Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Nasihati

Huzeyfedmr Çevrimdışı

Huzeyfedmr

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
IMG_20181108_223326.jpg
Şeyh Usame Rahimahullah

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hersey bır gun gececek.

Oncekılerın gecıp gıttıgı yarınında gelıp gıdecegı gıbı.

Dunya ıcın neden onca sıkıntıyla debelenıyorsun kı ?

Senın ıcın daha hayırlı olan ahıret yasamı ıcın kosmalısın kardesım.

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ey azmi gevşek olan kimse!
Neredesin?

Bu yolda Hz. Âdem çok yoruldu.

Hz. Nuh bu sebeple ağladı.

Hz. İbrahim ateşe atıldı,

Hz. İsmail kurban edilmek için yatırıldı.

Hz. Yusuf oldukça düşük bir pahaya satıldı ve senelerce hapiste kaldı.

Hz. Zekeriya ise testereyle ikiye biçildi.

Hz. Yahya da ablukaya alınıp kesildi.

Hz. Eyüb'e sıkıntı ve hastalık isabet etti.

Hz. Davud'un ağlamaları ise oldukça çoğaldı.

Hz. İsa ise, silahsız olarak kaçmak zorunda kaldı ve

Hz. Muhammed'e (sallallahu aleyhi ve sellem) her türlü eziyet ve fakirlik dokundu.

Öyleyse oyun ve eğlenceye sen hala devam mı edeceksin?!

İbn Kayyim Fevaid

14583308_1150803848288215_578564659213238272_n.jpg

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben yapamıyorum nedir yahu ben bu quranı okuyamıyorum nedir.

Elde tum imkanlar varken ben bunu yapamıyorum olsa olsa bir seytan vesvesesıdır

Bak su kardesım ize tahtaya yazıpta quran ezberliyor utanmak lazım vallahi utanmak lazım
FB_IMG_1542524899901.jpg

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Şeyhu’l-İslam İbni Teymiyye’ye şu soru soruldu:
Şeyh, İmam, Selefin takipçisi ve Halef’in lideri, bildiğim ve batı ve doğu beldelerinde tanıştıklarımın en alimi Takiyyudin Ebu’l-Abbas Ahmed İbni Teymiyye’ye dünya hayatım ve dini yaşantım hususunda beni doğruya yöneltecek bir nasihatta bulunmasını sordum. Şöyle cevap verdi (rahimehullahi Te’ala):
Nasihata gelince; ben Allah (Azze ve Celle) ve Rasulü (sallallahu aleyhi ve sellem)’in nasihatından, anlayan ve uyanlar için, daha faydalı bir nasihat bilmiyorum (Allah) Te’ala dedi ki: ( ولقد وصينا الذين أوتوا الكتاب من قبلكم وإياكم أن اتقوا الله )
"Andolsun, biz sizden önce kitap verilenlere ve sizlere: Allah'tan korkup sakının! diye tavsiye ettik." (en-Nisa 4/131)

Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) Mu’az (radiyallahu anh)’aya onu Yemen’e gönderdiğinde şöyle nasihat etti.
( يا معاذ : اتق الله حيث ما كنت , واتبع السيئة الحسنة تمحها , وخالق الناس بخلق حسن )
"Ya (ey) Mu’az! Her ne halde ve nerede olursan ol, Allah’tan kork! Seyyiat (günah) işlediğinde arkasından hemen Hasenat (sevap) kazandıracak bir amel işle ki, onu yok etsin. İnsanlara da güzel şekilde muamele et."

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbn Ebi Şeybe'nin aktardğına göre;

Hz.Ömer radiyalllahu anh: ''Allah'tan korkan kimselerle iştişare edin'' demiştir.

Gerçektende gündelik hayatta bunun örneklerini görüyoruz kardeşler. İlim ehli senle iştişare yaparken senin ahiretini, dünya ehli senle iştişare yaparken senin dünyanı düşünüyor. Sonunda pişman olmamak için başında ilim ehli ile iştişare yapın inş.

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sadaka verdiğimizde, kendi malımızdan birşeyler infak ettiğimizde eşimiz, annemiz, babamız ''senin şuan para biriktirmen lazım'', ''o paraya seninde ihtiyacın var'', ''verdiğin para nereye gidiyor biliyor musun'' gibi sözler söyleyerek insanın kalbine vesvese verebilirler.

Bu gibi durumda veya mülkiyet konusunda aklınıza bu hadis gelsin.

İbn-i Mesud (r.a.) rivayet etmiştir.
Resulullah (s.a.v.), ashabına: “Hanginize mirasçısının malı kendi malından daha sevimlidir?” diye sordu

Onlar: “Ey Allah’ın Resulü! Hepimiz malımızı mirasçının malından daha fazla severiz.” dediler.

Hz. Peygamber de: “Kişinin kendi malı, hayır yaparak önceden gönderdiğidir. Mirasçısının malı ise harcamayıp geride bıraktığıdır!” buyurdu.

