Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
28505-Huzeyfe ra derki;
Resulullah’a (sallallahü aleyhi vesellem) kıyamet saati sorulunca şöyle buyurdu:
*“Onun bilgisi ancak Rabbimin katındadır. Onu vaktinde ancak O(Allah) ortaya çıkaracaktır.”* (Araf Suresi 187.)
Ancak size onun şartlarını ve alâmetlerini bildirebilirim.
Kıyamet kopmadan önce Fitne ve Herc olacaktır.”
Ashab :”Ey Allah’ın Resulü! Fitneyi anladık peki Herc ne demektir?” diye sorunca;
Hz.Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem):
“Habeşlilerin diliyle ‘öldürmeler’ demektir.
İnsanlar içine bencillik atılacak ve hiç kimse kimseyi tanımayacaktır.”buyurdu.

Buharî’inin rivayetinde;
_“O günlerde ilim ortadan kalkar ve ortalığı cehalet kaplar._” buyurmuştur.

Müsned , Ahmed b. Hanbel (Ocak yay. Tercümesi) 20.cilt

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

İslam-TR Üyesi
28944- Câbir b. Abdillah ra der ki:
Resulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:
”Havz’ımın yanına gelenlere bakarken onlardan bazıları benden uzaklaştıılacak.
“Rabbim! Bunlar benden ,benim ümmetimden!”dediğimde;
_“Senden sonra neler yaptıklarını bilmiyorsun.Senden sonra yolundan gitmeyip gerisin geriye döndüler.”_ karşılığı verilecek.
Yine şöyle buyurdu:
*“Havz’ım bir aylık yolculuk* *mesafesi genişliğindedir ki genişliği ile uzunluğu aynıdır. İçme kapları gökteki yıldızlar sayısıncadır. Suyunun kokusu miskden daha hoştur. Suyu sütten daha beyazdır ve ondan bir defa içen bir daha asla susamaz.”*

Müsned , Ahmed b. Hanbel (Ocak yay. Tercümesi) 20.cilt

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

İslam-TR Üyesi
26694- Zübeyr der ki=Uhud savaşı sırasında) Talha b. Ubeydullah yere çöküp (kaya üzerine çıkmak isteyen) Resûlullah’ı sav sırtına aldığı zaman Resûlullah’ın sav:
*”Talha (Cennet’i ) hak etti .” buyurduğunu işittim.*

26695-Kays der ki:
*”Talha’nın Uhud savaşında Resûlullah sav’i korumak için kullandığı elinin daha sonra felç olduğunu gördüm.”*

Müsned , Ahmed b. Hanbel (Ocak yay. Tercümesi) 19.cilt

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Katade r.a dedi ki : Rasulullah s.a.v şöyle buyurdular : “ …… Dikkat edin ! şu muhakkak ki uyku ile namaz kaçırmakta bir taksirat yoktur. Taksirat ancak diğer bir namaz vakti girinceye kadar namazını kılmayan için vardır. Binaenaleyh her kim vakti çıkana kadar bir namazdan uyku sebebiyle gafil olursa, uyandığında bu namazı kılsın. Ertesi gün olduğunda ise, o namazı kendi vakti içerisinde kılsın.

Müslim : 2.C.681.N - Tirmizi : 1.C.177.N – Ebu Davud : 1.C.437.

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

İslam-TR Üyesi
29258-Suheyb der ki: Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem:
”Cennetlikler cennete girdikten sonra bir münadi:
“Ey cennet ahalisi! Allah’ın sizlere bir sözü vardı ve şimdi onu yerine getirmek istiyor.” diye seslenir.
Cennettekiler:”Nedir ki o söz? Mizanda yüzümüzü ak çıkarmadı mı ? Cehennem ateşinden uzaklaştırıp cennete sokmadı mı ?” dediklerinde ,
Allah perdeyi aralar ve O’na bakarlar. Vallahi Allah cennettekilere kendisine bakmaktan daha güzel bir şey vermiş değildir.” buyurdu ve :
*”İyi davrananlara/muhsinlere daima daha iyisi/ hüsna ve ziyadesi verilir.” *(Yunus Suresi 26. ayet) okudu.

Müsned , Ahmed b. Hanbel
(Ocak yay. Terc.) 20.cilt

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘…Dolayısıyla ben size bir şey emrettiğim zaman siz bunu gücünüz yettiğince yerine getirin, bir şeyi de yasakladığım zaman artık onu terk ediniz’ buyurdu.”

