Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hakimiyet Allah (c.c) Aittir !

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Başlık çürük zaten.sanki hakimiyet kendi tekelindeymiiş gibi...

Konuyu açan kardeş oy kullanmaya atıf yapmış.

Yani diyor ki; oy kullanmak suretiyle Allah'a ait olan kanun yapma yetkisini insanlara (milletvekillerine) verip, Allah'a şirk (ortak) koşmayacağız...

A Çevrimdışı

analitikdüşünce

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Konuyu açan kardeş oy kullanmaya atıf yapmış.

Yani diyor ki; oy kullanmak suretiyle Allah'a ait olan kanun yapma yetkisini insanlara (milletvekillerine) verip, Allah'a şirk (ortak) koşmayacağız...

marhaba değerli kardeşim. fakat,başlik öyle demiyor...ayrica tekfirin engelleri vardir.her oy kullanan senin bu yapmış olduğun mantik ile oy kullanmıyor.bir müslüman "Allah'ın kanunları gelmesin" diye gidip oy kullanmaz zaten.ve bu mantık ile oy kullanan da dinden çıkmış olacağı için zaten Allah'a şirk koşmuş olmaz.adam zaten dinden çıkmış olur.bu böyledir.oy kullanıyor diye kimseyi tekfir edemezsiniz herkesin niyetini Allah bilir.forumda biraz araştırma yapsan gerekli bilgiye ulaşirsin zaten.Abdulmuiz abi zaten tekfirin engellerini yazmış aç oku biraz.ayni şeyleri yazmanin bir alameti yok.tekfir meselesi çoluk çocuk oyuncaği değil.alim misin sen?alimler bile böyle birşeye yeltenmezken sen kalkmış ne diyorsun.tekfir etmek bir hastaliktir.pisikolojik sorunları olan insanlarda daha çok görilüyor.ya da toplumsal dışlanmışlık,toplumsal yalıtılmışlık,baskı altında büyütülmüş,aşağılık duygusuna sahip,dini kendi tekelinde sanan kişiler de psikolojik,psikiyatrik vaka olarak görülüyor.kimse dini bunlar kadar iyi yaşayamaz onlara göre herkes yanlış kendileri doğrudur.uyum problemleri vardır.şizofrenik bir rahatsızlıkta olabilir bilmiyorum.bunlara tavsiyem rukye olmalarıdır.çünkü gerçekten içlerine kötü enerji yerleşmiş gibiler.kötü enerjiden kastim cinler.oy kullanmanin kendisi şirk değildir amaca ve niyete göre şekil alir.bu kadar basit.aç biraz forumdaki konilari oku.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
marhaba değerli kardeşim. fakat,başlik öyle demiyor...ayrica tekfirin engelleri vardir.her oy kullanan senin bu yapmış olduğun mantik ile oy kullanmıyor.bir müslüman "Allah'ın kanunları gelmesin" diye gidip oy kullanmaz zaten.ve bu mantık ile oy kullanan da dinden çıkmış olacağı için zaten Allah'a şirk koşmuş olmaz.adam zaten dinden çıkmış olur.bu böyledir.oy kullanıyor diye kimseyi tekfir edemezsiniz herkesin niyetini Allah bilir.forumda biraz araştırma yapsan gerekli bilgiye ulaşirsin zaten.Abdulmuiz abi zaten tekfirin engellerini yazmış aç oku biraz.ayni şeyleri yazmanin bir alameti yok.tekfir meselesi çoluk çocuk oyuncaği değil.alim misin sen?alimler bile böyle birşeye yeltenmezken sen kalkmış ne diyorsun.tekfir etmek bir hastaliktir.pisikolojik sorunları olan insanlarda daha çok görilüyor.ya da toplumsal dışlanmışlık,toplumsal yalıtılmışlık,baskı altında büyütülmüş,aşağılık duygusuna sahip,dini kendi tekelinde sanan kişiler de psikolojik,psikiyatrik vaka olarak görülüyor.kimse dini bunlar kadar iyi yaşayamaz onlara göre herkes yanlış kendileri doğrudur.uyum problemleri vardır.şizofrenik bir rahatsızlıkta olabilir bilmiyorum.bunlara tavsiyem rukye olmalarıdır.çünkü gerçekten içlerine kötü enerji yerleşmiş gibiler.kötü enerjiden kastim cinler.oy kullanmanin kendisi şirk değildir amaca ve niyete göre şekil alir.bu kadar basit.aç biraz forumdaki konilari oku.

