Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Sizi Allah’a yaklaştırıcı ve ateşten uzaklaştırıcı hiçbir şeyi terk etmedim, onların hepsini size emrettim ve sizi Allah’tan uzaklaştırıcı, ateşe yaklaştırıcı hiçbir şeyi terk etmedim, onların hepsini size yasakladım!”

Begavi 4111, Beyhaki 13443.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu’d-Derda (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“...Allah’a yemin ederim ki, ben sizleri gecesi ve gündüzü apaydın olması bakımından eşit olan
tertemiz gönüllere sahip olarak bıraktım.”
Ebu’d-Derda (Radiyallahu Anh) diyor ki:
Vallahi Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) doğru söyledi. Vallahi gecesi ve gündüzü aydınlık olması bakımından eşit olan tertemiz gönüllere sahip olarak bizi bıraktı.
İbni Mace 5.

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
Ebu’d-Derda (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“...Allah’a yemin ederim ki, ben sizleri gecesi ve gündüzü apaydın olması bakımından eşit olan
tertemiz gönüllere sahip olarak bıraktım.”
Ebu’d-Derda (Radiyallahu Anh) diyor ki:
Vallahi Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) doğru söyledi. Vallahi gecesi ve gündüzü aydınlık olması bakımından eşit olan tertemiz gönüllere sahip olarak bizi bıraktı.
İbni Mace 5.
Hocam biraz açıklayabilir misiniz?

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
benim anladığım efendimiz(sav.) din ile ilgili Allah azze ve celleden bildirilen her şeyi tebliğ edip açıklamıştır.
böylece din kemale ermiş tamamlanmıştır.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Bir yerde Allah’ın (C.C.) haddi (şer,i cezalar) ile amel edilmesi, o belde ahalisine
kırk sabah yağmur yağmasından daha hayırlıdır’ buyurdu.”

İbni Mace 2538, Nesai 4919.

Tevhid yolunda Çevrimdışı

Tevhid yolunda

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Her gece, Rabbimiz gecenin son üçte biri girince, dünya semasına iner ve;

"Kim bana dua ediyorsa ona icabet edeyim. Kim benden bir şey istemişse onu vereyim, kim bana istiğfarda bulunursa ona mağfirette bulunayım" der. "

Rivayetin Müslim'deki bir vechi şöyle: "Allahu Teâla gecenin ilk üçte biri geçinceye kadar mühlet verir. Ondan sonra yakın semâya inerek şöyle der:

"Melik benim, Melik benim. Kim bana dua edecek?"

Buhârî, Tevhid 35, Teheccüd 14, Daavât 13, Müslim,Salâtu'1-Müsâfırin 166, (758); Muvatta, Kur'ân 30, (1,214); Tirmizî, Daavât 80, (3493); Ebû Dâvud, Salât 311, (1315).

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ahnef bin Kays (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:
“Ben bu adama yardımı irade ederek yola çıktım.
Ebu Bekere (Radiyallahu Anh) bana karşı geldi ve:
−Ey Ahnef! Nereyi istiyorsun dedi.
Ben, Ali (Radiyallahu Anh)’ı kast ederek:
−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in amcaoğluna yardım etmek istiyorum dedim.
Ebu Bekere (Radiyallahu Anh):
−Ey Ahnef! Geri dön! Çünkü ben, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den işittim şöyle buyuruyordu:
−‘İki Müslüman kılıçlarıyla birbirini öldürmek için karşı karşıya geldiklerinde katil de maktûl de ateştedir!’
Denildi ki:
−Ya Rasulallah! Bu katildir. Fakat maktûlün ateşte işi nedir?
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Maktûl de arkadaşını öldürmek istemişti’ buyurdu.”

Müslim 2888/14, Buhari 6875.

B Çevrimdışı

Bakara 74

Üye
İslam-TR Üyesi
Eğer müminlerden iki fırka birbirleriyle savaşırlarsa, aralarını adaletle düzeltip barıştırın. Eğer onlardan biri, diğerine karşı azgınlık ederse, azgınlık eden taraf Allah’ın emrine dönünceye kadar onlarla savaşın. Eğer Allah’ın emrine dönerse, aralarını adaletle bulup barıştırın. Adaletli davranın. Şüphesiz ki Allah, adaletli olanları sever.
~ Hucurat Suresi 9

Abi yukarıdaki hadisi nasıl anlamalıyız??

