Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Güzel Söz ve Bağışlama

• Konbuyu başlatan Ebu & Dücane
  • Başlangıç tarihi
E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Güzel söz ve bağışlama, arkasından eziyet gelen sadakadan daha hayırlıdır. Muhakkak ki Allah Ganiyy'dir, Halim'dir.Bakara:263

Allah (c.c) bu ayette, ihtiyacının giderilmesi için yardım isteyen kimseye güzel söz söylemenin, ona dua etmenin veya ondan gelen eziyetleri affetmenin, ona eziyet ederek çok mal veya para vermekten daha hayırlı olduğunu haber veriyor.
Çünkü ihtiyaçlı olana ne kadar yardım edilirse edilsin bununla birlikte eziyet verici davranışlarda bulunulduğunda veya alçaltıldığında, yapılan yardımdan dolayı Allah katında ne sevab alınır ne de yardım edilen kişiden bir teşekkür... Aksine kişilerin kin, hased ve nefreti kazanılır.
Fakat ihtiyaçlı olana güzel söz söylenir, güler yüz gösterilir, Allah'a, ona rızık vermesi ve ihtiyacını gidermesi için dua edilirse, kendisine yardım etme imkanına sahip olunamadığı güzel bir üslupla anlatılırsa ve ihtiyaçlının dışa vurduğu kızgınlık, eziyet, kötü söz ve buna benzer fiilleri affedilirse, Allah'ın rızası ve sevabı kazanılacağı gibi yardım edilemeyen kişilerden kin, hased ve nefret gibi kötü fiiller de görülmez.
Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurdu:
"Güzel söz sadakadır. Müslüman kardeşini güler yüzle karşılaman iyiliktir." (Müslim)
“Allah Ganiyy'dir, Halim'dir.”
Ganiyy : Hiçbirşeye muhtaç olmayan, bilakis herşeyin kendisine muhtaç olduğu varlık demektir. Allah (c.c)'nun, eziyet edilerek veya başa kakılarak yapılan harcamaya ihtiyacı yoktur. Fakirleri böyle verilen bir sadakaya muhtaç etmez, onlara gereken yardımı mutlaka yapar.
Bu sebeple fakirler daima Allah'a bağlanmalı ve kendilerine eziyet verilerek veya başlarına kakılarak uzatılan sadaka veya yardımı kabul etmemelidirler. Çünkü Allah (c.c) bu şekilde yapılan harcamaları asla kabul etmemektedir.
Allah (c.c)'nun bu ayette Ganiyy sıfatını zikretmesi fakirleri teselli etmek içindir.
Halim : Günahlara karşı hemen ceza vermeyip tevbe için mühlet veren demektir.
Allah (c.c)'nun bu sıfatı, eziyet ederek veya başa kakarak harcama yapan zenginler için korkutma ve tehdit bildirir. Yani her ne kadar şu an size ceza vermiyorsa da eğer yaptıklarınızdan tevbe etmezseniz karşılığını mutlaka verecektir.
Bu Ayetten Alınacak Dersler:
1 - Eziyetleri engellemek menfaat elde etmekten daha önce gelir.
2 - Hiçbir zaman hayır, şerre vesile olmamalıdır.
3 - Salih amelin Allah katında faydalı olabilmesi için onu bozucu ve faydasını kaldırıcı ameller yapmamak gerekir.