Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
591-Ebu Musa el Eş’ari’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:
”Allah kıyamet gününde alimleri diriltir.
Sonra onlara: *“Ey âlimler topluluğu Ben ilmimi size azap etmek için vermedim. Gidin, sizi bağışladım.”* buyurur.”

El-Mucem sağir, Taberanî

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

İslam-TR Üyesi
255-Süleyman bin Büreyde, babasından rivayet ettiğine göre, bir adam Rasúlullah'a (sav) geldi ve:
"Ey Allah'ın Rasúlü, ben şiddetli bir sıcakta annemi boynumda/sırtımda iki fersah mesafeye taşıdım. Öyle ki, eğer o sıcağın altına bir parça et koysaydın, muhakkak pişerdi. Bununla annemin hakkını ödemiş oldum mu?" diye sorunca, Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu:
"Belki bununla, bir tek doğum sancısının hakkını ödemiş olabilirsin."

El Mu’cemu’s Sağîr,Taberanî,255

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

İslam-TR Üyesi
28089-Ebu Hureyre ra bildiriyor : Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:
*“Bu mescidimize bir hayır öğrenmek veya öğretmek üzere giren kimse Allah yolunda cihad eden kişi gibidir. Başka bir şey için giren kimseyse kendisinin olmayan bir şeye bakan kişi gibidir.”*

Müsned , Ahmed b. Hanbel (Ocak yay. Tercümesi) 20.cilt

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
EBU HUREYRE ( ra) dan RASULULLAH ( sav.) # Kim söylemediğim bir şeyi bana söyledi diye iftira ederse ateşteki yerini hazirlasin. Kim de kardeşi ile istişare ederse diğeri ona doğru yolu göstermez ise o kimse kardeşine ihanet etmiştir. Kim de sıhhati kendisi için sabit olmayan bir hususta fetva verirse o fetvanin günahi veren kişiyedir.# buyurdu.

( Ahmed 1/65-70)

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

İslam-TR Üyesi
Câbir b. Abdullah ra, hazreti Peygamber’in şöyle buyurdugunu rivayet etmiştir:
*“İnsanlarla geçinmek için gayret etmek sadakadır.”*

Zeyd b. Rufey’ ra,Allah Resulü’nün şöyle buyurduğunı bildirmiştir:
*“Farz olan namazla emrolunduğum gibi insanlarla geçim sağlamakla da emrolundum.”*

İbn Ebi’d Dünya,8.c,332.syf

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre radıyallahu anh’dan , Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:
“Sana faydası dokunacak hususlara azimle sarıl, Allah’tan yardım iste. Sakın acze düşme. Başına bir zarar geldiğinde: “Eğer böyle yapsaydım, şöyle olurdu” deme. Ancak de ki: “Allah böyle takdir etti ve Allah elbette dilediğini yapar.” Zira “eğer” sözü şeytanın işine yol açar.”
(Müslim)

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

İslam-TR Üyesi
28241-Ebû Hureyre’nin ra bildirdiğine göre, Resûlullah sav şöyle buyurmuştur:
”Cennet kapıları her pazartesi ve perşembe günleri açılır. Bugün de Allah kendisine şirk koşmamış her kulu bağışlar. Ancak kişinin kardeşi ile arasında bir düşmanlık varsa Allah meleklere [barışına kadar bu ikisini bağışlamadan bekletin ]buyurur.”

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

İslam-TR Üyesi
28315-Abdullah b. Amr der ki:
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem bana:”İnsanların en değersizleri arasında kaldığın zaman halin ne olacaktır?” buyurduğunda:
” Ey Allah’ın Resulü bu ne demektir ?” diye sordum.
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ahitleri/sözleşmeleri ve emanetleri birbirlerine karışmış ve şöyle şöyle olduğu zaman.”buyurdu.
[hadis’in ravisi Yunus ,Resulullah’ın nasıl yaptığını göstermek için parmaklarını birbirine geçirdi]
Ben:”Ey Allah’ın Resulü! O zaman ne yapmam gerekir?” dediğimde:
“Allah’tan kork. Doğruluğundan emin olduğun şeyi yapar, emin olmadığın şeyleri terk edersin. Yalnız kendi başının çaresine bakar ve genelin sorunlarıyla uğraşmaktan uzak durursun.” karşılığını verdi.

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

İslam-TR Üyesi
28243- Abdullah b. Mes’ud ra’ın bildirdiğine göre;
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:
“Gecenin üçte ikisinden sonra, Allah dünya semasına iner,sonra gökyüzünün kapılarını açar,sonra Allah elini (rahmetini) açarak:
*“Yok mu isteyen/dua eden istediğini vereyim”* buyurur.
Bu durum tan ağarmasına/fecre kadar devam eder.”