Müslim 1337/412, Nesei 2618, İbni Hibban 3704, 3705, Darekutni 2/281, Beyhaki 4/326, Ahmed 2/508, Albânî İrva 979

Nefer-i Guraba Çevrimdışı

Nefer-i Guraba

xxxxxxxxxxxxx
İslam-TR Üyesi
GARİPLER

Enes bin Mâlik -radıyALLAHu anh-den rivâyet edildiğine göre, Resulullah -sallALLAHu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:
“Müslümanlık garip olarak başladı, başladığı gibi garip olarak avdet edecektir Ne mutlu o gariplere!” (Müslim)
“Garipler kimdir?” diye sorulduğunda şöyle buyurmuşlardır:Garipler sayıları pek az olan sâlih kişilerdir Bu kişiler sâlih olmayan bir topluluk içinde yaşarlar Yaşadıkları bu topluluk içinde kendilerini seven az, buğz eden ise çoktur” (Ahmed bin Hanbel)

“Muhakkak ki sizin arkanızda karanlık gece parçaları gibi fitneler vardır O fitneler içerisinde, sizin üzerinde bulunduğunuz inancın benzerine sımsıkı yapışan bir kimse için, sizden elli kişinin sevabı kadar sevap vardır”
Ashâb-ı kiram: “Yâ Resulellah! Onlardan elli kişinin sevabı kadar sevabı vardır değil mi? (Yani sizden kelimesi yanlışlıkla mı kullanıldı?)” diye sorduklarında buyurdu ki:
“Hayır! Sizden elli kişinin sevabı kadar sevap alır Çünkü siz iyiliklerde yardımcı bulursunuz, fakat onlar bulamazlar” (Ebu Dâvud - Tirmizî - İbn-i Mâce)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre ( ra) dan. Rasulullah ( sav) " Ümmetimin içerisinde beni en çok seven kimseler ; Benden sonra gelecek kimselerdir ki , onlarin her biri , ailesini ve malını feda ederek beni görmüş olmayı arzu edeceklerdir ." buyurdu.

( Muslim 1754- Musned )

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu said el Hudri(ra)dan Rasulullah (sav) Müminler ateşten kurtulduktan sonra , cennet ile cehennem arasında bir köprünün üzerinde alıkonulacaklar.Dünya hayatında iken aralarında bulunan bir takım haksızlıkların kısası yapılacak. Nihayet tertemiz edilip arındırılmalarından sonra cennete girmelerine izin verilecek .
Nefsim elinde olana yemin ederim ki ,onlardan her birisinin cennetteki konağının yolunu bulması , dünyadayken evinin yolunu bulmasından daha kolay olacaktır. buyurdu

(Buhari , ahmed, ibn hibban )

Nefer-i Guraba Çevrimdışı

Nefer-i Guraba

xxxxxxxxxxxxx
İslam-TR Üyesi
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:

"Bu ümmetin şirki karanlık bir gecede dümdüz bir kayanın üzerinde yürüyen siyah bir karıncanın ayak sesinden daha gizlidir."

Bunun üzerine Ebu Bekir radiyallahu anh Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'e:

"Bundan nasıl kurtulabiliriz?" dedi.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:

"Şu duayı okursan ondan kurtulursun:

"Allah'ım! Bildiğim şeylerde şirk koşmaktan sana sığınırım. Bilmediğim şirkten de senin affını dilerim" de." buyurdu. (Hakim, Ebi hatim sahih senedle rivayet etti)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdurrahman b. Cubeyr Ebu Tavil'den rivayet edildi;
" Kaşları gözlerinin üstüne sarkmiş , bastonuna dayanarak bir yaşlı adam
Rasulullah ( sav) in önunde durup - Küçük büyük hiç bir şey bırakmayip işleyen bir adam hakkinda ne dersin ? dedi.
..Rasulullah ( sav) - Sen İslama girdin mi ? buyurdu.
Adam - Ben şehadet ederim ki Allah dan başka ilah yoktur ve sende O' nun Rasulusun . dedi.
...Rasulullah ( sav) - Hayırlari yap, kötülüklerden kaçın ki Allah tüm bunlari senin için hayır yapsin.
Adam - Bozduğum sözler ,hainlikler ve tüm kötülüklerde mi ?
..Rasulullah ( sav) Evet . buyurdu.
Adam bunun üzerine - Allahu Ekber ! Allahu Ekber ! Diyerek gözden kaybolup gitti."