1. Ben oy kullanmanın anlamından, vakıasından bahsettim. Kişilerin niyetinden değil!

2. Bir fiilin manası ne ise hüküm ona göre verilir, kişilerin niyetine itibar edilmez, bakılmaz!

3. Benim her oy kullananı tekfir ettiğimi nereden anladın?

A Çevrimdışı

analitikdüşünce

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim gerçekten uğraşamiyacam git Abdulmuiz abinin vermiş olduğu cevaplari oku.psikolojik bozukluğa kadar gider bu işin sonu.zaten bu tekfirciler normalmiş gibi davranmiyor.rukye olsalar iyi olur.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Kardeşim gerçekten uğraşamiyacam git Abdulmuiz abinin vermiş olduğu cevaplari oku.psikolojik bozukluğa kadar gider bu işin sonu.zaten bu tekfirciler normalmiş gibi davranmiyor.rukye olsalar iyi olur.

Kardeş kusura bakma ama asıl sen uğraşılacak birine benzemiyorsun. Sana diyorum ki; benim oy kullanan herkesi muayyen olarak tekfir ettiğimi nereden çıkardın!

Ayrıca şunu da iyi bil ki; bir fiilin vakıasını ve hükmünü ortaya koymak başkadır, o fiili işleyen kimselere o hükmü indirmek başkadır.

(Mutlak ve muayyen tekfir)

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bak kardeşim, oy kullanmak şirktir. Oy kullanan kişi cahil de olsa kafir de olsa şirk koşmuştur.
Senin anlatmak istediğin şey şu; alimler amelin küfrü ile kişinin küfrünü ayırmıştır. Küfür işleyen herkes kafir değildir demişlerdir. Fakat şirk olan bir amele "bu şirk değildir, niyete bağlı" demek itikadda büyük bir ifsada yol açar. Aynı mantıkla mekkeli müşrikler de Allah'a yakınlaşmak için putlara tapıyorlardı. Allah'a yakınlaşmak güzel bir şey fakat Allah Rasul'ü (s.a.v) onlara "ya eyyuhe'l kafirun" diye hitap etmiştir.

talebe9303 Çevrimdışı

talebe9303

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Murcie kokusu aliyorum. Oy kullanmak kufurdur alimler bu konuda ittifak etmisler. Bu cahillik mazarettir meselesinide cok carptirmaya basladiniz. Misal demokrasinin manasini bilmeyen oy verdigi partinin kufur sozlerinden ve amellerinden haberi olmayan tekfir edilmez ama izah edilir buna ragmen bildigini okursa tekfir edilir. Alimlerde bunu soyluyor zaten. Ve gunumuzde bir cok insana bu huccet ulastigi halde demokrasiyi savunuyor. Savunmuyorum diyenlerde amel olarak savunuyor. Bunlari neye dayanarak tekfir etmiyosunuz acaba?

A Çevrimdışı

analitikdüşünce

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bak kardeşim, oy kullanmak şirktir. Oy kullanan kişi cahil de olsa kafir de olsa şirk koşmuştur.
Senin anlatmak istediğin şey şu; alimler amelin küfrü ile kişinin küfrünü ayırmıştır. Küfür işleyen herkes kafir değildir demişlerdir. Fakat şirk olan bir amele "bu şirk değildir, niyete bağlı" demek itikadda büyük bir ifsada yol açar. Aynı mantıkla mekkeli müşrikler de Allah'a yakınlaşmak için putlara tapıyorlardı. Allah'a yakınlaşmak güzel bir şey fakat Allah Rasul'ü (s.a.v) onlara "ya eyyuhe'l kafirun" diye hitap etmiştir.

Oy kullanmanın tapınma-tapınmak-put ile ne alakasi var kardeşim.bunun ile o dediğiniz bir mi?

Bak mesala burda ayın üyesini seçmiş oy kullanmiş millet şirk mi işlemişler şimdi sana göre???

https://www.islam-tr.org/konu/ayin-uyesi-secimleri.48359/

Anlamiyorsun.forumdaki konulari oku.Kur'an'dan ilmi olmadiği halde kendi kafasina göre hüküm çikaran kafirdir.oy kullanmak şirk değildir.oyu ne için kullandiğina göre değişir.anlamiyorsun...

