Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Helallik İstendiğinde, Helallik İstenen Kişinin Sükut Etmesi Helallik Yerine Geçer mi?

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Selamün aleyküm.
Hocam ben kitap almıştım. 7 ve sekizinci cildin dış kapakları aynıydı ve ben bunu onlara bildirince hatalı basılmış olanı bize gönderin yenisini gönderelim dediler. Ben de kitabı paketleyip gönderdim. Fakat gönderdiğim kitabın bazı sayfaları buruşmuştu. Ben buruşturmuş olabilirim. Bu yüzden satıcıdan helallik istedim. Ama adam sükut etti. Daha önce bizzat kitap evinde bu konuda helallik isteyince adam her defasında helal etti. Ben bu durumda (sükut) helallik almış oldum mu ? Bilindiği gibi Rasulullah'ın sükutu onaydandı. Burda da bu geçerli midir?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh
Daha önceden helallik istemişsin ve helal etmiş. Üstelik sayfayı buruşturduğunuz kesin olmamasına rağmen siz hassasiyetinizden ötürü ben yapmış olabilirim diyerek helallik dileme yoluna gitmişsiniz. Sonradan sessiz kalması, önceki helallik verirken sayfaları görmeden helal etmiş yahud daha az sayfa buruşuk zannediyor olmuş olabilir, sonradan fazla sayfa olduğunu görünce pişman olmuş olabilir. Eğer böyle değilse, önce sesli olarak helal etmiş olmasına itibar edilir. Sonradan değişmesine itibar edilmez. Bilmiyorum sonradan sessiz kaldığında, "helal etmiyor musun? diye peşine sorsaydın etmiyorum diyebilir miydi, şahsen sanmıyorum.

Üst Ana Sayfa Alt