( Heysemi 1/36 Taberani ve Bezzar da rivayet etmiştir. İbn Hacer de İsabe'de Sahihdir der.)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Said el-Hudri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) Yemen’de bulunduğu sırada Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e toprağı içinde altın madeni göndermişti. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bu altını el-Akra bin Hâbis sonra Macâşi oğullarından biri ve Uyeyne bin Bedr el-Fezari ile Alkame bin Ulâse el-Âmiri arasında, sonra Kilâb oğullarından birisi arasında taksim etti. Bu taksim sebebiyle Kureyş ile Ensar öfkelendiler ve:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bizleri terk ediyor da Necd’in ileri gelenlerine veriyor, dediler.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Ben ancak onların gönüllerinin tam ısınmasını istiyorum.”

Bu sırada iki gözü çökük, alnı çıkık, sık sakallı, elmacık kemikleri çıkık, başı tıraşlı bir kişi geldi ve:

−Ya Muhammed! Allah’tan kork! dedi. Bunun üzerine Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

−“Ben Allah’a asi olursam O’na kim itaat eder? O beni yeryüzü ahalisine emin kılıyorken sizler beni emin saymıyor musunuz?”

O topluluktan bir adam Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e itiraz eden adamı öldürmek istedi. Onun Halid bin Velid (Radiyallahu Anh) olduğunu sanıyorum. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona engel oldu. İtiraz eden adam arkasını dönüp gittiğinde Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

−“Bunun soyundan öyle bir kavim gelecek ki, onlar Kur’an okuyacaklar, fakat Kur’an onların boğazlarından ileriye gitmeyecek! Onlar ok avı delip geçtiği gibi İslam’dan çıkacaklar! Onlar İslam ehlini öldürecekler de put ehlini bırakacaklar! Eğer ben onları idrak edersem onları Âd kavminin öldürülüşü gibi öldürürüm!”

Buhari 6123, 6124, 7299, Müslim 1064/143, Ebu Davud 4764, Nesei 2577, 4112.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Seleme bin el Ekvâ (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Bizler Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yanında oturuyorduk. Bir cenaze getirildi.

Cenaze sahipleri:

−Ya Rasulallah! Bunun üzerine cenaze namazını kıldırsan dediler.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Bunun üzerinde bir borç var mı?’ buyurdu.

Cenaze sahipleri:

−Hayır, dediler.

−‘Geride bir şey bıraktı mı?’ buyurdu.

Onlar:

−Hayır, dediler. Müteakiben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona cenaze namazını kıldırdı. Sonra başka bir cenaze getirildi.

Cenaze sahipleri:

Onlar:

−Evet, dediler.

Onlar:

−Evet, üç dinar para bıraktı dediler. Müteakiben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona cenaze namazını kıldırdı. Sonra üçüncü bir cenaze getirildi ve cenaze sahipleri:

Onlar:

−Hayır, dediler.

Onlar:

−Evet, üç dinar dediler.

−‘Arkadaşınızın namazını siz kılınız!’ buyurdu.

Ebu Katâde (Radiyallahu Anh):

−Ya Rasulallah! Onun üzerine namaz kılınız, borcu benim üzerimedir dedi. Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onun cenaze namazını kıldırdı.”

Buhari 2115, İbni Hibban 3264, Tabarani Mucemu’l-Kebir 6290, Beyhaki 6/72, 75, Ahmed 4/47.

Abdulmelik Çevrimdışı

Abdulmelik

Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyuruyor ki:
Kim susamış bir müslümanın susuzluğunu giderirse Allah da ona Rahikul Mahtum'dan içirir.

İbni Useymin, Riyazussalihin şerhinde diyorki:

Bu meanda susamış küçük çocuğun bile susuzluğunu gidermen Allah'ın sana Rahikul Mahtum'dan içireceği anlamına gelir.

-Rahikul mahtum susuzluğu sonsuza dek bitiren bir cennet içeceğidir.

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Kıyamet gününde hakları mutlaka sahiplerine vereceksiniz. Hatta boynuzsuz koyun için boynuzlu koyundan kısas (hakkı) alınacaktır’ buyurdu.”

Müslim

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed bin Ka’b (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:

“Abdullah bin Yezid (Radiyallahu Anh) bir yemeğe davet olunmuştu. Davete gelince evi çeşitli kıymetli taşlarla süslenmiş olarak gördü. Evin dışında oturup ağladı.

Muhammed bin Ka’b (Rahmetullahi Aleyh) dedi ki:

−Kendisine, seni ağlatan nedir? denildi.

Abdullah bin Yezid (Radiyallahu Anh):

−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir ordu gönderdiği zaman onu yolcu eder, Ukbetus-Seniyye mevkiine ulaştığında:

−‘Estevdiğullahe Dînekum Ve Emânetekum Ve Havâtîme Ağmalikum’ diye dua ederdi dedi.

