Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Anket Hangi Dilleri Biliyorsunuz?

(Türkçe hariç) Hangi dilleri biliyorsunuz?

• Arabca

Kullanılan: 24 39.3%
  • Kürtce

Kullanılan: 18 29.5%
  • Arnavut dili

Kullanılan: 1 1.6%
  • Almanca

Kullanılan: 6 9.8%
  • İngilizce

Kullanılan: 33 54.1%
  • İspanyolca / Portekizce

Kullanılan: 2 3.3%
  • Fransızca / İtalyanca

Kullanılan: 4 6.6%
  • Rusca

Kullanılan: 0 0.0%
  • Peştu / Urdu / Hintce

• Farsça

• Özbekce

• Çince

Kullanılan: 0 0.0%
  • Skandinavya dilleri

• Bir Afrika dili

• Başka bir dil

Kullanılan: 13 21.3%

• Kullanılan toplam oy
    61
İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
  • Ana diliniz dahil kaç dil biliyorsunuz?

Anadil olarak eğer Abazaca dil sayılırsa 4 :)

• Bunlar hangileridir ve ne seviyede vâkıfsınız? Bu dillerden ne gibi faydalar görüyorsunuz?

Arapça: Edebi metin okuyacak hatta ara sıra şiir yazacak kadar. Ne gibi faydalar gördüğüme gelince benim alanım İslami ilimler ve bu dil benim için zorunlu. Zira başta Kur'an olmak üzere tüm İslami ilimleri öğrenmemi sağlıyor
Türkçe: Edebi düzeyde biliyorum, çokça şiir yazmışlığım var ve hala yazıyorum. Osmanlıca eserleri orjinal alfabe ve dilinden okuyabiliyorum.
Faydalarını ise söylemeye gerek yok, içinde yaşadığım ülkenin resmi dili
İngilizce: Edebiyat yapamasamda ara sıra zorlanarak çoğu klasiklerini okuyabiliecek kadar ve çok argoya kaçmayan hemen her diyaloğu anlayacak kadar vakıfım. Dünyayı anlamdaa ve kafirlerin bize nasıl baktığını tartmada ve tabi Türkçesi olmayan klasik eserlere özellikle PDF ulaşımda faydası var
Kürtçe: Bu pek yabancı dil sayılmaz ama olsun:
Yaşadğıım yerde mahelle kavgasında küfredecek kadar biliyorum denilebilir :) Faydası ise kendini akıllı zanneden ahmakları rezil etmek ve kendini ezdirmemek.

• Ayrıca bundan başka hangi dilleri öğrenmek isterdiniz ve neden?

Şübhesiz Farsça. Başka şeye gerek yok Yavuzun Divanını orjinalinden okumak için bile değer :)
Onun dışında özellikle Osmanlı tarihinin önemli kısmı farsça.
Bunlara birde şimdi Afganistan zafer eklendi bir gün oraya gidersem kesin lazım olacak dil Farsça :)
Birde anadilim olan Abazacayı birazdaha resmi ve edebi açıdan öğrenmek isterdim. Ah şu kiril alfabesi olmasa :)

• Dilin önemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir dili bilmek o toplumu bilmektir. Zaten diller genel olarak toplumun zihin kodlarını yansıtır. İngilizce de Grek hırsız demektir yada Türkçede çıfıt hem korkak hemde Yahudi demektir vb

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Ben bir dil daha öğrensem sanırım kadim tarihi eserleri anlama amaçlı Süryanice, İbranice veya Yunanca öğrenirdim. Modern dillerden ancak Hint ulemasının eserlerini okuyabilmek için Urduca'yı öğrenirim. Siyasi amaçlı Rusça veya Çince düşünüyordum eskiden ama artık bıraktım.
@İmam Malik Kiril alfabesi çok kolay, latin alfabesiyle aynı kökten geliyor zaten. Japon veya Çin alfabesi değil ki Abhazca öğrenmeye engel olsun :) Gerçek Abazalar Osmanlı döneminde çocuklarını Abhazya'ya gönderirlermiş dil ve geleneklerini öğretmek amaçlı. Bu arada Türki bin Faysal da yarı Abaza. Abdullah bin Suud'un akrabaları Al Seneyan sürgünde Abazalarla evlenmişler.

Son düzenleme:
İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben bir dil daha öğrensem sanırım kadim tarihi eserleri anlama amaçlı Süryanice, İbranice veya Yunanca öğrenirdim. Modern dillerden ancak Hint ulemasının eserlerini okuyabilmek için Urduca'yı öğrenirim. Siyasi amaçlı Rusça veya Çinse düşünüyordum eskiden ama artık bıraktım.

Kadim eserler derken hangi alandakiler?

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Kadim eserler derken hangi alandakiler?

