Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hilal Göründü Mü 2017?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
aleykumselam akhim bu yıl hıyanette hilali gözetecek diye bi haber var

Diyanet’ten ‘Hilal’ ayarı
Diyanet, takvim çıkararak İslam’da zaman birliğinin sağlanmasını amaçlıyor.
  • GİRİŞ01.05.2017 13:31
Diyanet İşleri Başkanlığı kameri ayların başlangıcına ait yapılan hesapların gözlem yoluyla teyidi için yurtiçinde ve yurtdışında hilal gözlemleri yapacak.

33 ÜLKE VAR

Gözlemler, Ramazan ayının başlangıcı ve bayram günlerinin tespiti gibi konularda büyük önem taşıyor. Ramazan ayı için 25 Mayıs’ta başlayacak olan “Hilal “gözlemleri, yurtiçinde Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır başta
olmak üzere toplam 41 ilde gerçekleştirilecek. Hilal Gözlem Komisyonu yurt dışındaki gözlemlerini, Avusturalya’dan ABD’ye kadar toplam 33 ülke 37 şehirde yapacak. Yapılan ve bundan sonra yapılacak olan “Hilal” gözlem çalışmaları, İslam ülkeleri ile gerçekleştirilen “Uluslar arası Kameri Ay Başları ve Hicri Takvim Birliği” çalışmaları için de önemli bir veri tabanı sağlayacak.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
pardon akhi yapmış oldukları hesabın teyidi için bu komisyon kurulmuş,inşaALLAH rezil olur hesapları

Diyanet İşleri Başkanlığı kameri ayların başlangıcına ait yapılan hesapların gözlem yoluyla teyidi için yurtiçinde ve yurtdışında hilal gözlemleri yapacak.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bugün İslam aleminin birçok yerinde Şaban ayının 29. günü. Ramazan ve bayramın ilanında hilalin görülmesini esas alan kardeşler bu akşam hilali gözetliyorlar.
Filipinler'de şu an yatsı vakti girdi. Oradaki Müslüman topluluklar hilalin bu akşam görülmediğini ve Ramazan'ın Cumartesi günü başlayacağını duyurdular.
Avustralya da Ramazan'ın başlangıcını (hilal bu akşam gözükmediği için) Cumartesi olarak ilan etti.
Ayrıca Ortadoğu'daki hilali gözetleme konusunda tecrübeli olan bölge sakinlerinden, eski hilalin dünkü pozisyonuna bakılırsa bu akşam hilalin görülemeyeceğinin kuvvetle muhtemel olduğuna dair haberler ulaşmış durumda.
Şu ana kadar görünen o ki; yarın Şaban'ın 30 u, Cumartesi ise Ramazan'ın başlangıcı olacak. Allahu a'lem.

Not: (yaklaşık olarak iki saat önce yazılmıştır.)

Kubilay Aşkın DURDAĞ
25.05.2017

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Biraz erken yapılmış bir açıklama

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Bu konuda hüsnü zan etmek istesemde şüphe ettiğim bir durum var. Mevcut hükümete yakın bazı güruhlar, sırf diyanetin açıkladığı günle birebir tutsun diye uydurma haberler yapıyorlar. Geçen sene kendim denk geldim. Bu yüzden haberleri buraya yazarken dikkat ederek ve güvenilir(bizzat kendi tanıdığınız olan) kişilerden alarak yazmaya çalışın. Her sene gözetleyen güvenilir kardeşlerden telefonuma mesaj geliyor. Geldiği zaman inşaAllah paylaşacağım.

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kaç zamandır sadece ramazan hilali değil her yeni ayın hilalini gözlüyorum إن شاء الله
Dolayisiyla fazlasiyla erken bir açiklama olmuş bugün hicri 29 deniliyor fakat bugün hicri ayın 28'i ve görünme ihtimali olursa bugün değil yarındır الله اعام.
#diyanet ihtimaline karşi bugün de gözetledim ve hala gözetliyorum

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Geçen ay hilali Nisan 27'de gördük ve Nisan 28 ayın 1.günüydü bugüne kadarki günleri sayarsak bugün 28.gün olmuş oluyor.
Hatalı olabilirim yine de
الله أعلم

öyle hesablanmaz ahi, hicride saatler bile önemli : ) ki bu takvimlik bir is degil hilalin görünmesi ya da görünmemesi eger senin mantik olsa idi hepimiz diyanete uyardik gün hesabi olsa idi. hicride ay (dünya uydusu) dikkate alinir.

Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

Twitter: @sknttt
İslam-TR Üyesi
Dolayisiyla fazlasiyla erken bir açiklama olmuş bugün hicri 29 deniliyor fakat bugün hicri ayın 28'i ve görünme ihtimali olursa bugün değil yarındır.

Bende boyle hesaplamistim. Simdi supheye dustum :) Suuddan gelen haber varmi?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gecen Ramazan 30 a tamamladik insaallah insan orucun kiymetini iyi anliyor

Üst Ana Sayfa Alt