Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hediyemi Alan Görümceme Haram Ettim Câiz mi?

I Çevrimdışı

ikra19877

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm arkadaşlar

Benim bir bebeğim var 7 aylık. Bebeğime bir misafirimiz altın getirmiş. Bunu da görümcem kendine almış.

O altın bebeğimin nasibi ve hakkı olduğu için kendisine bunu uslubuyla söyledim. Kendine geldiği konusunda ısrarettiği için işin bir çeyrek yüzünden ttsızlığa dönüşmemesi için, o altın bebeğime geldi ama istemiyorum al senin olsun dedim ve almadım.

Kendiine söylemedim ama kalben, bebeğimin annesi olrak yavrumun hakkı olan altını ona hram ettim. zaten ben haram etmesem bile küçücük sabinin hakkını ALLAH kimsede bırakmaz. Ama haram ettim.

Şimdi duyuyorum ki bana vermek istiyormus. Kesinlikle almayacağımı söyledim. Ayrıca bir de şunu duydum, madem almıyr, ben de bozdurup bebeğe arasıra birşeyler alıp o parayı bu şekilde bebeğe harcamış olurum,onun da ruhu duymaz diyormuş.

Bebeğime alacağı şeyleri almasam eşimle aram bozulur, alsam haram ettim, nasıl olacak?

Ayrıca o altın bedeline bebeğime birşeyler alması, bebeğimin hakkını yemediğini mi gösterir. Çünkü ben o hakkını başka türlü tasarruf edecektim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

Bu tür basit meseleleri büyütmemeniz gerekir. Bilmiyorum görümceniz altının neden kendisine gelmiş olduğunu düşünmekte. Her gelen misafir görümcenize altın mı getiriyormuş ki?

Neyse, görümceniz bu yaptığı işten pişmanlık duymuş ve geri vermek istiyorsa bunu kabul etmeniz, hatasını ve özrünü kabul etmeniz muslumana yakışan bir tavırdır. Kişilerin yaptığı hataları kabul etmesi güzel bir davranış olmasına rağmen, bunu avf etmek de olgunluğunuzu ve kişiliğinizi büyütecektir. Altını geri vermeyi istediği halde haram etmeniz vs câiz değildir. O'nu fitneye düşürmede şeytana yardımcı olmayın, sevindirmeyin. Üstelik siz akrabasınız ve devamlı yüz yüze bakacaksınız. Yarın aranız düzeldiğinde bu durumu hatırladıkça vicdan azabı çekmeyin, mahcub olmayın inşeAllah.

"Ey Muhammed, sen avf yolunu tut. İyiliği emret ve cahillere aldırış etme." (Âraf 199)

İlgili Konu:

Kişinin Kendi Hakkını Helal Ya Da Haram Etmesi Câiz mi?
https://www.islam-tr.org/konu/kisinin-kendi-hakkini-helal-ya-da-haram-etmesi-caiz-mi.16009/

Üst Ana Sayfa Alt