Kadimden kastım antik. Tevrat, İncil ve o dönemin diğer kaynakları. Toplumsali, dini ve siyasi tarihi araştırmak için. Bu arada yukarıdaki mesajımı düzenledim.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
iril alfabesi çok kolay, latin alfabesiyle aynı kökten geliyor zaten. Japon veya Çin alfabesi değil ki Abhazca öğrenmeye engel olsun :)

Ben dili biliyorum aslında am köyde konuşulduğu kadar :)
Bazen radyolar vs açtığımda fena değil anlıyorum gibi. Alfabe ise biraz gözümü korkutuyor yalan yok 60 tan fazla harf var :)
Osmanlı dönemine gitmeğe luzum yok, benim babam bile gençken -ki sovyet dönemi- gitmiş oraya. Tabi ailenin göndermesi ile değil meraktan. Zaten şu anda neredeyse Ülkücü olacaklar :D
Bu durumu biliyorum, genel olarak Çerkeslerin, Arap ülkelerinin tahtına oturmak gibi bir huyu var. Son memluk hanedanlarıda Çerkesti

Kadimden kastım antik. Tevrat, İncil ve o dönemin diğer kaynakları. Toplumsali, dini ve siyasi tarihi araştırmak için. Bu arada yukarıdaki mesajımı düzenledim.

Aslında özellikle kitab-ı mukaddes için direk latince öğrenebilirsin metinsel eleştiri falan yapmayacaksan. Zira ilk Latince tercümelerin tarihi ile zaten eldeki mevcut ibranice nushaların en eski tarihi neredeyse aynı

Gel Şehadet Çevrimdışı

Gel Şehadet

Elhamdülillah
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum ve rahmetullah.
  • Ana diliniz dahil kaç dil biliyorsunuz?

• Bunlar hangileridir ve ne seviyede vâkıfsınız? Bu dillerden ne gibi faydalar görüyorsunuz?

• Ayrıca bundan başka hangi dilleri öğrenmek isterdiniz ve neden?

• Dilin önemi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hepsini cevaplamak zorunda değilsiniz ve başka şeyler de ekleyebilirsiniz tabii ki. Dillerle ilgili forumda fazla konu olmadığı için merak ediyorum cevaplarınızı.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Aslında özellikle kitab-ı mukaddes için direk latince öğrenebilirsin metinsel eleştiri falan yapmayacaksan. Zira ilk Latince tercümelerin tarihi ile zaten eldeki mevcut ibranice nushaların en eski tarihi neredeyse aynı

Ha Latince okumuşum ha İngilizce, farketmez ki :) Tercümenin tercümesi. Latince 5. yüzyılda etkinlik kazandı, İncil'in en eski nüshası Yunanca. Bir asır var iki tercümenin arasında. Tevrat ve ölü deniz yazıtları gibi başka metinler ama çok daha eski. Süryanilerin ise kendi dini kaynakları var. Latince Orta Çağ Avrupası'nı anlamak için şart, ama Antik Çağ'da ( 500 yılına kadaren takriben) Yunanca önemli. İlk dönem Hristiyan ilahiyatçılar da Yunanca yazmış. Başka dini metinler için İbranice ve Süryanice önemli. Ben Süryanice veya İbraniceyle başlardım galiba. Suriye'de hala bir kaç köy varken Süryanice konuşan, dil ölmeden öğrenelim. Kuranı kerimdeki bazı kelimeleri anlamayı da kolaylaştırıyor, Arapça Süryanice'yle akraba olduğu için.

Son düzenleme:
İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ha Latince okumuşum ha İngilizce, farketmez ki :) Tercümenin tercümesi. Latince 5. yüzyılda etkinlik kazandı, İncil'in en eski nüshası Yunanca. Bir asır var iki tercümenin arasında. Tevrat ve ölü deniz yazıtları gibi başka metinler ama çok daha eski. Süryanilerin ise kendi dini kaynakları var. Latince Orta Çağ Avrupası'nı anlamak için şart, ama Antik Çağ'da ( 500 yılına kadaren takriben) Yunanca önemli. İlk dönem Hristiyan ilahiyatçılar da Yunanca yazmış. Başka dini metinler için İbranice ve Süryanice önemli. Ben Süryanice veya İbraniceyle başlardım galiba. Suriye'de hala bir kaç köy varken Süryanice konuşan, dil ölmeden öğrenelim. Kuranı kerimdeki bazı kelimeleri anlamayı da kolaylaştırıyor, Arapça Süryanice'yle akraba olduğu için.

Arapça yazı dili olarak Süryanice ile akraba zaten.
Eldeki modern nushaların esas alındığı metinler latince olanlarla aynı tarihe dayanıyor.
Suriye de Süryaniler PKK ile ittifak halindeler şu anda genel olarak. İlginç bir şey söyliyeyim Türkiye de de Süryaniler hala var. Hatta Diyarbakırda bulunuyor en önemli kiliselerinden birisi. O açıdan Süryanice mantıklı olabilir.
Ama hem Süryanice hem İbranice fazlası ile ezoteri barındıran diller. Senin onla işin yoktur diye umuyorum :D

Never Give Up Çevrimdışı

Never Give Up

Üye
İslam-TR Üyesi
Ana dil olarak Türkçe, ileri derece İngilizce, başlangıç seviyesinde Almanca ve Fransızca

Üst Ana Sayfa Alt