Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hadis Inkarcilari Ve Görüşleri

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben allahın kitabı kuranı kerim üzerinden konuşuyorum siz hadis be tevsir kitabı üzerinden aradaki fark bu
Ben seninle tartışırken sadece Kur'an'dan deliller getirmiştim herhangi bir cevap veremedin?

Hadisleri peygamber efendimiz niye yazmamış peki sadece kuranı göstermiş tek kaynak olarak ihtiyaç oldaydı kendi yazardı hadisleri Allah anlatamıyor peygamber yazamıyor hadiscilerini ve tevsizcileriniz anlayıp söylüyor nasıl oluyor aklama mantığa sığıyormu
Ayrıca Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem'in hadis yazılmasını yasakladığını da bizim hadis kitaplarından öğreniyorsunuz ama keşke bu yasağın nedeninin hadis ve ayetlerin karışmaması için olduğunu, Nebi sallallahu aleyhi ve sellem'in rivayet etmeye izin verdiğini, daha sonra yazmaya da izin verdiğini bilseydiniz. Aslında senin akıl hocaların bunu çok iyi biliyor ama sizin sapmanız için bunları anlatmıyor.

Resulullah’dan duyduğum her şeyi ezberlemek maksadıyla yazıyordum. Kureyş beni bundan nehyetti ve ‘Resulullah (a.s.m) kızgınlık ve sükûnet hallerinde konuşan bir insan iken, sen ondan duyduğun her şeyi nasıl yazarsın?’ dediler. Bunun üzerine yazmaktan vazgeçtim. Sonra durumu Resulullah’a arzettim. Eliyle ağzına işaret ederek; ‘Yaz, canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki buradan haktan başka bir şey çıkmaz.’ buyurdu.”(Ebu Davud, ilim,3).

“Resulullah’ın ashabı içinde Abdullah b. Amr hariç, benden daha fazla hadis rivayet eden kimse yoktur, Abdullah yazar, ben yazmazdım.”(Buharî, ilim, 39).

Ancak uzmanların tercihine göre doğrusu, karışma tehlikesinin bulunduğu zaman genel olarak yasaklanmış, bu tehlike ortadan kalkınca da izin verilmiş olmasından ibarettir. (İbn Kesîr, İhtisâru Ulûmi'l-hadîs, A. Şâkir neşri, Mısır, 1951, s. 132 vd.)

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Kuranı kerimde hepsi apaçık yazdığı halde hadisleri savunuyorsunuz ben kuranı kerimi savunurum siz hadislerinizi

Evet bu zamana kadar gelen İslam alimleri de Kur'an'ı bir kenara bırakıp hadisleri savunuyorlardı.. (!) Birazcık Allah Azze ve Celle'den korkmak lazım..

M Çevrimdışı

mahmut1999

Üye
İslam-TR Üyesi
Peygamber efendimiz ismini koyar ikinci bir kitap yazardı bu kadarmı zor peygamberimiz akıl edememişmi kitabın üzerine bu kuran değildir yazsaymış ve not düşseymiş kuranla hadisleri ayırdım diye ve Kuranla neden karışsın zaten peygamberimiz kuranı kerimi açıklamıyormu açıklananla açıklanmamış nasıl karışacak kendi ağzınla söylüyorsun hadisin yalan olduğunu

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Peygamber efendimiz ismini koyar ikinci bir kitap yazardı bu kadarmı zor peygamberimiz akıl edememişmi kitabın üzerine bu kuran değildir yazsaymış ve not düşseymiş kuranla hadisleri ayırdım diye ve Kuranla neden karışsın zaten peygamberimiz kuranı kerimi açıklamıyormu açıklananla açıklanmamış nasıl karışacak kendi ağzınla söylüyorsun hadisin yalan olduğunu

Biliyor musun? Kur'an'da Peygamber Aleyh'is Salatu ve's Selam vefat ettikten sonra yazıldı.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
zaten peygamberimiz kuranı kerimi açıklamıyormu açıklananla açıklanmamış nasıl karışacak kendi ağzınla söylüyorsun hadisin yalan olduğunu

Sen de hadislerin gerçek olduğunu kendi ağzınla kanıtladın tebrikler :)

M Çevrimdışı

mahmut1999

Üye
İslam-TR Üyesi
Ozaman kuran peygamberimize değil yazan kişiye geldi peygamberimiz yazamadığı için öylemi ?

Açıklayamıyormu yazacaktım

Peygamber efendimiz ismini koyar ikinci bir kitap yazardı bu kadarmı zor peygamberimiz akıl edememişmi kitabın üzerine bu kuran değildir yazsaymış ve not düşseymiş kuranla hadisleri ayırdım diye ve Kuranla neden karışsın zaten peygamberimiz kuranı kerimi açıklayamıyormu açıklananla açıklanmamış nasıl karışacak kendi ağzınla söylüyorsun hadisin yalan olduğunu

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
M Çevrimdışı

mahmut1999

Üye
İslam-TR Üyesi
Sen ilk okul kitabıyla üniversite kitabını karıştırıyormusun ve dünyada milyonlarca kitap var niye bir biriyle karışmıyor Peygamberimiz üzerine hadis kitabı yazar herkese dağıtırdı ozaman birde peygamberimizin yasakladığına uyulmuyorda 200 yıl sonra yasağı kim kaldırıyor ? İammı buhari nereden biliyor yasapın kalktığını

Ebu hayseme sen ne diyosun anlamıyorum seni ben

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Sen ilk okul kitabıyla üniversite kitabını karıştırıyormusun ve dünyada milyonlarca kitap var niye bir biriyle karışmıyor Peygamberimiz üzerine hadis kitabı yazar herkese dağıtırdı ozaman birde peygamberimizin yasakladığına uyulmuyorda 200 yıl sonra yasağı kim kaldırıyor ? İammı buhari nereden biliyor yasapın kalktığını

Sen nasıl bir akılcısın abi ya..

