Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sahih Hadis-i Şerif'i

Abdullahyuşa Çevrimdışı

Abdullahyuşa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu: “Ben size herhangi bir şeyi emredip yasaklamadığım sürece beni kendi halime bırakınız. Sizden önceki ümmetleri çok soru sormaları ve peygamberlerine karşı münakaşa etmeleri helak etmiştir. Size herhangi bir şeyi yasakladığım zaman ondan kesinlikle kaçınınız, bir şeyi emrettiğimde de onu gücünüz yettiğince yerine
getiriniz.”

(Buhari, itisam,2 / Müslim, Hac,412)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Zer dedi ki: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem 'in yanında Mescid-i Nebevî'nin mi yoksa Mescid-i Aksa'nın mı faziletli olduğunu konuştuk. Bunun üzerine Resulullah şöyle buyurd
Benim mescidimde kılınan namaz, Mescid-i Aksa'da kılınan namazdan dört kat daha faziletlidir.
Mescid-i Aksa ne güzel bir mabeddir! Yakında bir gün gelecek ki insanın atını bağlayacağı ip kadar Beytu'l-Makdis'i görebileceği bir toprağının olması onun için tüm dünyadan (veya şöyle dedi: içindekilerden) daha hayırlıdı
-Taberani, Evsat, 6983, Hakim 4/509 isnadı sahih dedi.
Zehebi de ona muvafakat etmiştir. Heysemi Mecmau'z-Zevaid'de ''Hadisin ravileri Buhari'nin Sahih'in de yer alan ravilerdendir demiştir. Elbani es-Sahiha adlı eserinde ''Mescid-i Aksa'da kılınan namazın fazileti hakkındaki hadislerin en sahihi'' ifadesini kullanmıştır.

Abdullahyuşa Çevrimdışı

Abdullahyuşa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ümmü`l-mü`minin Aişe (Ra) Şöyle demiştir:

"Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki, biriniz namaz kılarken uyuklarsa uykusu dağılıncaya kadar yatsın. Zira uyuklayarak namaz kılarsa istiğfar edeyim derken belki kendine sebbeder. (söğer)"

(Buhari)

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Huzeyfe b. Yeman’dan (ra) aktarılan bir rivayette Resûlullah ﷺ buyurdu ki;

عَنْ حُذَيْفَةَ، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ﷺ: مَنْ لَمْ يَهْتَمَّ بِأَمْرِ الْمُسْلِمِينَ فَلَيْسَ مِنْهُمْ

«Müslümanların durumuna önem vermeyen onlardan değildir.»
[Taberani, el-Mucemü’l Evsat: 7473]

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
Allah Resulü (sav) şöyle buyurdu:
“Şeytan, âdemoğlunun her yerde önüne oturur. Müslüman olma yoluna oturur ve şöyle der; ‘Sen Müslüman mı olacaksın? Dinini mi terk edeceksin? Babalarının ve atalarının dinini mi terk edeceksin?’ O kimse şeytanı dinlemez, ona isyan eder ve Müslüman olarak kalır.
Daha sonra Şeytan, hicret eden kimsenin yoluna oturur ve şöyle der: ‘Kendi yurdunu terk edip hicret mi edeceksin? Hicret edenin durumu dizginlerinden bağlanmış at gibidir.’ O kimse yine ona isyan edip hicret eder.
Daha sonra şeytan, cihad yolu üzerine oturur ve şöyle der: ‘Cihad, hem malını hem de gayretini harcama demektir. Savaşacak ve öldürüleceksin. Karın başkasıyla nikâhlanacak, malların taksim edilecek.’ O kimse yine şeytana isyan eder ve cihad eder.”
Daha sonra Allah Resulü (sav) şöyle buyurdu:
“Kim bunları böyle yapar ve ölürse, o kimseyi Cennete koymak Allah üzerine bir haktır. Savaşta öldürülse, o kimseyi Cennete koymak Allah üzerine bir haktır. Boğularak ölse, o kimseyi Cennete koymak Allah üzerine bir haktır. Hayvanın sırtından düşüp ölse, o kimseyi Cennete koymak Allah üzerine bir haktır.