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

İslam-TR Üyesi
28245-Abdullah ibn Abbâs ra der ki:
“Arefe gününde filan kişi (Fadl b.Abbas*) Resulullah’ın sallallahu aleyhi vesellem bineğinin arkasına binmişti. Oradan gördüğü kadınlara bakmaya başlayınca Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem eliyle onun yüzünü başka tarafa çeviriyordu. Hazreti Peygamber bir kaç defa onun yüzünü başka tarafa çevirmesine rağmen yine de kadınlara bakmaya devam edince Allah Resulü sallallahu aleyhi vesellem: *“Yeğenim! Bugün, öyle bir gün ki kulağına gözüne ve diline hakim olan kişi bağışlanır.”* buyurdu.

*[Peygamberimizin s amcası oğlu]

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Musa el-Eşari (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Kolaylaştırın, zorlaştırmayın, müjdeleyin, nefret ettirmeyin ve işlerde uyğunluk gösterin!’ buyurdu.”

Buhari 13/6089, Müslim 1732/6

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Huzeyfe (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Laf götürüp getiren (yani dedikoduculuk yapan) kimse, cennete giremez!”

Ebu Davud 4871

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Harise bin Vehb el-Huzai (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“...Dikkat edin! Size ateş ehlini de haber veriyorum! Onlar da her katı yürekli, kibirli ve büyüklük taslayan kimselerdir!”

Buhari 4902, Müslim 2853/46, Tirmizi 2732, İbni Mace 4116

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir’ buyurdu.”

Tirmizi 2808

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

İslam-TR Üyesi
28505-Huzeyfe ra derki;
Resulullah’a (sallallahü aleyhi vesellem) kıyamet saati sorulunca şöyle buyurdu:
*“Onun bilgisi ancak Rabbimin katındadır. Onu vaktinde ancak O(Allah) ortaya çıkaracaktır.”* (Araf Suresi 187.)
Ancak size onun şartlarını ve alâmetlerini bildirebilirim.
Kıyamet kopmadan önce Fitne ve Herc olacaktır.”
Ashab :”Ey Allah’ın Resulü! Fitneyi anladık peki Herc ne demektir?” diye sorunca;
Hz.Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem):
“Habeşlilerin diliyle ‘öldürmeler’ demektir.
İnsanlar içine bencillik atılacak ve hiç kimse kimseyi tanımayacaktır.”buyurdu.

Buharî’inin rivayetinde;
_“O günlerde ilim ortadan kalkar ve ortalığı cehalet kaplar._” buyurmuştur.

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

İslam-TR Üyesi
28495- Hz. Ali kv der ki:
Resûlullah sav şöyle buyurdu:
*”Sizden/ yani ashabımdan birisinin, kayıp bir şeyin aranıp bulunamaması gibi aranılıp yokluğu hissedilmedikçe kıyamet kopmayacaktır.”*

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

İslam-TR Üyesi
28773-Âişe rha:
Allah Resulü (sallallahu aleyhi vesellem) _“Kıyamet gününde yalın ayak, çıplak ve sünnetsiz olarak diriltileceksiniz.”_ buyurunca,
Âişe;”Ey Allah’ın Resulü! Erkekler ve kadınlar birbirlerine bakmaz mı ?” dediğinde:
“Ey Âişe! Bulundukları durum kendileri için bundan çok daha vahimdir.” buyurdu.

Başka bir rivayette:
*[O gün onlardan herkesin kendini meşgul edecek bir işi vardır.]* (Abese Suresi 37. ayet)karşılığını verdi.

Müsned , Ahmed b. Hanbel (Ocak yay. Tercümesi) 20.cil

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

İslam-TR Üyesi
28402-Ebû’l Bahtaerî et-Tâî ra der ki:
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem)’den işiten bir kişi bana onun şu sözünü haber verdi:
*“İnsanların günahları çoğalmadıkça (ve bu sebeple de kendilerini mazeretli görmedikçe, günahına bahane bulmadıkça) helak olmayacaklardır.”*

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

İslam-TR Üyesi
28954- Hz. Âişe rha: “Ey Allah’ın Resûlü! Kıyamet gününde ailelerinizi hatırlayacak mısınız ?” diye sorunca,
Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem:
*“Üç yer dışında evet! Bu üç yer de amel defterinin verildiği yer, Mizan ve Sırat’tır.”* buyurdu.

Üst Ana Sayfa Alt