Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Hanbeli Mezhebinde 5 Vakit Namazı Cemaatle Kılmak Farzı Ayn İse, Cemaati Terketmek Durumunda Azabı da Büyük mü Olur?

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum
Hanbelide 5 vakit farz namazi cemaatle kilmak farzi ayn imis.Diyelim hanbeli birisi bu vakit namazlarini cemaatle kilmasa namazi terketme gibi buyuk azap mi gorecek?Bunun bir caresi yok mu hanbeli olan bu konuda baska mezhebi taklit edemez mi?
Bu sorum cok onemli lutfen cevaplayabilen kardeslerim yazabilir mi?

ebu omer el-talasi Çevrimdışı

ebu omer el-talasi

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam farzi ayn mi bilmiyorum ama namazin mescitte kilinmamasi bile doğru değil gel gör ki bu zamanda camilerde bile onlarca bidat var imamlarin akidesini bilmiyoruz açıkçası ben sehrimde cemaatle namaz kilacak yer bulamıyorum uzun bir aradan sonra dün teravih e gittim namaz aralarinda muezzin ilahi okuyordu Allah hidayet etsin

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam farzi ayn mi bilmiyorum ama namazin mescitte kilinmamasi bile doğru değil gel gör ki bu zamanda camilerde bile onlarca bidat var imamlarin akidesini bilmiyoruz açıkçası ben sehrimde cemaatle namaz kilacak yer bulamıyorum uzun bir aradan sonra dün teravih e gittim namaz aralarinda muezzin ilahi okuyordu Allah hidayet etsin
Siz hanbelimisiniz?

ebu omer el-talasi Çevrimdışı

ebu omer el-talasi

Üye
İslam-TR Üyesi
Merakimi mazur gorun siz her meselede cumhura gore mi amel ediyorsunuz?Ve siz hangi mezheptensiniz merak ettim.
Hanefi mezhebine göre amel ediyorum ama ebu hanifenin dediği gibi sahih sünnet bizim mezhebimiz yanlış anlama akhi insaallah istismar etmemeye çalışıyorum ama cumhur ulemanin görüşüne göre sahih hadisler ile sabitse mezheb israrina gerek yok hepimiz ehli sunnet üzereyiz insaallah

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hanefi mezhebine göre amel ediyorum ama ebu hanifenin dediği gibi sahih sünnet bizim mezhebimiz yanlış anlama akhi insaallah istismar etmemeye çalışıyorum ama cumhur ulemanin görüşüne göre sahih hadisler ile sabitse mezheb israrina gerek yok hepimiz ehli sunnet üzereyiz insaallah
Mesela vitirde kunut daha sahihmis ve rukudan sonra yapilmasi daha efdalmis.Ve rukudan once ve sonra el kaldirmak.Simdi siz mesela boylemi yapiyorsunuz?

Üst Ana Sayfa Alt