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eğer müminlerden iki fırka birbirleriyle savaşırlarsa, aralarını adaletle düzeltip barıştırın. Eğer onlardan biri, diğerine karşı azgınlık ederse, azgınlık eden taraf Allah’ın emrine dönünceye kadar onlarla savaşın. Eğer Allah’ın emrine dönerse, aralarını adaletle bulup barıştırın. Adaletli davranın. Şüphesiz ki Allah, adaletli olanları sever.
~ Hucurat Suresi 9

Abi yukarıdaki hadisi nasıl anlamalıyız??
Kardeşim dikkat ettiysen ayette (Eğer onlardan biri, diğerine karşı azgınlık ederse...) buyruluyor. yani haddi aşan kimselerle haddi aşmadan mücadele ve adaletli olmak emrediliyor.Fakat haklı ve haksız bilinmiyor ve fitne varsa o durumda hadisde geçen duruma düşmekten korkulur. Allah en doğrusunu bilendir.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Enes ( ra ) Rasulullah ( sav ) " Kafir getirilir ve cehennem ateşine bir defa daldirilir. Sonra ona hayır namına bir şey gördün mü ? denilir.
O Allah a yemin olsun ki Rabbim görmedim .diyecek. Sonra dünya hayatinda en çok sıkıntı çekmiş ,en ileri derecede sefalet görmuş kişi getirilir, cennete bir defacik daldirilir. Sonra da ona - Hiç sefalet çektin mi ? denilir.
O da Allah a yemin olsun ki Rabbim çekmedim.diyecek " buyurdu.

( Muslim 2807 Ahmed 3/203)

Tevhid yolunda Çevrimdışı

Tevhid yolunda

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Muâz (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), bir kimsenin: "Ya Rabbi, senden nimetin kemâlini taleb ediyorum" dediğini işitmişti. Sordu:

"Nimetin kemâli nedir?"

"Bu bir duadır, onunla dua edip, onunla hayır (çok mal) ümîd ettim" dedi. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)

"Sordum, zîra, nimetin kemâli cennete girmektir, ateşten kurtulmaktır" dedi. Bir başkasının da şöyle dediğini işitti:

"Ey celâl ve ikrâb sâhibi Rabbim!" hemen şunu söyledi:

"Duana icâbet edilmiştir, (ne arzu ediyorsan) durma iste" Derken ,bir başkasının:

"Ya Rabbi senden sabır istiyorum!" dediğini işitmişti, ona da: "Allah'tan bela istedin, afiyet de iste!" dedi.

Tirmizî, Daavât 99, (3524).

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (sav) şöyle buyurdu ;
"Hangi kadın, kocası ölür de ondan sonra evlenirse o, cennette (dünyada iken nikâhında öldüğü) son kocasının eşi olur."
............................................
(Tabi ki Cennetlik olursa.)- bu ifade hadisten değildir.
(Elbani; "Sahihu'l-Cami'"; hadis no: 2704. "Silsiletu'l-Ehadisi's-Sahiha", hadis no: 1281).

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Bir kişi zina ettiği zaman, iman ondan çıkar ve başının üzerinde şemsiye gibi durur.
Kişi zina etmekten vazgeçtiğinde iman ona döner.!’
buyurdu.”

Ebu Davud 4690, Albani Sahiha 5089, Albani Mişkat 60.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Enes (ra.) rivayet etti. NEBİ (sas.) şöyle buyurdu;

ÜÇ ŞEY KEFFARETTİR ,ÜÇ ŞEY DERECE ARTTIRIR,ÜÇ ŞEY KURTARICIDIR VE ÜÇ ŞEYDE HELAK EDİCİDİR.

1- KEFFARETLER; a)- SOĞUKTA ABDESTİ TAM ALMAK.b)- NAMAZDAN SONRA DİĞER NAMAZI BEKLEMEK. c)- CEMAATE KATILMAK İÇİN ADIM ATMAK.

2- DERECE ARTTIRICILAR; a)- YEMEK YEDİRMEK. b)- SELAMI YAYMAK. c)- İNSANLAR UYURKEN GECE NAMAZI KILMAK.

3- KURTARICILAR; a)- GAZAP VE RIZA ANINDA ADALETLİ OLMAK. b)- FAKİRLİK VE ZENGİNLİKTE İKTİSATLI OLMAK. c)- GİZLİDE VE AÇIKTA ALLAHTAN(c.c.) KORKMAK.

4- HELAK EDİCİLER ; a)- İTAAT EDİLEN CİMRİLİK. b)- TABİ OLUNAN HEVA.c)- KİŞİNİN KENDİNİ BEĞENMESİ.
..........................................................................
(Münziri tergib ve terhib 1/426. Bezzar ve Beyhaki.)