M Çevrimdışı

mahmut1999

Üye
İslam-TR Üyesi
Seninle muhattap olanmı bar abuk sabuk yazıyorsun peygamberden sonra kuranı kim yazdı saçmalayıp duruyorsun kuran peygamberimize geliyor başkası yazıyor

Nedediğin belli değil ebu haysema

Cevap vermeyince şikayet edecekmiş git et tehditlerinden çok korktum konuşmayı bilmiyor birde ahkam kesiyor ebu neysen işte

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
M Çevrimdışı

mahmut1999

Üye
İslam-TR Üyesi
Kuranı kerimde not diye yazılmışmı peygamberimiz öldükten 200 yıl sonra herkes hadis ve tevsiz yazabilirdiye bir yazı varda bizmi görmedik imam buhari gördü sadece tüm yasaklar kaltı uazınmı diyor

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Peygamber efendimiz ismini koyar ikinci bir kitap yazardı bu kadarmı zor peygamberimiz akıl edememişmi kitabın üzerine bu kuran değildir yazsaymış ve not düşseymiş kuranla hadisleri ayırdım diye ve Kuranla neden karışsın zaten peygamberimiz kuranı kerimi açıklayamıyormu açıklananla açıklanmamış nasıl karışacak kendi ağzınla söylüyorsun hadisin yalan olduğunu
Acaba bir konu hakkında hiç bilgi sahibi olmadan konuşmak nasıl bir duygu anlamıyorum.
İlk olarak, Kur'an Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem hayatta iken bir kitap haline getirilmedi, fakat taşlara, derilere veya kağıtlara ayetler parça parça yazılıyordu.
Eğer hadisler yazılacak olursa bunlarla karışması muhtemeldir. Kimse Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem zamanında eline kalemi kağıdı alıp Kur'an'ı tek mushaf halinde yazmamıştır.
Zaten bir süre sonra hafızlar çoğalınca tehlike ortadan kalkmış ve hadis yazılmasına izin verilmiştir. Niye anlamamakta ısrar ediyorsun?

M Çevrimdışı

mahmut1999

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebı haysema sen daha benim yazdığımı anlamıyorsun sen git bir bak hadisler nediyor benim dediklerim hakkında oyalan biraz Kuranı kerimede iftira atma peygamberden sonra yazılmışmış iftiraya bak ya

Kaynağını gösteremiyorsunuzki neyini anlayım hepsi rivayet aslı yok

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebı haysema sen daha benim yazdığımı anlamıyorsun sen git bir bak hadisler nediyor benim dediklerim hakkında oyalan biraz Kuranı kerimede iftira atma peygamberden sonra yazılmışmış iftiraya bak ya
Kur'an'ın Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem'in vefatından sonra yazıldığı sadece rivayet bilgisi değil aynı zamanda tarihi bir bilgidir. Yoksa senin akıl hocaların aynı zamanda tarihçi mi?

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Kuranı kerimde not diye yazılmışmı peygamberimiz öldükten 200 yıl sonra herkes hadis ve tevsiz yazabilirdiye bir yazı varda bizmi görmedik imam buhari gördü sadece tüm yasaklar kaltı uazınmı diyor

Ya abi hadi senin bu forumda işin yok uzatma. Daha hadis ilmimi/usulünü bilmiyorsun kalkmış burada hadis kritiği yapıyorsun, hadisleri eleştiriyorsun. Kendin ilim ehli değilsin bari en azından ilme saygın olsun lütfen sus konuşma..

M Çevrimdışı

mahmut1999

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu selman kardeşim sen diyelimki 5 tane derse çalılıyorsun ve hepsinden not çıkarıyorsun çıkardığın notları karıştırıyormusun türkçeyle matematiği tarihle corafyayı ve diğerini karıştırmamak için üstlerine yazmıyormusun bir iki türkçe matematik tarih falan diye nasıl karışacak anlamadım gitti okula giderken kitaplarını karıştırıyormuydun bugün tarik corafya var sen türkçe matematikmi götürüyordun

Ebu selman kardeşim sen diyelimki 5 tane derse çalılıyorsun ve hepsinden not çıkarıyorsun çıkardığın notları karıştırıyormusun türkçeyle matematiği tarihle corafyayı ve diğerini karıştırmamak için üstlerine yazmıyormusun bir iki türkçe matematik tarih falan diye nasıl karışacak anlamadım gitti okula giderken kitaplarını karıştırıyormuydun bugün tarik corafya var sen türkçe matematikmi götürüyordun

Üst Ana Sayfa Alt