Ahmed b. Hanbel, Müsned, III, 483.

Son düzenleme:
bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tumblr_3de893bafd08797444db6f9b0ef31e20_d8120bdf_1280.jpg

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah sav şöyle buyurdu:

"Ye'cuc ve Me'cuc'un ortaya çıkmasından sonra da Kabede mutlaka hem hac hem de umre yapılmaya devam edecektir."

Şu'be dedi ki:
"Kabe hac edilemez duruma gelmedikçe kıyamet kopmayacaktır" demiştir.

(Buhari, Fethul Bari, 4/1593)

G Çevrimdışı

Genç55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (SAV) şöyle buyurdu:

Safları düzgün tutun, omuzları bir hizaya getirin, boşlukları doldurun, safa girerken kardeşlerinize, ellerinizi hafifçe dokundurun, şeytana açık yerler bırakmayın. Kim safları sık tutarsa Allah onu hayra eriştirir. Kim de saflar arasında boşluk bırakırsa Allah onu hayra eriştirmez.

(Müslim, Salat, 104; Ebu Davud, Salat, 93; Nesaî, Sehv, 4; Ahmed b. Hanbel, III, 154-260)

G Çevrimdışı

Genç55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah (sav) şöyle buyutmuştur: "Elhâkümü't-tekâsür suresini okuyana 1000 ayet okumuş kadar sevap verilir."

(Hakim, Müstedrek, 1/567)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kalbinde aklinda yer etsin !!

▪Abdullah b. Mes'ûd radıyallahu anh’dan rivayet edildiğine göre; Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

✏“Kime bir geçim sıkıntısı gelir ve o da bunu insanlara anlatarak (onlardan medet umarsa) o kimsenin ihtiyacı giderilmez. Kime de bir geçim darlığı gelir de bunu (yalnızca) Allah'a arz ederse, Allah er veya geç onu rızıklandırır."

Ebû Dâvûd (1645); Tirmizî (2326); Hâkim (1482)

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Rasulullah (SAV) şöyle buyurdu:

Safları düzgün tutun, omuzları bir hizaya getirin, boşlukları doldurun, safa girerken kardeşlerinize, ellerinizi hafifçe dokundurun, şeytana açık yerler bırakmayın. Kim safları sık tutarsa Allah onu hayra eriştirir. Kim de saflar arasında boşluk bırakırsa Allah onu hayra eriştirmez.

(Müslim, Salat, 104; Ebu Davud, Salat, 93; Nesaî, Sehv, 4; Ahmed b. Hanbel, III, 154-260)
Cemaatle namaz kılarken, kolumun yanımdaki kardeşime değmesi, onunla aynı anda hareket ediyor olmak kalbime inanılmaz bir mutmainlik, huzur veriyor. Bu Allah Teala'nın muhteşem bir takdiri. Kardeşlik hukukunun sevgi bazında ciddi bir şekilde pekişmesi

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Ben öyle bir ayet biliyorum ki, insanlar ona tutunmuş olsalardı hepsine yeterdi."

Sahabiler:

'Ey Allah'ın Resulü o hangi ayettir?' diye sordular.

Rasulullah a.s şöyle buyurdu:

"Kim Allah'tan korkarsa,Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder ve onu ummadığı yerden rızıklandırır.

Talak/2-3

(İbn Mace,Kitabi Zühd 4250)

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah صلى الله عليه و سلم'in dualarından birisi de şuydu;

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ التَّوْفِيقَ لِمَحَابِّكَ مِنَ الأَعْمَالِ ، وَصِدْقَ التَّوَكُّلِ عَلَيْكَ ، وَحُسْنَ الظَّنِّ بِكَ
''ALLAHIM AMELLERDEN OLMAK ÜZERE SENİN MUHABBETİN İÇİN MUVAFFAKİYET, TAM TAMINA TEVEKKÜL EDEBİLMEK VE SANA HÜSNÜ ZAN GÖSTEREBİLMEYİ DİLİYORUM.'' (TEVEKKÜL ALE'LLAH, İBN EBİ DÜNYA 3/46)