(Buhari, Rikak 12)
Riyâzus-Sâlihîn

No:545

oldukten-sonra-olacaklar_1310331_m.jpg

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Necd âlimlerinin (Muhammed Bin Abdulvahhab) kitapları ehil bir hoca gözetiminde ve diğer eski Ehlisünnetin kaynak kitapları okunduktan sonra okunmalıdır. Aksi halde sağlam bir ilmi temeli olmayan kimseler bu kitapları okurken mutlak ifadelerden etkilenerek ve bazı sözlerini yanlış anlayarak tekfirde ölçüyü kaçırabilirler.

Musa Ebu Cafer Hoca

Esad Çevrimdışı

Esad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Elbette servete sahip olmak, onu çoğaltmak gereklidir. Serveti çoğaltmak demek ise onu
tasadduk etmek, muhtaçları arayıp onlara dağıtmak ve sevdiklerine hediyeler vermektir...
Bu mübarek sözlerden de anlaşılmalı ki servet, insanı bir değirmen gibi öğüten bu evcik için değil, ötedeki esas ev için."

Bir Değirmendir Bu Dünya , Cahit Zarifoğlu

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
dünyaya dalmayalım kardeşlerim. bilin ki bu dünya geçici, derdin mi var? geçer. mutlu musun? geçer.

Hz. Sevbân (r.a.) anlatıyor: Rasûlullah (s.a.v.) buyurdular ki:
"Size çullanmak üzere, yabancı kavimlerin, tıpkı sofraya çağrışan yiyiciler gibi birbirlerini çağıracakları zaman yakındır."

Orada bulunanlardan biri: "O gün sayıca azlığımızdan mı?" diye sordu.
"Hayır!” buyurdular. “Bilakis o gün siz çoksunuz. Lakin sizler bir selin getirip yığdığı çerçöpler gibi hiçbir ağırlığı olmayan çerçöpler durumunda olacaksınız. Allah, düşmanlarınızın kalbinden size karşı korku duygusunu çıkaracak ve sizin kalplerinize zaafı atacak!"

"Zaaf da nedir ey Allah'ın Rasûlü?" denildi.
"Dünya sevgisi ve ölüm korkusu!" buyurdular.
(Ebû Dâvûd, Melâhim 5)

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
guzel-ahlak_7_72_6_a.jpg

“Onlar, bollukta ve darlıkta Allah yolunda harcayanlar, öfkelerini yenenler, insanları affedenlerdir. Allah, iyilik edenleri sever.” (Âl-i İmrân, 134)

Bu âyet-i kerîmenin hayata tatbîkiyle yaşanmış olan fazîlet misallerinden biri şöyledir:

Câfer-i Sâdık Hazretleri’nin bir kölesi vardı. O, ibrikten su döküyor, Hazret de leğende ellerini yıkıyordu. Birden su, elbisesine sıçradı. Câfer-i Sâdık Hazretleri, köleye biraz kızarak baktı. Bunun üzerine köle:

“–Efendim, Kur’ân-ı Kerîm’de; Öfkelerini yutanlar», Allâh’ın mağfireti ve Cennet’le müjdeleniyor.” dedi.

Bunun üzerine Câfer-i Sâdık Hazretleri:

“–O hâlde öfkemi yuttum!” dedi.

Köle âyetin devâmını okudu:

“: İnsanları affedenler.”

Câfer-i Sâdık Hazretleri:

“–Haydi seni affettim.” dedi.

Köle yine âyeti okumaya devam etti:

“–: Allah ihsanda bulunan, iyilik eden kimseleri sever!”

Bunun üzerine Câfer-i Sâdık Hazretleri:

“–Haydi git, sen Allah Teâlâ’nın rızâsı için artık hürsün! Şu bin dinar para da senin!” buyurdu...

İbnü’l-Cevzî,
Bahru’d-Dümû
S. 142

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdurrahmân İbn Zeyd ibn Eşlem de şöyle diyor:

Kötü kadınlar kötü erkeklere, kötü erkekler de kötü kadınlara yaraşırlar. Aynı şekilde iyi kadınlar iyi erkeklere, temiz erkekler de temiz kadınlara lâyıktırlar.

Aslında bu açıklama da, daha Önceki söze dönmektedir. Şöyle ki: Şayet Allah Teâlâ, Hz. Âişe'yi Allah Rasûlu (s.a.)nün hanımı kılmış-sa bu ancak onun temiz, iyi olmasındandır. Zîrâ Hz. Peygamber (s.a.), temiz insanların en temizidir. Şayet Hz. Âişe kötü olmuş, olsaydı, ne şer'an ve ne de takdîren Hz. Peygamber (s.a.)in eşi olmaya uygun düşmezdi.

İbn Kesir rahimehullah
Nur suresi
26.ayetin tefsiri

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Şehid Hattab'ın Hayatından Nasihatler

Samimiyet; kalbinin esası olsun ki,
Salihlerin duasını alabilesin.

Fârukiyet; aklının esası olsun ki,
Hakkın yanında yer alıp,
Bâtılın karşısında durabilesin. .

Adâlet; eylemlerinin esası olsun ki,
Hâk edene hâk ettiğini verebilesin. .

Kuvvet; elinin esası olsun ki,
Hakkın ikamesi adına otorite sağlayabilesin. .

Rahmet; hayatının esası olsun ki,
Merhamet gösterip, merhamet bulabilesin.

Üst Ana Sayfa Alt