Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hacamat Olunuz, Şifa Bulunuz

Tevhid yolunda Çevrimdışı

Tevhid yolunda

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim yüzümde seboreik dermatit var ve yüzüm acı baharatlı şeyler yedigimde cok kizariyor. Hacamatin bu durumuma faydasi olur mu sizce?

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mefhum kardeşim hacamatın nasıl yapılacağına dair ders olarak bir kaç video hazırlasan faydalı olmaz mı.?
Bu hususta hâli hazırda bir çoğu video yayınlıyor. Önemli olan görmekten ziyade bilen birisi yanında tecrube etmek kanaatimce. İnsanların bir çoğunun hacamat yapabileceğini düşünmekle beraber. Eli yatkın olmayanları en azından ehlileştirinceye kadar bir bilenin denetlemesi gerekir.
Merak edenler için kupa maliyetini de söyliyeyim.
kupa 70 krş
diğer malzemelerde 30 krş- 50 krş arası. Toplamda 1 TL ye geliyor.
Kupa başına 5 tl zam yapıp sebebini doların yükselmesi olarak gösteren güzel kardeşlerimi görünce aklıma geliyor..

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim yüzümde seboreik dermatit var ve yüzüm acı baharatlı şeyler yedigimde cok kizariyor. Hacamatin bu durumuma faydasi olur mu sizce?
Muhterem kardeşim hastalıktan ziyâde hastalığın sebebine göre belki yorum yapılabilir. Seboreik dermatit beslenme alışkanlığından kaynaklanıyorsa hacamatın faydasını görme imkanınızın daha fazla olabileceği gibi stresten kaynaklanıyorsa daha az görebilirsiniz.
Malumunuz bu hastalığın bir çok sebebi olabilir. Bunun haricinde hacamat kişiden kişiye farklı reaksiyonlar gösterebilir. Bu nedenle tecrube etmek en idealidir. Elhamdulillah hacamatın ilaçlar gibi yan etkisinin olmaması bu tecrubeleri hem tehlikesiz kılar hemde vücutta farkında olacağınız yada olmayacağınız diğer faidelere bu vesile ile sebep olursunuz.
Konusu açılmışken, hastalıklar hacamat gibi tedavi yöntemleri ile hafifletilebilmekle beraber önemli olan husus zikrettiğim gibi hastalığın sebebini tesbit etmektir. Hâli hazırda bir çok hastalığın gıda, stres, yaşam ortamı, hareketsizlik gibi bizden kaynaklandığını düşünürsek insanlara şifa vermek isteyen kardeşlerimizin bu hususlarda da ihtisas sahibi olması faidelerinin artmasına vesile olacaktır.
Tabi bu tavsiyeler ve malumatların bir çoğu şahsi fikir ve tecrubeler.Doğrusunu Rabbim bilir. Şunu yaparsak iyileşirsin şeklinde net konuşanlara tevessül etmemek gerekir.

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullah
Ben hayatımda hiç hacamat yaptırmadım.bir hoca kardeşimiz var ve yıllardır yapıyor.inşaallah bende en yakın sünnet olan tarihlerden birinde yaptırmayı düşünüyorum.lakin ilk kez olacağı için önceden bilmem gerekenler varmı?mesela ilk yapıldığında sonraki yapılanlara göre farklı bir reaksiyon verebilirmi ?örneğin bayılma,baş dönmesi vs ?
Allah azze ve cell razı olsun sizlerden

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullah
Ben hayatımda hiç hacamat yaptırmadım.bir hoca kardeşimiz var ve yıllardır yapıyor.inşaallah bende en yakın sünnet olan tarihlerden birinde yaptırmayı düşünüyorum.lakin ilk kez olacağı için önceden bilmem gerekenler varmı?mesela ilk yapıldığında sonraki yapılanlara göre farklı bir reaksiyon verebilirmi ?örneğin bayılma,baş dönmesi vs ?
Allah azze ve cell razı olsun sizlerden

Hacamat Öncesinde Dikkat Edilecek Hususlar
Hacamat yaptırmadan önce ve sonrasında kan dolaşımını yavaşlatacak hususlardan uzak durmak ana etkenler başında gelmektedir. Hacamat öncesinde dikkat edilecekler listeleyelim. 1- Hacamat aç karnına yapılır: Takribi 4 saat öncesi yeme içme işlemi bırakılır. Tok karnına yapılan hacamat bir çok hastalığa neden olur. Hacamatın aç karnına yapılmasının sebebi aç iken kandaki toplam yağ ve glikoz oranı (şeker) ve diğer zararlı maddeler düşük oranda bulunmaktadır. Bu durumda kalp, karaciger ve böbrekler daha aktiflerdir. Çünkü tokluk halinde kan, karın boşluğunda gollendiği için hayati merkezlerimiz olan beyin ve kalbin beslenmesi zayıflaşmıştır. Böyle durumlarda hacamat yapılınca beyine, kalbe ve diğer hayati hormon ve enzim yapan bezlere giden kan hacmi iyice düşerek fel, anfarktüs gibi kalıcı rahatsızlıkların çıkmasına neden olur. 2- Asgari 24 Saat Öncesinden Hayvansal Gıda Alınmaz : Hayvansal gıdalar protein ihtiva eder, kanı koyulaştırır. Hayvansal perhize dikkat edilerek yapılan hacamatın faydası daha çok artmaktadır. Oldu ki unuttunuz bir dilim peynir veya diğer hayvansal gıdalar tükettiniz. Çözüm olarak bir yemek kaşığı zeytin yağı ile sirke karıştırılıp içilirse hayvansal gıdanın etkisi negatifleşir. 3- 24 Saat Öncesinden Cima Yapılmaması Gereklidir:

Hacamattan Sonra Dikkat Edilecek Hususlar
1- En az 2 Saat Kadar Her Hangi Bir Şey Yenmemelidir: Hacamattan sonra iştah biraz açılabilir. Mümkün olduğunca günü hafif gıdalar ile geçirmek hacamatın faydasını artıracaktır. 2- Hacamattan sonrada cima (cinsel perhiz) yapılmaması hacamatın faydasını artıracaktır. 3- Hacamattan sonra 24 saat hayvansal gıdalar tüketilmeyip perhiz devam etmesi gerekmektedir. 4- 12 Saat Sonra Duşa Alınmalı: Duştan hemen sonra yara izlenirin olduğu bölgelere kantaron yağı sürmek iz kalmaması, yaraların çabuk iyileşmesi bakımından çok fayda sağlamaktadır. Hacamattan sonra sirkeli su veya bal şerbeti içmek çok faydalıdır. Zira her iki gıdanın ortak özelliği damar açıcı olmasıdır. Hacamat öncesinde ve sonrasında bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz. Yapılan seansın faydasını artırmak için gereklidir.

Ek olarak ben ılk yaptırdıgımda sorun yoktu.Takı eve gıdıp yapılan bolgeye bakana kadar.Tansıyonum dustu kulak cınlaması vs. bır 5 dakıka surdu ama sonrasında elhamdulıllah bırsey olmadı. Kan tutmaz benı normalde ama nıye boyle oldu bende anlamadım :)

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Hacamat Öncesinde Dikkat Edilecek Hususlar
Hacamat yaptırmadan önce ve sonrasında kan dolaşımını yavaşlatacak hususlardan uzak durmak ana etkenler başında gelmektedir. Hacamat öncesinde dikkat edilecekler listeleyelim. 1- Hacamat aç karnına yapılır: Takribi 4 saat öncesi yeme içme işlemi bırakılır. Tok karnına yapılan hacamat bir çok hastalığa neden olur. Hacamatın aç karnına yapılmasının sebebi aç iken kandaki toplam yağ ve glikoz oranı (şeker) ve diğer zararlı maddeler düşük oranda bulunmaktadır. Bu durumda kalp, karaciger ve böbrekler daha aktiflerdir. Çünkü tokluk halinde kan, karın boşluğunda gollendiği için hayati merkezlerimiz olan beyin ve kalbin beslenmesi zayıflaşmıştır. Böyle durumlarda hacamat yapılınca beyine, kalbe ve diğer hayati hormon ve enzim yapan bezlere giden kan hacmi iyice düşerek fel, anfarktüs gibi kalıcı rahatsızlıkların çıkmasına neden olur. 2- Asgari 24 Saat Öncesinden Hayvansal Gıda Alınmaz : Hayvansal gıdalar protein ihtiva eder, kanı koyulaştırır. Hayvansal perhize dikkat edilerek yapılan hacamatın faydası daha çok artmaktadır. Oldu ki unuttunuz bir dilim peynir veya diğer hayvansal gıdalar tükettiniz. Çözüm olarak bir yemek kaşığı zeytin yağı ile sirke karıştırılıp içilirse hayvansal gıdanın etkisi negatifleşir. 3- 24 Saat Öncesinden Cima Yapılmaması Gereklidir:

Hacamattan Sonra Dikkat Edilecek Hususlar
1- En az 2 Saat Kadar Her Hangi Bir Şey Yenmemelidir: Hacamattan sonra iştah biraz açılabilir. Mümkün olduğunca günü hafif gıdalar ile geçirmek hacamatın faydasını artıracaktır. 2- Hacamattan sonrada cima (cinsel perhiz) yapılmaması hacamatın faydasını artıracaktır. 3- Hacamattan sonra 24 saat hayvansal gıdalar tüketilmeyip perhiz devam etmesi gerekmektedir. 4- 12 Saat Sonra Duşa Alınmalı: Duştan hemen sonra yara izlenirin olduğu bölgelere kantaron yağı sürmek iz kalmaması, yaraların çabuk iyileşmesi bakımından çok fayda sağlamaktadır. Hacamattan sonra sirkeli su veya bal şerbeti içmek çok faydalıdır. Zira her iki gıdanın ortak özelliği damar açıcı olmasıdır. Hacamat öncesinde ve sonrasında bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz. Yapılan seansın faydasını artırmak için gereklidir.

Ek olarak ben ılk yaptırdıgımda sorun yoktu.Takı eve gıdıp yapılan bolgeye bakana kadar.Tansıyonum dustu kulak cınlaması vs. bır 5 dakıka surdu ama sonrasında elhamdulıllah bırsey olmadı. Kan tutmaz benı normalde ama nıye boyle oldu bende anlamadım :)
Cezakullah akhi bu çok iyi oldu göndermen.bu şekilde yaparsam inşaallah Allah’ın izniyle daha çok faydasını görürüm.
Birde sadece sünnet olan bölgelere mi yapılır yoksa mesela diz kapağına yakın bacak kısımlarınada yapılabilir mi?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cezakullah akhi bu çok iyi oldu göndermen.bu şekilde yaparsam inşaallah Allah’ın izniyle daha çok faydasını görürüm.
Birde sadece sünnet olan bölgelere mi yapılır yoksa mesela diz kapağına yakın bacak kısımlarınada yapılabilir mi?

hacamatın nereye yapılacagını hacamatcılar daha ıyı bılıyor kardesım ben sadece sırtıma yaptırmıstım. Birde kafa hacamatı yaptırmayı dusunuyorum. Daha yenı kan verdım ılerleyen zamanlarda kafa hacamatı da yaptıracagım. Soyle bır tablo var
24607

Üst Ana Sayfa Alt