Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hastayken Namazda Ayakları Bir Yere Koymanın Hükmü Nedir?

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Hocam vesvese vermesin diye sizede sormak istedim. Hükmünü merak ettim. Böyle kılıyorum, sahih mi oluyor size sorayım dedim.

Hocam dizi açılan kapanmayan (yani felç) bir insanın sandalyede veya koltukta ayağının altına sandalye, sehba koyduğunu biliyorum. Ama bende diz kilitli açılmıyor, vücuduma ağırlık veriyor(yani sağ elim hep kumandada, tekbir için indirirsem yere düşerim. Sol elim buna dahil değil) bu durumda ayağımın altına bende yastık, sandalye veya sehba koya bilirmiyim? Ayaklarım sallanınca(yani koyacak bir şey olmayınca) ellerimi serbest hareket ettiremiyorum, tekbir getiremiyorum secdede birazda olsa(düşerim diye) eyilemiyorum. Bazen yastık bazende düz bir şey(sandalyenin ayak koymak için yapılan kısmı) koyucam altına sorun olur mu?

Allah sizden razı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Durumunuzu daha iyi anlamak için sorularım da olacak.
Evvela felçli hasta sandalyede ya da koltukta namaz kılarken ayağının altına sehpa, sandalye koyulduğunu biliyorum diyorsunuz. Böyle derken, bu fıkhi hüküm müdür diye düşünüyorsunuz? Ayağının altına bir şey koyulmazsa namaz olmaz mı yani?
ikinci olarak siz namazı yatakta, sandalyede yahud tekerlekli sandalyede / koltukta kılınmasını mı anlatıyorsunuz ki eliniz kumandada. Kumanda neyin kumandası? Siz namazı nerede kılıyorsunuz?
Sandalyede namaz kılarken ayağınız neden sallanıyor?

Elinizi serbestçe hareket ettirebileceğiniz yerde namaz kılmanız musait ve kolayca orada namaz kılabilecek iseniz namazlarınızı orada kılarak namazınızı orada eda ediniz. Yok namazınızı nerede kılarsanız kılın, ellerinizi kolayca hareket ettiremiyor ve düşecek gibi oluyorsanız, namazda ellerinizi de hareket ettirmeden kılabilirsiniz. Çünkü elleriniz sağlam olsa da hastalığınız sebebiyle kullanılamayacak durumda etkisine sebeb olmaktadır.

Normal şartlarda; en asgari durumda alet ve edavatla namazını nasıl kılabilecek iseniz o eşyalardan faydalanarak namaz kılabilirsiniz. Eğer o eşyaları kullanmamanız durumunda namazda eziyet veya tehlike yaşayarak huşunuza mâni oluşuyorsa eşyaları kullanarak kılmalısınız, çünkü özür durumunuz devam etmektedir.

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam öncelikle Allah sizden razı olsun çok teşekkür ederim hepinizin sayenizde namaz kıla biliyorum artık. Allah ilminizi artırsın, Allah yardımcıniz olsun çok teşekkür ederim

Sorular ve kendimle ilgili cevap burda

1) hocam kusuruma bakmayın ben şöyle biliyordum. Ayakta duramayan oturarak kılar, ayaklarını bükemiyorsa kıble tarafa uzatarak kılar, sandalyedeyse bükemiyorsa uzatır uzatması içinde altına bir şey koyar. Bükebilen büker, bükemze uzatır. Yanlışım varsa Allah affetsin. Fıkhı hükümmüdür bilmem ama rahatsız olduğu için öyle yapması caizdir biliyorum.
2) olur hocam sanırım ben pek bilmediğim için (ben bilmiyorum henüz) eğer yanlışım varsa Allah affetsin. sadece tekbir getiremiyorum diye tekbiri daha güzel bir şekilde getirmek için olurmu diye sormuştum. Cevabımı aldım sağolun.
3) hocam tekerlekli sandelyede kılıyorum sadece fiziğim eğri sandalyenin kumandasını tutmassam dengemi kaybediyorum.
4) normal sandalye, olur ya ellerini koyma yeri koltuktaki gibi, sağ kolunda kumanda var ordan tutuyorum.
5) ha bende sorun bu hocam ayaklarım sallanıyor çünkü ayakları koyacak yer yok. Benim vücut küçük ayaklar uzun. Bedenimde afedersiniz eğri. Sağ elimi kumamdaya geçirmessem bir yerden tutmassam, öne geliyiorum öne gelincede düşüyorum. Sol elimi istediğim gibi indire biliyorum mesela çünkü sağla destek veriyorum. Ama altına bir şey koyunca dengemi koruya biliyorum one eğile biliyorum. Ayak ağırlık vermiyor. Yani tek desteğim sağ kolumu bir yere geçirmek.

Üst Ana Sayfa Alt