C Çevrimdışı

cuheyman el-uteybi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Oy kullanmanın tapınma-tapınmak-put ile ne alakasi var kardeşim.bunun ile o dediğiniz bir mi?

Bak mesala burda ayın üyesini seçmiş oy kullanmiş millet şirk mi işlemişler şimdi sana göre???

https://www.islam-tr.org/konu/ayin-uyesi-secimleri.48359/

Anlamiyorsun.forumdaki konulari oku.Kur'an'dan ilmi olmadiği halde kendi kafasina göre hüküm çikaran kafirdir.oy kullanmak şirk değildir.oyu ne için kullandiğina göre değişir.anlamiyorsun...

SubhanAllah. Kardeş k.bkma özür dilerim ama sende kıtlık var nett...! Aynı şeyleri söylüyorsunuz birbirinize ama idrak etme sorunu var..

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ölüm vakti geldiginde iş hesab kıtaba geldıgınde iş bu dunyada ne ıcın yasadıgını ogrenmeye geldıgınde
o oyun ne demek oldugunu herkez gorecek.
Musluman kımseye derız kı ALLAH ın hukmunun kabul edılmedıgı yerde bulunmayın ve bundan sakının...!
Bir kul ne ıcın yasar öncelıgı ne olmalı ne yapması gerektıgını ögrenmek zorunda
Hatta dogdugundan bu yana aslında bunun farkında lakın yanlıs yonlendırme ıle yanlıslarla beraber yanmakta.

ALLAH her kulunu uyarır.Ve sureklı uyarır.
Sen ya bunun farkında olursun yada olmazsın.
Mısal Buna hepınız sahıt olmussunuzdur.
Bir kimse derki ben namaza baslayacagım 1 hafta kılar bırakır.
Onu namaza baslatan sebeb ne ıdı ne ıcın bıraktı.
Kendıne zulmedıp nefsıne Uydugu ıcın ve dunya ona daha guzel gorundugu ıcın bıraktı.
ALLAH zulcelal ın boyle kısıler hakkındakı nefısle ılgılı ayetlerı bır ınceleyın.
Buraya yazmıyorum.
Ve aynı fıkırdekı ınsanların yaptıklarına da bır bakın. Kımler kımın ıle beraber Dunya ehlı dunya ıle Ahiret ehlı ahiret ehlı ıle
Kım neyı ısterse onu alır.

analitikdüşünce dunden berı aynı seylerı yazıyorsun.
Amacını anlayamadım belkıde sureklı aynı seylerı yazmıs oldugundan dolayı senınle aynı seylerı konusup aynı hatalara dusmek ıstemıyorum.
Neden sureklı aynı kelımelerı kullanıp aynı konu uzerınden aynı sekılde yazıyorsun.
Neden uyelerın tamamına aynı seyı savunuyorsun....

Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

Twitter: @sknttt
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum

Dünkü tartışma içerikli konuya yazacaktım lakin Hoca konuyu kilitleyince yazamadım ve buraya nasip oldu. Dünkü konuyuda bu konuyuda baştan sona okudum ve insanlar neden hep kendilerini külfet altında bırakacak sözler sarf ederler şaşırarak izleyiverdim...!?

Kimisi şu lanetli oy kullanma fiîlini tamamen "Allah'tan başkasına helal ve haram yetkisi vermek" olarak değerlendirip, üzerine vehmî levazım ekleyerek "oy kullanan şunu şunu yapmış ve bu fiili ile şunu şunu kastetmiştir" ve dolayısı ile alimlerin ittifâkı ile şirktir (hangi ittifaksa artık) diyerek insanlara sahip olmadıkları mezheplerinin lâzımı ile hükmetmiş,

Kimileri de bu meseleyi "Cehalet Özrü" başlığı altında ele almış ve bu çerçevede açıklama yapmış.

Kardeşlerim!

Neden böyle güncel meselelerde peygamberlerin vârislerine dönmek yerine "şu ayet bu ayet" diyerek, o ayetlerden anladığımız hatalı anlayışları insanlara ilzâm ediyoruz?

Subhânallah! Ya dünyada şu an bizim kendisine dönüp soru soracağımız ve fetvâsı ile amel edeceğimiz bir âlim yok(!) veya biz tağutlaşarak kendimizi onların mevkîinde görerek hem sapıyor hemde saptırıyoruz.