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
حَدَّثَنَا يَحْيَى بْنُ مُوسَى أَخْبَرَنَا أَبُو مُعَاوِيَةَ أَخْبَرَنَا اللَّيْثُ وَهُوَ ابْنُ أَبِى سُلَيْمٍ عَنْ زِيَادٍ عَنْ أَبِى هُرَيْرَةَ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم « مَا مِنْ رَجُلٍ يَدْعُو اللَّهَ بِدُعَاءٍ إِلاَّ اسْتُجِيبَ لَهُ فَإِمَّا أَنْ يُعَجَّلَ لَهُ فِى الدُّنْيَا وَإِمَّا أَنْ يُدَّخَرَ لَهُ فِى الآخِرَةِ وَإِمَّا أَنْ يُكَفَّرَ عَنْهُ مِنْ ذُنُوبِهِ بِقَدْرِ مَا دَعَا مَا لَمْ يَدْعُ بِإِثْمٍ أَوْ قَطِيعَةِ رَحِمٍ أَوْ يَسْتَعْجِلُ » . قَالُوا يَا رَسُولَ اللَّهِ وَكَيْفَ يَسْتَعْجِلُ قَالَ « يَقُولُ دَعَوْتُ رَبِّى فَمَا اسْتَجَابَ لِى » . هَذَا حَدِيثٌ غَرِيبٌ مِنْ هَذَا الْوَجْهِ .
Ebû Hureyre'den nakledildi: Resulullah buyurdular ki: Bir kişi Allah'tan bir niyazda bulunmaya görsün mutlaka onun bu duasına karşılık verilecektir. Bu ya ona dünyada nasip olur; ya ahirette karşısına çıkar; ya duası nispetinde işlediği bir günah silinir. Ama duası günah bir şeye ya da sılayı rahimi kesmeye dair olursa veya sabırsızlık gösterirse (isti'câl) o zaman iş değişir." Dediler ki Ey Allah'ın elçisi kul nasıl sabırsızlık gösterir? Buyurdular ki: "Ben Rabbimedua ediyorum. duama hiç karşılık vermiyor der". Tirmizi: Bu bu vecihten garibbir hadistir.
Tirmizi, Daavât, 132

E Çevrimdışı

Ersin_Akın

Üye
İslam-TR Üyesi
Fedâle b. Ubeyd (radıyallahu anh)’dan rivayete göre, o şöyle demiştir:
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, mescidde oturmakta iken bir adam geldi namaz kıldı sonra şöyle dua etti:“Allah’ım beni bağışla bana acı.”
Bunun üzerine Rasûlullah: “Ey namaz kılan acele ettin, namaz kılıp oturduğun vakit Allah’a layık olduğu şekilde hamd et, sonra bana salât ve selam et, sonra da yapacağın duayı yap.”
Bundan sonra başka biri namaz kıldı. Namazdan sonra Allah’a hamd etti ve Peygambere salât ve selam getirdi. Başka bir şey yapmadı. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.), o kimseye şöyle buyurdu: “Ey namaz kılan kimse! Dua et, duan kabul edilsin.”
(Tirmizî, Daavat, 65)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
. Ebu Hureyre Radıyallahu Anhu Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu demiştir:
"Allah, Cennet'te salih kulun derecesini yükseltir de kul yarab bu bana nerden geldi der. Allah, çocuklarının sana mağfiret dilemesi ile, buyurur."

(Ahmed, Müsned, II, 509. Heysemi, Mecmau'z-Zevaid'de bunu, Ahmed, ve
el-Evsat'ta Taberani, rivayet etmiştir, ravileri sahih hadis ravileridir, Asım b. Behle ise sikadır, demiştir.)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Talk b. Habîb diyor ki: Ben insanların şefaati yalanlayanlarının en serti idim. Nihayet Câbir b. Abdillâhla (ra.) karşılaştım. Ona aziz ve celil olan Allah’ın, cehennemliklerin cehennemde ebedî kalacaklarını beyan ettiği ayetlerin tümünü okudum.
Bunun üzerine Câbir dedi ki: “Ey Talk! Herhalde sen kendini Allah’ın kitabını benden daha fazla okuyan ve Rasûlullâh’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) sünnetini de benden daha iyi bilen biri olarak görüyorsun?”
Bunun üzerine ben ezildim ve dedim ki: “Hayır vallahi! Sen Allah’ın kitabını benden daha iyi okuyan ve Rasûlullâh’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) sünnetini benden daha iyi bilensin”

Câbir dedi ki: “Senin bana okuduğun o ayetteki cehennemlikler, muşriklerdir. Fakat cehennemden çıkacak olanlar mu’min oldukları halde günah işlemiş kimselerdir. Onlara orada azab edilir. Sonra sessizce çıkarılırlar.”
Sonra Câbir, iki elini iki kulağına götürdü ve dedi ki: “Bizler de senin okuduklarını okuyoruz. Şayet ben Rasûlullâh’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) orada yanan bazılarının cehennemden çıkacaklarını buyurduğunu bu kulaklarımla işitmeseydim, nasıl böyle derdim?”
-Musned Ahmed 3/330.

Üst Ana Sayfa Alt