Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Ramazanın Son 10 Günü ve Kadir Gecesini Hangi Takvime Göre Takip Edeceğiz?

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum kardesler, malum bizler diyanet takviminden bir gün sonra oruca basladik.
Yani Hicri ramazan takvimine göre 1 gön gerideyiz, simdi sorum son 10 gün hakkinda.

Mesela onlar 21 gün deyken biz 20 gündeyiz. Ve kadir gecesini düz olmayanlarda aramamiz lazim.
Simdi neye göre biz takvimi belirlicez? Mesela suan benim Telefondaki takvimde 20. yazior. Ama diyanet ölcüsü galiba bu, ozaman simdi 19 mu? Gözleme dayanin hici takvim bilen varsa göndersin lütfen.

vesselam

Ebu Emir Çevrimdışı

Ebu Emir

Fe terabbasû innâ meakum muterabbisûn
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berakâtuh. Bugün için hıyanet işlerinin takvimine göre 20 Ramazan yazıyor kardeşim. Fakat onlar hilâli görmeden 1 gün önce başladı Ramazan ayına. Yani şuan 19 Ramazan 1439'dayız.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu durumda carsamba gunu kadir gecesi olma ihtimali mi var? Peki carsamba saat kacta basliyor bu ihtimal? Yani sali aksami mi carsamba aksami mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bu durumda carsamba gunu kadir gecesi olma ihtimali mi var? Peki carsamba saat kacta basliyor bu ihtimal? Yani sali aksami mi carsamba aksami mi?
İslam âleminde Kadir gecesi 11 Haziran Pazartesi akşamıdır.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hareketli bir geceden bahsedilmiyor mu kadir gecesi ile ben oyle ogrenmistim Allahualem

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bayram ne zaman oluyor acaba diyanetin kutladığı günden sonra mı yoksa hilal gorunmezse 2 gun sonra mı

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hareketliden kasıt alametleri olan bir gece,alimlerimiz de genel de 27 gece demesinin sebebi bir hadisi şerifin olması,
https://www.islam-tr.org/konu/omrum...-ramazanin-son-on-gunu-ve-kadir-gecesi.38112/
hareketli diyerek her yıl yer değiştiren belli bir tarihi olmayan anlamında söylemiştim çünkü pek çok hadis vardı bu konuda ve kesinlikle söylenebilecek tek şey ramadanın son on gününün tekli gecelerinde olabileceğiydi ancak ayın ne zaman görüneceği belli olmadığı için her eceyi tekli gece kabul etmek gerekiyor diye de hesaplamalar görmüştüm. Tabi Allah bu geceyi 27sine koysun ki sadece o gece ibadet yapanlarin ibadetleri umduklari ecrleri alsin amin.

Üst Ana Sayfa Alt