb'i, yerin Rabb'i ve Kerim (yüce) Arş'ın Rabb'i olan Allah'tan başka ilah yoktur."(Buharî, Sahih, Vill/93,1X/154, 155; Müslim, Sahih, kıtabu'z-zikr ve'd-dua, bab: 21; İmam Ahmed, Musned, I/228, 259, 280, 284,339.)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Enes şöyle anlattı: Rasulullah şu duayı çok yapardı:

"Allah'ım! Bize, dünyada ve ahirette iyilik ver, bizi 'Cehennem azabından koru."(Müslim, Sahih, 2068, 2069; Tirmizî, Sünen, 3487; İmam Ahmed, Musned, IH/ 107, 208, 209, 277; Ibn Ebi Şeybe, Musannef, X/261; Buharî, Edebu'l-Mufred, 682; ibnu's-Sınni, Amelu'l-yevmi ve'Meyie, 200; İbn Adiyy, el-Kamil, 111/1055.)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre şunu söyledi: Peygamber (s.a.v.) şöyle derdi:

"Allah'ım! Fakirlikten, illet ve zilletten (hastalık ve aşağılık duruma düşmekten) zulmetmekten ve zulmedilmekten sana sığınırım."(Nesaî, Sünen, VIII/261; imam Ahmed, Musned, II/305, 325, 354; Hakim, Müstedrek, U540; BeyhaM, Sünenü'l-Kübra, VU/12; Taberanî, Mu'cemu't-Kebir, IX/5Q )

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Allah'ım! Yalnız sana hamdle senden istiyorum. Senden başka ibadete layık ilâh yoktur. Sensin ihsanı bol olan, gökleri ve yeri yoktan var eden! Ey celâl ve ikram sahibi! Ey ezeli ve ebedi diri! Ve ey mükemmel tedbir eden." (Ebû Dâvûd, Vitr 23; Tirmizî, Deavât 99)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullahın Sıkıntı Esnasındaki Duası

İbn Abbas şunu anlattı:

Rasulullah (s.a.v.) sıkıntı esnasında şöyle derdi:

"Azîm ve Halîm olan Allah'tan başka ilah yoktur. Büyük Arş'ın sahibi olan Allah'tan başka ilah yoktur. Göklerin Rabb'i, yerin Rabb'i ve Kerim (yüce) Arş'ın Rabb'i olan Allah'tan başka ilah yoktur."(Buharî, Sahih, Vill/93,1X/154, 155; Müslim, Sahih, kıtabu'z-zikr ve'd-dua, bab: 21; İmam Ahmed, Musned, I/228, 259, 280, 284,339.)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre rivayet etti: Rasulullah (s.a.v.) şöyle derdi:

"Allah'ım! işimin temeli kıldığın dinimi düzelt. İçinde geçimimi kıldığın dünyamı düzelt. Dönüşümü kendisine yaptığın ahiretimi benim için düzelt. Hayatı, her türlü hayırda bana fazlalık kıl. Ölümü her türlü serden, benim için rahatlık et." (imam Ahmed, Musned, İV/399; Ebu Nuaym, Hılyetu'i-Evliya, VI/46; İbn Hıbban, Sahih, 541; Buharî, Edebu'İ-Mufred, 668; Taberanî, Mucemu's-Sağir, N/48; Ibnu's-Sinnı, A-melu'l-yevmi ve'l-leyle, 124, 44, 509.)