Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hilalin Görünmediğini Söyleyen Müslümanların Delilleri Yüzünden Oruç mu Tutmalıyız?

E Çevrimdışı

erczz

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum. Telegramda birçok Müslüman hilalin görünmediğini ve yarın oruç tutmamız gerektiğini söylüyor. Aşağıdaki deliller getirilmiş. Ben ihtiyaten tutayım diyorum, yanlış mı yapıyorum?

✍ Hilal Bir Memlekette Başka Ülkelerden Bir Gece Önce Görüldüğü Zaman (Ne Yapılır?)

Küreyb radiyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Haris'in kızı Ümmü'l-Fadl Küreyb'i (o sırada) Şam'da olan Muaviye radiyallahu anh'a göndermiş. Küreyb dedi ki:

Şam'a varıp Ümmü'l-Fadl'ın istediğini yerine getirdim. Ben daha Şam'da iken ramazan hilali görüldü. Biz hilali cuma gecesi gördük. Sonra ayın sonunda Medine'ye geldim.

İbn Abbas radiyallahu anh benden (bazı şeyler) sordu. Sonra sözü hilale getirip;

▪️"Hilali ne zaman gördünüz?" dedi.

▫️"Cuma gecesi gördüm" dedim.

▪️"Onu, sen de gördün mü?" dedi.

▫️"Evet, (ben de gördüm) herkes de gördü ve Muaviye de Şamlılar da oruç tuttu" dedim.

▪️"Ama biz hilali Cumartesi gecesi gördük ve otuza tamamlayıncaya veya (Şevval hilalini) görünceye kadar oruç tutmaya devam edeceğiz" dedi.

▫️️"Muaviyenin hilali görmesi ve oruç tutması yetmez mi?" diye sordum.

▪️"Hayır, Rasûlullah (s.a.) böyle emretti" cevabını verdi.

| Müslim, Siyam 5; Ebu Davud, Savm 9

Mezhep âlimlerimizce sahih olan görüş, hilalin görünmesinin bütün insanları kapsamına almadığıdır. Aksine namazın kısaltılmayacağı kadar yakın mesafede bulunanlar hakkında özeldir. Eğer her iki yerin matla' (ay doğuş zamanı) birbiri ile aynı ise onlar için de bağlayıcıdır denildiği gibi eğer bölge aynı bağlayıcıdır, değilse değildir denilmiştir.

Bazı mezhep âlimlerimiz de şöyle demiştir:

Bir yerde hilalin görünmesi bütün yeryüzündekileri genel olarak kapsamına alır. Buna göre biz şöyle diyoruz:

İbn Abbas'ın Kureyb'in haberi ile amel etmeyişinin sebebi bu beyanın bir şâhitlik olmasıdır. Şâhitlik ise bir kişi ile sâbit olmaz, diyoruz.

Ama hadisinin zahirinden anlaşıldığı üzere İbn Abbas, bundan dolayı onun söylediğini reddetmiş değildir. Onu reddetmesinin sebebi hilalin görünmesinin hükmünün uzaktaki kimseler hakkında sabit olmayışıdır.

Sahîh el-Muslim, el-Minhâc Siyam 5

Allah en doğrusunu bilir.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah;

Farklı yerlerde hilalin durumunda Şafii mezhebi hariç ummet ittifak etmiştir ve cumhura uyulur. Şafi mezhebinde ise Hilali gözetleyen belde hilali göremezse, farklı ülkede görülse de kendi gördüğüne göre amel eder ve görmemiş gibi devam eder. Fakat ehl-i sunnet cumhuru bu konuda ummetin birliği ve dünyanın neresinde bir hilal görülse ummeti bağlar anlayışıyla hareket eder.
Şafii mezhebine göre amel edecek olanlar evvela hilali gözetleyecekler, bunun için bir çalışma başlatacaklardır. Ondan sonra kendi mezheblerine göre amel edebilirler. Böyle olsa bile fitne çıkmaması ve ummetçe amel edilmesi için cumhura uyulması gerektiği de zikredilmiştir.

Konunun detaylı izahatı için aşağıdaki konuda ilgili başlık altını okuyunuz.

Ruyet-i Hilal, Ramadan Ay'ına ve Bayramlara Girişin Tesbiti
https://www.islam-tr.org/konu/ruyet-i-hilal-ramadan-ayina-ve-bayramlara-girisin-tesbiti.11202/

Farklı Ülkelerdeki Hilalin Durumu ve Müslümanın Tavrı !
Ayın Doğuş Yerlerinin Farklı Olması: (İhtilâf-ı Metali)