KAYNAK

Son düzenleme:
G Çevrimdışı

Genç55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hz. Âişe anlatıyor: “Bir gece Allah Resûlü’nü (s.a.v.) yatakta bulamadım, onu el yordamıyla aramaya başladım. O sırada elim ayaklarının tabanlarına değdi. Ayaklarını dikmiş vaziyette secde hâlindeydi ve "Allah"ım! Gazabından rızana, cezandan affına sığınırım. Senden sana sığınırım. Sana tüm övgüleri saysam yine de bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin." diye dua ediyordu.” (Müslim, Salât, 222)

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
28399

AĞRI VE ACILAR İÇİN RASULULLAH'IN TAVSİYESİ

Rasulullah صلى الله عليه و سلم buyurdu ki;

"Kim bir ağrı veya bir acıdan muzdaripse ya da kardeşi kendisine derd yanarsa şöyle desin ve kurtulsun;

"Semada olan Rabbimiz Allah'ın şanı pek yücedir. Rahmetin semada oldugu gibi emrin de semadadır. Rahmetini dünyada kıl, günahlarımızı ve hatalarımızı bağışla, sen tayyib olanların Rabbisin, rahmetinden bir rahmet çektiğim acıya da şifandan bir şifa lutfeyle"

Kaynak; et-Terğib ve't-Terhib, 4/238, Münziri

Hadisin Sıhhati; Münziri, Hasen derecesinden aşağı düşmeyeceğini ve sahihayn şartlarına göre sahih bile olabileceğini belirtir.

G Çevrimdışı

Genç55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Fudâle b. Ubeyd’den (r.a.) rivâyete göre o, şöyle demiştir:

“Resûlullah (s.a.s.), mescidde oturmakta iken bir adam geldi, namaz kıldı, sonra şöyle dua etti: Allah’ım beni bağışla, bana acı. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.s.), ‘Ey namaz kılan, acele ettin, namaz kılıp oturduğun vakit Allah’a layık olduğu şekilde hamd et, sonra bana salât ve selam et, sonra da yapacağın duayı yap.’ Bundan sonra başka biri namaz kıldı. Namazdan sonra Allah’a hamd etti ve Peygambere salât ve selam getirdi. Başka bir şey yapmadı. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.s.), o kimseye: ‘Ey namaz kılan kimse! Dua et, duan kabul edilsin.’ dedi.”

(Tirmizî, Deavât, 66; Nesâî, Sehv, 48)

G Çevrimdışı

Genç55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Resûlü (s.a.v.) buyurdu: “Ameller kap (içindeki sıvı) gibidir. Altı iyi olursa, üstü de iyi; altı bozuk olursa, üstü de bozuk olur.”

(İbn Mâce,Zühd,20.)

(Dolayısıyla insan ancak niyet ve ameliyle bir bütün olarak müttaki yani iyi insan olabilir.)

sabran.ya.ikhvan Çevrimdışı

sabran.ya.ikhvan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Zer (Allah Ondan razı olsun)'dan rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem), Allah’ın şöyle buyurduğunu haber vermiştir: “Kim bir hayır ve iyilik işlerse ona on kat sevap vardır veya daha da artırırım. Kim bir kötülük ve günah işlerse onun da karşılığı kendisi kadardır artmaz ya da tamamen bağışlarım. Kim bana bir karış yaklaşırsa ben ona bir arşın yaklaşırım. Bir arşın yaklaşana ben bir kulaç yaklaşırım. Bana yürüyerek gelene ben koşarak gelirim. Kim bana hiçbir şeyi ortak koşmamak şartıyla yeryüzünü dolduracak kadar günahla huzuruma gelirse, ben de onun günahları kadar bağışlama ile karşılarım.” (Müslim, Zikir 22)

selamun aleykum hayırlı geceler kardeşlerim

Üst Ana Sayfa Alt