Abdullah bin Yezid (Radiyallahu Anh) dedi ki:

−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir gün bir parça kumaşla bürdesini yamamış bir adam gördü.

Abdullah bin Yezid (Radiyallahu Anh) dedi ki:

−Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) güneşin doğduğu tarafa döndü ve:

−‘İşte böyle üç kere dünya sizin üzerinize doğuyor’ yani size doğru geliyor buyurdu.

Abdullah bin Yezid (Radiyallahu Anh):

−Nihayet biz dünyanın üzerimize düşeceğini zannettik dedi.

Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Bu gün sizler hayırdasınız. Sizler, sizlere yemek tabağının biri gittiği diğerinin geldiği, birinizin, bir hulleye giymek için gittiği ve diğerine çıkarmak için gittiğinde ve Kâbe duvarlarının örtüldüğü gibi evlerinizin duvarlarını örttüğünüz zaman hayırda değilsiniz!’ buyurdu.”

Duanın Manası: Dininizi, eminliğinizi ve işlerinizin neticesini Allah’a ısmarlıyorum demektir.

Albânî Sahiha 2384, Beyhaki 14587.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasûlullah'ın (s.a.v.) şöyle buyurdu ;
"Kim kocası olan bir kadını aldatırsa, aralarını açmaya çalışırsa... bizden değildir."

(Hâkim, Mustedrak, II, Hadis no : 196; Ebû Dâvûd, Talâk, 1, Edeb 126; Ahmet b. Hanbel, II, 397; V, 352, 355)

Hadîsi şerheden Munâvî diyor ki,
"Bu kadın bir de komşu kadın olursa bunun günah ve çirkinliği o kadar daha artar." Çünkü, "şerrinden komşusu emin olmayan kimse cennete giremez, buyrulmuştur.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre’den (r.a.) şöyle rivayet eder:
Rasulullah (s.a.v)’in şöyle buyurduğunu işittim:

“Kıyamet günü hesaba ilk çağrılacaklardan biri Allah yolunda öldürülen kişidir. Allah yolunda öldürülen getirilir. Allah teala ona nimetlerini bildirir o da hatırlar ve itiraf eder.
Allah teala bu nimetler içinde ne yaptın? Buyurur, O’da: Senin yolunda şehid edilene dek savaştım, der.
Allah teala; Yalan söyledin! Sen “falanca cesur adam” denilmesini istedin ve bu da söylendi. Sonra onun için emir verir, huzurunda hesaba çekilir ve cehenneme atılır.
Ve ilim öğrenmiş bir adam ve bu ilmi öğreten, kuranı iyice öğrenip okumuş olan getirilir. Allah ona olan nimetlerini bildirir oda hatırlar ve itiraf eder.
Allah teala: Bu nimetler içinde ne amel yaptın? buyurur. O’da: İlim öğrendim, öğrettim ve seni rizan için kuran okudum der?
Allah Yalan söyledin, sen ilmi alimdir denilsin diye öğrendin, kuranı çok güzel okuyor desinler diye okudun ve bu da denildi der. sonra onun için emir verir, huzurunda hesaba çekilir ve cehenneme atılır.
Ve Allahın kendisine genişlik ve her sınıftan mal verdiği kimse getirilir. Allah ona nimetlerini bildirir, oda hatırlar ve itiraf eder.
Allah bu nimetler içinde ne amel yaptın? buyurur. O da verilmesini sevdiğin her yola senin rızan için verdim der.
Allah teala: yalan söyledin ! sen falanca cömerttir desinler diye bunu yaptın ve bu da denildi buyurur. Sonra onun için emir verir, huzurunda hesaba çekilir ve cehenneme atılır.

Bu hadisle ilgili olarak gelen bir rivayet de şöyledir. Muaviyeye bu hadis ulaşınca ağladı ve bayıldı, ayılınca, Allah ve rasulü doğru söylemiştir dedi ve Allah teala buyurdu ki: “ Kim dünya hayatını ve onun çekiciliğini isterse, onlara yapıp ettiklerini onda tastamam öderiz ve onlar bunda hiç bir eksikliğe de uğratılmazlar. İşte bunların, ahirette kendileri için ateşten başkası yoktur. Onların onda (dünyada) bütün işledikleri boşa çıkmıştır ve yapmakta oldukları şeyler de geçersiz olmuştur.” Hud 15-16

Müslim, Fezailü’l-cihad 152 (nr.1905); Nesai, Cihad 22 (6/23-24); Ahmed, el-Müsned, 2/322; İbn hibban, Es-sahih nr. 407

Üst Ana Sayfa Alt