Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sözü

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Arapçada حَيَاءٌ Hayâ kelimesi, başı öne eğmek veya yüzün kızarması demek değildir; hayâ kelimesinin kökünde, uzak durma ve sakınma anlamı vardır. Sonuç olarak Hayâ, Allah'ın, seni yasakladığı alanda, uzak dur dediği yerde veya sınır koyduğu çizginin ötesinde bulmamasıdır.

İbrahim Oruç

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
İnsan olarak evrene, kainata tekebbür ederek yaklaşmamalıyız. Her şeyi istediğimiz gibi eğip bükebileceğimizi düşünmemeliyiz. Yoksa toplam ağırlığı bütün dünya da 1 gr olan bir virüs gelir hepimizi hizaya sokar. Başımıza bir musibet (hakettiğimiz bir musibet) geldiği zaman kendimize çeki düzen vermemiz, egosistemden ekosisteme geçmemiz lazım.

Kemal Sayar

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Screenshot_2020-07-16-19-42-01-1.png

🌸🌸🌸

Q Çevrimdışı

Qamar Al Quds

silik
İslam-TR Üyesi
Seleften biri şöyle diyor:

"Gurbet, ailenden ve vatanından ayrılmak veya bir yerden başka bir yere göç etmen değildir...

Gurbet; Kuran ve sünnet ile amel etmen ve bu konuda sana yardım edecek birini de bulamamandır... Böylece insanlar arasında garip, Allah ve Rasulü’ne ise yakın yaşarsın."

Lem'a Fi Ahadi's el Bida' 584

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Arapça'da günlük Kur’ân tilâvet etmeye "وِرْدٌ" vird denir. Sözlükte "وِرْدٌ" vird'in anlamı, 'su içmek üzere su kaynağına gitmek'tir. Buna göre -iki anlam kendisinde mezcedilerek- وِرْدٌ vird; “mü’minlerin, kalplerini Kur’ân ile sulaması”dır.

Tw: Ömer Çınar

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cennet Ayetleri Cennet ile ilgili konular anlatılınca okununca, Su dunyada hiçbirseyın ne kıymeti kalıyor ne değeri.

Bir tarafta herseyıyle yıkılacak bır dunya,Diger tarafta her isteginin karsılandıgı hıc uzuntunun olmadıgı bambaşka bir dunya

Subhanallah.

Rabbımız gunahlarımızı bağışla ve bizi cehennem azabından kurtaracak ameller ile meşgul et. Ve bizi bağışlanmıs olarak katına al amin.

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ertuğrul Gazi, bir savaşa hazırlanmak için orduya adam topluyor. Adamın biri "ben iyi demir döverim" diyor, diğeri "ben iyi ok atarım" diyor, diğeri "ben iyi aş yaparım" diyor. En sonunda Veziri soruyor "Peki efendim biz ne yapacağız?" diyor.

Ertuğrul Gazi'de bizde "işi ehline vereceğiz" diyor. Kılıcı, demir dövene, Oku, iyi atana, aşıda, iyi yemek yapana vereceğiz diyor. İşi ehline vermez isen işede yazık edersin ehlinede...

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gençlik bir kuş idi, uçurdum tutamadım. İhtiyarlık bir hal idi, kimseye satamadım.

-Enbiya Yıldırım

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Turk toplumunun yarısı neredeyse deist olmuş namaz kılmayanlardan uzak durun bu cahılleri gorunce uzaklaşın. İmam buhari kım yaw dıyor bana.

Tanıdıklarımız dinden ok gibi çıkıyor
ALLAH BIZI VE EHLİMİZİ BUNLARDAN MUHAFAZA BU HAL UZERE OLMAKTAN MUHAFAZA EYLESİN.

S Çevrimdışı

Selman-ıFarisi

Üye
İslam-TR Üyesi
Ahmed b.Sehl el-Ürdüni şöyle anlatır:
"Rahle Abide'nin yanına kurralardan bir grup gelerek onun kendi nefsine acıması için konuşmak istediler. O: 'Ben kim nefsime acımak kim? Günler hızla gelip geçiyor. Bugün bir şeyi kaçıran kimse yarın onu yakalayamaz. Ey kardeşlerim! Vallahi organlarım sağlam olduğu sürece oruç tutacağım, gözlerim yaş taşıdığı sürece ağlayacağım' dedi ve sonra şöyle devam etti:
'Hanginiz kölesine bir şeyi emreder de o kölenin bu emrettiği şeyde kusurlu davranmasından hoşlanır?"

İbn Ebu Dünya, Muhazebetü'n Nefs, 135

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“İnsana verilebilecek en büyük ceza onu yok saymaktır. Çünkü insanın içindeki en güçlü duygu var olma duygusudur.”

Üst Ana Sayfa Alt