Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Her Cüze Bir Ders

Juleybib Çevrimdışı

Juleybib

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum kardeşler

Biraz geç oldu ama aklıma şöyle bir etkinlik geldi. Ramazan boyunca Müslümanlar her gün için bir cüz okuyorlar. Okudugumuz bu cüzlerden herkes ne anladığını yazarsa böylelikle Kuran bilgimizi güncel tutabilir ve az da olsa o cüzün ana temasını farklı bakış açılarıyla öğrenebiliriz.

Bugün ramazanın yedinci günü oldugu için yedinci cüz okunuyor lakin ilk cüzlerden de yazmak sıkıntı olmayacaktır bence.

Buyrun başlayalım...

Juleybib Çevrimdışı

Juleybib

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Konuyu açan ben oldugum için ilk ben yazayım.

7. Cüzdeki maide suresinin son ayetlerinde geçen "Meryemoğlu İsa dedi ki, ey rabbimiz olan Allah, bize gökten bir sofra indir ki, bizim için, öncekilerimiz ve sonrakilerimiz için bir bayram ve senden mucize olsun. Bizi rızıklansır. Sen rızıklandıranların en hayırlısısın." şu ayet bana Ramazan ayını hatırlattı istemsiz. Beni tefekküre iten, bizler ramazan ayında aç kaldığımız vakitlerin acısını çıkarmak için iftar sofralarımızı donatıyoruz. Ve bu sofralar Allahın bize bir rızkı ve mucizesi. Ama mucizeler genelde bizden öncekiler için imanı pekiştirme olarak algılanırken bizde zaten olması gereken buydu diye bir anlayışla karşılanıyor olması beni düşündürdü.

Oturduğumuz sofralar Allahın bize bir mucizesi aslında. Onun arzında bunca fısku fucurun içerisinde olmamıza rağmen bizi rızıklansırması onun rızık verenlerin en hayırlısı ve en merhametli oldugunu fazlasıyla gösteriyor.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Araf suresinde şeytanın Allah'ın "secde" emrine karşı gelmesi Allah'a karşı yaptığı bir günahtı.
Daha sonrasında ise Adem ve Havva (as) Allah'ın "şu ağaca yaklaşmayın" emrine karşı gelmesi Allah'a karşı yaptıkları bir günahtı.
Aslında bu noktada aynı durumda olduklarını söyleyebiliriz.

Şeytanı aşağıların en aşağısına çeken günahına tevbe etmemesi ve hatta bu konuda diretip Allah'a "beni azdırmana karşılık" demiştir. Haşa Allah'ın onu azdırdığını söylemiştir.
Fakat Adem ve Havva (as) ise hata yaptıklarını fark eder etmez hemen Allah'a tövbe etmiş ve bağışlanma dilemişlerdir.

Dediler ki: "Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz."

Araf, 23

Juleybib Çevrimdışı

Juleybib

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ramazanın 13. gününde 13 cüzde geçen Yusuf Sûresinden çıkardığım şu dersi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yusuf aleyhisselamın kıssası Müslümanlar için şu dersi veriyor sanki.

Yusuf as girdiği her ortamda ortamı kendine uydurdu. Kendisi ortama uymadı. İster saray olsun ister zindan, mekan onun için önemli değildi. O bulunduğu her ortamda şartları kendi lehine çevirip davetini ulaştırmaya gayret gösterdi. Ki zaten filmini eminim hepiniz izlemişsinizdir. Orda da bunu görürüz. Şu cok önemli ki bazı kardeşler, bulunduğum ortam çok kötü, çevrem böyle ve ya şöyle söylemlerini bir kez daha düşünüp söylemeleri gerekir.

Ve davet için İbn kayyımın şu metodunu da akılda tutarak yol almaları

Dogrular, doğru kişiye, doğru mekanda ve dogru zamanda söylenmelidir.

Üst Ana Sayfa Alt