Daha fıkhi mesâili bile bilmeden tekfirin şartları, engelleri, bunun ayna inzâli veya ıtlâkın tekfiri gibi hakkıyla sadece alimlerin bildiği konularda söz söylemekte hevesli ve atılgan olabiliyoruz! Peki soruyorum: "Allah yeryüzünde bizim kendisine soru soracağımız ve kendisi vasıtası ile hakkı öğrenip asrî meselelerde hatadan salim olacağımız bir alim yaratmadı mı?" Eğer "evet yaratmadı diyebiliyor iseniz" o halde tarihte Alimlerin yok olduğu benzer bir vâkıa getirin. "Eğer vicdânınız size evet yarattı" diyorsa, o zaman hemen ardından şunu da ikrâr edin ve: "Evet, Allah alimler yarattı, Ümmeti alimsiz bırakmadı lakin, biz kafamızı çevirip onlara bakmak istemiyor ve meşakkat altına girip ahkâm dağıtmayı seviyoruz" deyin.

Subhânallah! Şu "bize alimlerden getirmeyin kuran ve sünnet bize yeter" diyen insandan daha sapık kim olabilir? Sanki alimler tevrattan, incilden veyahut zeburdan delil getiriyorlar...!

Ey akıl sahipleri! Bütün alimlerin hata etmesini imkan dâiresinde ele alıyorsunuz da, kendi akıllarınızı neden bu dâirede ele almıyorsunuz? Zikir ehline sorun ayeti neden indirildi? Alimleri terk edelim ve önümüze çıkan her meselede kendimiz fetvalar dağıtalım diye mi? Yoksa daha arapçayı bile bilmeyen cuhelâya gidip sorular soralım ve onların cevaplarını asıl edinip Alimleri elimizin tersi ile itelim diye mi? Düşünün!

Yahu tekrar tekrar anlatıyoruz biraz idrâkinizi geliştirecek kitaplar, metinler okuyun, Okuyun ki bizim size neyi anlatmaya çalıştığımızı sâlimen anlayında bize anlamadan hücum etmeyin. Biz dâimi olarak diyoruz ki: "Oy kullanma ameli her zaman kişinin Helal ve Haram belirleme yetkisini Allah'tan başkasına verdiği anlamına gelmez" Evet kişi oy verdiği kişiye bu vasfı verirse, bu kişi oy kullandığı için değil (yani oy kağıdını kutuya attığı için değil) itikadında Allah'a şirk koştuğu için müşriktir. Lakin kişi bu vasfı oy verdiği kişiye vermez ve sen ona bu takdîrî manayı izafe ettiğinde "Hayır, ben sadece şu veya bu sebeblerden dolayı oy veriyorum" derse, bu adamın helal haram belirleme yetkisini Allah'tan başkasına verdiğine nasıl hükmedeceğiz?

Cehalet meselesine gelince: Biz "bu insanlar cahillerdir ve cehaletleri hasebiyle özürlüdürler" derken, bu insanların "helal haram kılma yetkisini Allah'tan başkasına vermenin şirk olduğu hususunda cahiller" manasını kastetmiyoruz, bunu kimse kastetmiyor. Bizim kastettiğimiz şey bu insanların "Vâkıânın cahili oldukları", Yani oy fiilinin ""helal haram belirleme yetkisini Allah'tan başkasına vermek" anlamına geldiğini bilmemesi. Allah için elinizi vicdânınıza koyun ve söyleyin, Türkiye de kendini "ben müslümanım" diye isimlendiren hangi insan helal ve haram kılma yetkisini Allah'tan başkasına verdiğini kabul eder? Kişiyi amelinin ve kavlinin levâzımı ile ilzâm etmek, Ehli Sünnet'in üzerinde bulunduğu yol değildir.

Eğer diyorsanız ki: "Bizi Ehli Sünnet'in usûlü ve menheci alakadar etmez, bizi ancak mu'tezile ve havâricin usûlü ve menheci bağlar, o vakit utanmaz iseniz dilediğinizi söyleyin...!"

Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

İslam-TR Üyesi
Murcie kokusu aliyorum. Oy kullanmak kufurdur alimler bu konuda ittifak etmisler.

İttifâkı nakleder misin acaba?

