Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Haricilerin İçinde Sahabe Var mıydı?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Hâricilerin içerisinde, Rasulullah'ın ashabından kimse olduğuna dâir kât'i bir bilgi yoktur. Aksine olmadığı görüşü daha tercihe şâyandır.

Abdullah ibni Abbas (r.anhuma), Haricilerle munazara için gittiğinde aralarında geçen konuşma şöyledir:

İbn-i Abbas dedi ki: "Yanlarına geldim. Öğle istirahatında idiler. İbadette onlardan daha şiddetli gayret gösterenini görmedim. Elleri deve dizi gibi idi." (Çok ibadetten iz yapmıştı)
Yüzlerinde secde eseri görülüyordu. Üzerlerinde yıkanmış gömlekler vardı. Yüzleri uykusuzluktan zayıflamıştı.
Yanlarına gelince dediler ki: - "
Bu üzerindeki elbise de ne?"
İbn-i Abbas: - "Beni bununla mi ayıplıyorsunuz? Ben Rasulullah’ın (s.a.v) üzerinde bundan daha güzelini görmüştüm ve su ayet inmişti: "de ki: ALLAH’ın kulları için yarattığı ziynet ve temiz rızıkları haram kılan kimdir? "[A'raf 32]
- "
Niye buraya geldin?"
- Size Rasulullah’ın ashabından, onun yanında olup da vahyin üzerlerine indiği insanlardan bahsetmeye geldim ki aranızda onlardan hiç biri yok!"
Bazıları dedi ki: " Kurayş'la munakasa etmeyin. ALLAH teala buyuruyor ki: "Onlar şubhesiz kavgacı bir millettir." [Zuhruf 58]

İBN-İ ABBAS (r.anhuma)'IN, DELİLLERLE HARİCİLERİ ETKİSİZ HALE GETİRMESİ

https://www.islam-tr.org/konu/ibn-i-abbasin-r-anh-delillerle-haricileri-etkisiz-hale-getirmesi.7122/

Üst Ana Sayfa Alt