Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Anket Hangi Dilleri Biliyorsunuz?

(Türkçe hariç) Hangi dilleri biliyorsunuz?

• Arabca

Kullanılan: 24 39.3%
  • Kürtce

Kullanılan: 18 29.5%
  • Arnavut dili

Kullanılan: 1 1.6%
  • Almanca

Kullanılan: 6 9.8%
  • İngilizce

Kullanılan: 33 54.1%
  • İspanyolca / Portekizce

Kullanılan: 2 3.3%
  • Fransızca / İtalyanca

Kullanılan: 4 6.6%
  • Rusca

Kullanılan: 0 0.0%
  • Peştu / Urdu / Hintce

• Farsça

• Özbekce

• Çince

Kullanılan: 0 0.0%
  • Skandinavya dilleri

• Bir Afrika dili

• Başka bir dil

Kullanılan: 13 21.3%

• Kullanılan toplam oy
    61
Y Çevrimdışı

yoldaki_muhendis

NEVER GIVE UP!!
İslam-TR Üyesi
esselamu aleykum akhi naslsn sivastamısın hala ? ailen nasıl ? elektirikle ilgili iş bulabldnmi : )

Aleykum selam, sivasta olduğumuzu soylemistimya unutmussun : )
Hamd olsun iyiyiz ya sen?

Yok ya o alanda iş bulamadım
Mecbur kaldığım için gene asansöre girecem, çok zor olacak

UHUD Çevrimdışı

UHUD

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
arapça, inglizçe, türkçe, azerice, rusça. yaklaşık bütün ömürüm boyunca öğrendim:cimcime1

Maş Allah. Rabbim hayr versin. Bende arapça öğrenmeyi istiyorum. Kitaplardan beceremedim. Birinden ders alırsan daha iyi öğrenirsin dediler. Bakalım Rabbim bu nimetten bizide faydalandırsın. Dil öğrenmek çok güzel. Çok kişiye ulaşabilir okuduğun kaynağı daha iyi anlıyabiliriz. Sizede Maş Allah diyorum))

sifatus safua Çevrimdışı

sifatus safua

الحمدلله انا مسلمة
İslam-TR Üyesi
Maş Allah. Rabbim hayr versin. Bende arapça öğrenmeyi istiyorum. Kitaplardan beceremedim. Birinden ders alırsan daha iyi öğrenirsin dediler. Bakalım Rabbim bu nimetten bizide faydalandırsın. Dil öğrenmek çok güzel. Çok kişiye ulaşabilir okuduğun kaynağı daha iyi anlıyabiliriz. Sizede Maş Allah diyorum))

Amiiin ya Rabb. Arapça öğrenmek niyetinizin amelde çok yakın zamanlarda gerçekleşmesini Allah سبحانه و تعالى dan dilerim. Bazı selefler arapça öğrenmeyi vacib görmüşlerdir dolaysıyla bu konuda ciddi çaba sarfetmek gerekir. Rabbim kolaylaştırsın değerli kardeşim.

Muvahhîd! Çevrimdışı

Muvahhîd!

Ham düşünceleri, ancak akıl pişirir!
İslam-TR Üyesi
İngilizce - Yurt dışında Üniversite Talebesi olmaktan dolayı akademik olarak öğrendim.
Boşnakça - Ana dilimiz sayılır, Türkçeden sonra :) - bu dilin güzel yanı Boşnakçayı bilirseniz Hırvatça ve Sırpça'yı da öğrenmiş oluyorsunuz :) biraz da Rusça :)
Almanca - Akademik kadar olmasa da eh işte :)
Arapça - İslam dininin kaynaklarını kendi dilinden öğrenmeliyim diye düşünürken ben bu dili kesinlikle öğreneceğim dedim :) (hâlâ öğrencisiyimdir bu dilin)
Kürtçeyi de öğrenmek istiyorum zamanım olursa inşaAllah, Kürtçeden sonra 1-2 dil daha olursa güzel olur :)))

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam

Wolofca bıraz ılgınc howmekıdara ıle basladık

Bu saat vs satan kara adamlardan ogrendım unuttum sayılır gercı cok genıs bır dıl yelpazesı yok

Cok da kolay bır dıllerı var

Anlasılası guzel ınsanlar ogrenmek lazım hepsını

SerpentLord Çevrimdışı

SerpentLord

Üye
İslam-TR Üyesi
orta-üst seviye ingilizce ve anadilim türkçe dışında dil bilmiyorum. ingilizceyi bence herkesin öğrenmesi lazım bazen dini kaynakları bile ingilizce olarak araştırıyorum daha çok şey çıkıyor. imkanım olsa üç dil daha eklemek isterim biri fransızca olur diğeri arapça diğeri de japonca muhtemelen. arapça ve japoncayı da sonradan bizim gibi yabancıların öğrenmesi çok zordur. ha bir de şimdi aklıma geldi butan dilini de çok iyi öğrenip dini çeviriler yapmak isterdim çünkü adamlar çok izole dış dünyaya ve dilleri sadece orda konuşuluyor. islamı öğrenmeleri çok zor ingilizce öğrenip öğrenebilirler sadece. o yüzden kendi dillerinde kaynak oluşturmak isterdim onlara.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
orta-üst seviye ingilizce ve anadilim türkçe dışında dil bilmiyorum. ingilizceyi bence herkesin öğrenmesi lazım bazen dini kaynakları bile ingilizce olarak araştırıyorum daha çok şey çıkıyor. imkanım olsa üç dil daha eklemek isterim biri fransızca olur diğeri arapça diğeri de japonca muhtemelen. arapça ve japoncayı da sonradan bizim gibi yabancıların öğrenmesi çok zordur. ha bir de şimdi aklıma geldi butan dilini de çok iyi öğrenip dini çeviriler yapmak isterdim çünkü adamlar çok izole dış dünyaya ve dilleri sadece orda konuşuluyor. islamı öğrenmeleri çok zor ingilizce öğrenip öğrenebilirler sadece. o yüzden kendi dillerinde kaynak oluşturmak isterdim onlara.

Arapça zor bir dil değil, bence daha kolay hatta diğer dillere göre, İspanyolca veya Fransızca'ta göre mesela. Hem fazla araya sıkışan edat yok, öğe sıralaması gayet özgür, ve kelimeler hem aynı kökten tüketiliyor hem de Türkçe de mevcut. Türkçe'nin 30%'u Arapça'dan gelme.

Coolumsu Çevrimdışı

Coolumsu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Çok iyi derecede İngilizce biliyorum.

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Derdimi anlatacak kadar Arapça :) Şimdi ben İngilizce de öğrenmek istiyorum. Arapçayı iyice ilerletip İngilizceye başlamak mı mantıklı yoksa hafiften İngilizceye de başlamak mı? İkisini beraber götürmek daha mantıklı gibi geliyor bana. Çünkü şunu fark ettim: Sürekli arapça çalışınca bir kelime denildiğinde arapça aklıma geliyor. Eğer Arapçaya ara verir İngilizce bakarsam bu sefer İngilizce kelimeler aklıma geliyor. Beynim bir dile odaklanıyor niyeyse:)

Üst Ana Sayfa Alt