Misal demokrasinin manasini bilmeyen oy verdigi partinin kufur sozlerinden ve amellerinden haberi olmayan tekfir edilmez ama izah edilir buna ragmen bildigini okursa tekfir edilir. Alimlerde bunu soyluyor zaten. Ve gunumuzde bir cok insana bu huccet ulastigi halde demokrasiyi savunuyor.

Hücceti kim ikâme edecek? Hüccet ikâmesinin sınırı ne? Günümüzde bir çok insana hüccet ulaştığını hangi alim iddia ediyor?

Murcie kokusu aliyorum.

Kardeşin hangi sözü seni mürcie kokusu almaya sevketti?

Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

İslam-TR Üyesi

Eğer oy kullanmaya mutlak olarak şirk ameli diyorsan ve oy kullananın Allah'tan başkasına ibadet ettiğini söylüyorsan neden tafsîl yoluna gidiyorsun? Kabirlere tapanlar hakkında da böylemi düşünüyorsun?

Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

İslam-TR Üyesi
Bak kardeşim, oy kullanmak şirktir.
oy kullanmak şirk değildir.oyu ne için kullandiğina göre değişir.anlamiyorsun...

Bu sözlerin üzerine:
SubhanAllah. Kardeş k.bkma özür dilerim ama sende kıtlık var nett...! Aynı şeyleri söylüyorsunuz birbirinize ama idrak etme sorunu var..

bunu nasıl söylüyorsun acîb bir şey gerçekten?!

I Çevrimdışı

isimsiz_mucahid

Bu hesap kullanılmamaktadır!!!
İslam-TR Üyesi
Bu nasıl başlık şirk kokuyor resmen.sen kimsin ki hakimiyeti Allah'tan alıp insanlara vermiyorsun.sanki hakimiyet Allah'tan alınabilirmiş gibi başlık atmış.Hakimiyet zaten hep O'nundur.
Selamun aleykum kardeş başlığı nasıl okursan öyle anlarsın önemli olan anladığın değil orda yazılandır. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir (haşa)diyenlere yusuf suresi 40 ve benzeri ayetleri hatırlatmaktır bu başlığın amacı ben Allah'tan korkarım!!!! Fitneden ve Fitnecilerden Allah'a sığınırım...

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdi ben o kadar uzun yazmak istemiyorum ... Güya iyi niyetle oy verenlere şunu sormak lazım ... veya bu insanları savunanlara ...
Sistemi veya partiyi oylarken getireceği tüm iyilikleri kabullenip benimseyenlere olayın küfür ve şirk kısmından nasip yokmudur? Böyle saçmalık mı olur.

I Çevrimdışı

isimsiz_mucahid

Bu hesap kullanılmamaktadır!!!
İslam-TR Üyesi
Saygısızlık etmek istemem ama 1 deli kuyuya bi taş atmış 40 akıllı çıkarmaya çalışıyor muhabbetine döndü.Muhalefet olan arkadaşın konuşmaları boş biz nekadar ilmi konuşşakta anlamayıp boş konuşmaya devam etçek kardeşe tavsiyem ya hakkı konuş yada sus. Müslümanların arasında fitne çıkartma...

talebe9303 Çevrimdışı

talebe9303

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İttifâkı nakleder misin acaba?

Hücceti kim ikâme edecek? Hüccet ikâmesinin sınırı ne? Günümüzde bir çok insana hüccet ulaştığını hangi alim iddia ediyor?

Kardeşin hangi sözü seni mürcie kokusu almaya sevketti?

Ibrahim Gadban
Musa ebu Cafer
Mehmed Emin Akin
Seyyid Kutub
Muhammed el Makdisi

Bi kismini yazdim aralarinda cehaleti mazeret gorende var gormeyende. oy kullanmak kufurdur.

Huccete gelince Mecliste yapilan kufur yeminlerini, demokrasi ve laiklik naralari atmalarini ve Faizi, zinayi, ickiyi helal gormelerini bilmeleri huccet olarak yetmezmi. Oy verirkende bu yetkiyi onlara kendilerinin verdiklerinide biliyorlar.

Murcielerde diyor ya onemli olan sadece niyettir. soz ve amele bakarak kufur hukmu verilmez diyorlar. Fakat ehli sunnette misal bir kisi zorlama olmaksizin yalandan veya sakadan bile olsa puta secde etse kufre girer.