Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Duası

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

“Allah'ım! Ben; acizlikten, tembellikten, cimrilikten, bunaklık derecesinde ihtiyarlıktan, kabir azabından sana sığınırım.

Ya Rabbi! Nefsime haramlardan korunmasını ilham et, onu kötülükten temizle. Temizleyenlerin en hayırlısı Sensin. Nefsimin sahibi ve yöneticisi Sensin.

Allah'ım! Faydasız ilimden, Allah korkusu, Allah saygısı duymayan katı kalpten, doymak bilmeyen nefisten, kabul olmayacak duadan Sana sığınırım.”
(Müslim)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

"Allah'ım! Yalnız sana hamdle senden istiyorum. Senden başka ibadete layık ilâh yoktur. Sensin ihsanı bol olan, gökleri ve yeri yoktan var eden! Ey celâl ve ikram sahibi! Ey ezeli ve ebedi diri! Ve ey mükemmel tedbir eden." (Ebû Dâvûd, Vitr 23; Tirmizî, Deavât 99)

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Mûsâ dedi ki: "Rabbim! Gönlüme ferahlık ver.İşimi bana kolaylaştır.Dilimdeki bağı çöz ki sözümü anlasınlar. Bana ailemden birini yardımcı yap, Kardeşim Hârûn'u. Onunla gücümü artır. Onu işime ortak et. Seni çok tespih edelim diye, Seni çok zikredelim diye. Çünkü sen bizi hakkıyla görmektesin."
Taha, ﴾25-30. Ayetler﴿

Musa aleyhiselam'ın meşhur duası ailesinden birisini yardımcı olarak istemesi. Ey Rabbim! Musa aleyhiselam'a Harun'u nasıl nasip ettiysen bizlere de ailemizden davanı sürdürebileceğimiz yardımcılar nasip et. Böylelikle iman zürriyetimize temel atsın, Senin rızan için yaşayan bir aile var olsun, sadece Senin dinini kendilerine dert edinen, insanları Senin dinene davet eden ve Senin rızan için başlarından vazgeçen bir aile olsun. Allahumme amin.

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
: عن طلحى بن عبيد الله أن رسول الله صلى الله عليه و سلم كان إذا راى الهلال قال
" اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَيْنَا بِالْيُمْنِ وَالإِيمَانِ ، وَالسَّلامَةِ وَالإِسْلامِ ، رَبِّي وَرَبُّكَ اللَّهُ "

Talhâ bin Ubeydullah (ra)'dan rivayet edildiğine göre, Rasûlullah (sav) hilali gördüğü zaman şöyle dua ederdi:

"Allah’ım, bu ayı üzerimize bereket, iman, selamet ve islamla doğdur. (Ey hilal) benim de senin de Rabbin Allah’tır!"

(âmin)

Tirmizi

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
اَللَّهُمَّ أَحْسِنْ عَاقِبَتَنَا فِي الْأُمُورِ كُلِّهَا وَأَجِرْنَا مِنْ خِزْيِ الدُّنْيَا وَعَذَابِ الْآخِرَةِ

“Allah’ım! Bütün işlerimizin sonucunu güzel eyle, dünyada rezil olmaktan ve ahiret azabından bizi koru.”
(Ahmed İbn Hanbel)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
اَللَّهُمَّ إِنّـِي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ وَالْـجُبْنِ وَالْبُخْلِ وَالْـهَرَمِ وَعَذَابِ الْقَبْرِ ، اللَّهُمَّ آتِ نَفْسِي تَقْوَاهَا وَزَكِّهَا أَنْتَ خَيْرُ مَنْ زَكَّاهَا أَنْتَ وَلِيُّهَا وَمَوْلاَهَا ، اَللَّهُمَّ إِنّـِي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عِلْمٍ لاَ يَنْفَعُ وَمِنْ قَلْبٍ لاَ يَـخْشَعُ وَمِنْ نَفْسٍ لاَ تَشْبَعُ وَمِنْ دَعْوَةٍ لاَ يُسْتَجَابُ لَهَا

“Allah'ım! Ben; acizlikten, tembellikten, cimrilikten, bunaklık derecesinde ihtiyarlıktan, kabir azabından sana sığınırım.

Ya Rabbi! Nefsime haramlardan korunmasını ilham et, onu kötülükten temizle. Temizleyenlerin en hayırlısı Sensin. Nefsimin sahibi ve yöneticisi Sensin.

Allah'ım! Faydasız ilimden, Allah korkusu, Allah saygısı duymayan katı kalpten, doymak bilmeyen nefisten, kabul olmayacak duadan Sana sığınırım.”
(Müslim)

M Çevrimdışı

Melikşah Kaya

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aişe validemiz, “Şayet Kadir Gecesi’ne tevafuk edersem nasıl dua edeyim?” diye Allah Resulü’ne sormuş, Fahr-i Kâinat Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) de ona, “Ellâhümme inneke afüvvün, tuhibbu’l-afve fa’fü annî” (Allah’ım! Şüphesiz Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet.) (Tirmizi, Da’avât 89)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbni Abbas (r.a)’dan, Rasulullah (s.a.s)’ın şöyle dua ettiği rivayet edilmiştir:

“Ey Allah’ım ! Senden dinimde, dünyamda, ailemde, malımda affını ve afiyetini istiyorum. Ey Allah’ım! İşlediğim günahları ört! Korkudan beni emin kıl! Önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan, üstümden beni koru! Altımdan (zelzeleyle) gizlice helak olmaktan sana sığınırım.” (Bezzar-Müsned’de rivayet etti ve hasen dedi)

Abdullah b. Ömer (r.a) şöyle dedi:

“Rasulullah (s.a.s), her sabah ve akşam mutlaka şu duayı okurdu, onu terketmezdi:

“Ey Rabbim! Dünya ve ahirette senden afiyet isterim. Yine senden dinimde, dünyamda, ailemde, malımda afiyet ve affını isterim. Ey Rabbim! Kötülüklerimi ört, korkularımı gider! Ey Allah’ım! Önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan, üstümden beni koru! Altımdan öldürülmekten, senin büyüklüğüne sığınırım.” (Ahmed, Ebu Davud, İbni Mace, İbni Hibban, Hakim rivayet etti ve sahih dedi.)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

(Müslim)

Üst Ana Sayfa Alt