Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haşr Süresi 11-19

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

11 - Münafıkların, kitap ehlinden inkar eden dostlarına "Eğer siz yurdunuzdan çıkarılırsanız, mutlaka biz de sizinle beraber çıkarız sizin aleyhinizde kimseye asla uymayız. Eğer savaşa tutuşursanız, mutlaka yardım ederiz." dediklerini görmedin mi? Allah, onların yalancı olduklarına şahitlik eder.
12 - Andolsun eğer onlar, çıkarılırsalar, onlarla beraber çıkmazlar; savaşa tutuşmuş olsalar, onlara yardım etmezler; yardım etseler bile arkalarını dönüp kaçarlar, sonra kendilerine de yardım edilmez.
13 - Onların kalblerinde sizin korkunuz, Allah'ın korkusundan fazladır. Böyledir, çünkü onlar anlamayan bir topluluktur.
14 - Onlar toplu olarak sizinle savaşamazlar, ancak, müstahkem şehirlerde yahut duvarların ardından (sizinle savaşmak isterler). Kendi aralarındaki çekişmeleri şiddetlidir. Sen onları toplu sanırsın, oysa onların kalbleri dağınıktır. Böyledir, çünkü onlar aklını kullanmayan bir topluluktur.
15 - (Bu yahudilerin durumu) kendilerinden az önce, işlerinin günahını tatmış olan, ahirette de kendileri için acı bir azab bulunan kimselerin (Bedir'de cezalarını bulan putperestlerin) durumu gibidir.
16 - (Yahudileri kandıran münafıkların durumu da) tıpkı şeytanın durumuna benzer ki insana "İnkâr et." dedi, (insan) inkar edince de: "Ben senden uzağım, ben âlemlerin Rabb'i Allah'tan korkarım!" dedi.
17 - Nihayet ikisinin sonu, ebedi olarak ateşte oldu. Zalimlerin cezası budur.
18 - Ey inananlar, Allah'tan korkun ve kişi, yarın için ne (yapıp) gönderdiğine baksın. Allah'tan korkun; çünkü Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.
19 - Allah'ı unutup da Allah'ın da kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayın onlar, yoldan çıkan kimselerdir.

ALLAH c.c. bize düşünüp tutalım dıye ogut veriyor.
13. ve 17.ayette sizin korkunuz ALLAH ın korkusundan fazladır diyor kalblerınde.
Ve seytan ben ALLAH tan korkarım dıyor.

Burada bir nokta var.
ALLAH C.C. nun korkusu yarattıklarının onune gecmedıkce imanı tam mana da anlayamıyoruz neden?
Herkezin sikayet ettıgı bır nokta var ALLAH tan korkmuyorsun.?
Eger gerçekten ALLAH ın varlığından rabbın ıstedıgı gıbı haberdar olursak Herseyı yaratan RAbbımız ıstemedıgı surece basımıza herhangi bir iş gelmez İstersede celıkten bır kafeste dahı olsan bunu sıvıştıracak hıc bırsey de yoktur.
ALLAH a güven konusudur.Bu ALLAH c.c. kulunu dener Cunku ben sızın hangınızın bana daha güzel kulluk ve ıbadet edecegını görmek ıcın yarattım güzel davranışlarınızı görmek ıcın yarattım buyuruyor.Ve ayetlerde sızı sınamayacağımızı mı zannediyorsunuz.
Oncekılerın yasadıklarını yasamadan ölecegınızımı zannediyorsunuz buyuruyor.
ALLAH tan korkan onun dısındakı ne varsa ondan korkmamak zorundadır cunku veren alan takip eden odur.herseyımızde HAsbunallahi ve nimel vekil diyelim ınsaallah.ALLAH tan hakkıyla korkan kullar olursak ALLAH ın adeletınden herseyı gordugunu ve bızımle beraber herseyımıze sahıt olduğunu bılırsek kımsenın canına malına kendımıze hareketlerımıze daha dıkkatlı bır ınsan oluruz ve rabbımızın rızasını gozetmıs oluruz. ALLAH ın rahmetı ve bereketı uzerımıze olsun..!

Üst Ana Sayfa Alt