Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hafızların Şefaat Hakkı Var mıdır?

T Çevrimdışı

tevhiddavam

Rabbim! Benim ilmimi arttır!
İslam-TR Üyesi
Oldukça sık duyduğumuz bir söylem hakiki Kur'an hafızlarının 70 kişiye şefaat edecekleri. Peki aslı astarı var mıdır? Sahih hadis midir?
Bilgisi olanlar cevap verirse çok makbule geçer. Allah'ın selamı hepimizin üstüne olsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kur'an Hafızının şefaati ile ilgili rivâyet zayıf olarak mevcuddur.

Ali b. ebî Tâlib (r.anh)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

Her kim Kur’ân-ı okur ve ezberler, helal kıldıklarını helal sayar, haram kıldıklarını haram kabul edip uzak durur; Allah O Kur’ân sebebiyle onu Cennete koyar ve ailesinden Cehennemlik olan on kişiye de şefaatçi kılar.
(Tirmizi, Fedailu'l Kur'an, Bab 13, Hadis no: 2905; İbn Mâce, Mukaddime, Bab 16, Hadis no: 216; Ahmed İbni Hanbel, Musned, I, 148)

Zayıf hadis.
ž Tirmizî: Bu hadis garibdir. Sadece bu şekliyle bilmekteyiz. Senedi de pek sağlam değildir. Hafs b. Suleyman hadiste zayıf sayılmıştır.

Ebu Zer (r.anh)'den; Dedi ki:
Rasûlullah (s.a.v.)'a: Bana (birşey) tavsiye et, ey Allah'ın Rasulu! dedim.
"Allah'dan sakın çünkü takva her işin başıdır", buyurdu.
(Tavsiyeni) artır, ya Rasûlullah , dedim.
"Çok Kur'an oku, çünkü o senin için dünyada nur, semada hazırlıktır." "Kur'an okuyunuz. Çünkü kıyamet günü sahibine şefaatçi olarak gelir."
(Muslim, musâfirin 202; Ebu Davud, bab 14, Hadis no: 1456)

İlgili Konu:

Kabirde Kur’anın Şefaati Hakkındaki Rivayet Sahih midir?
https://www.islam-tr.org/konu/kabirde-kur’anin-sefaati-hakkindaki-rivayet-sahih-midir.26668/

Üst Ana Sayfa Alt