Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haftanın Konusu Hırs

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ

Değerli kardeşlerim ! şu bir gerçektir ki, insanda bulunan en çirkin has-talıklardan birisi de, aşırı hırs ve istektir…. Bu hırs ve isteği özellikle mala mülke karşıdır… Rabbimiz şöyle buyuruyor :

زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ مِنَ النِّسَاء وَالْبَنِينَ وَالْقَنَاطِيرِ الْمُقَنطَرَةِ مِنَ الذَّهَبِ وَالْفِضَّةِ وَالْخَيْلِ الْمُسَوَّمَةِ وَالأَنْعَامِ وَالْحَرْثِ ذَلِكَ مَتَاعُ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَاللّهُ عِندَهُ حُسْنُ الْمَآبِ

“ Kadınladan, oğullardan,kantar kantar yığılmış altın ve gümüşten, salın-mış atlardan - bineklerden - davarlardan ve ekinlerden gelen zevklere aşırı düşkünlük,insanlara süslü gösterildi.Bunlar sadece dünya hayatının metaıdır. Asıl varılacak yer ise Allah’ın yanındadır “
ALİ İMRAN : 14.AY.

( …. Allah resulü s.a.v bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır : İnsanda bulunan en şerli şey, şiddetli hırsla beraber olan cimrilik ve utanmazlıkla beraber olan korkaklıktır. )
EBU DAVUD : 3.C.2511.N - AHMED : 2.302.7950.N

( …. Allah resulü s.a.v’in bir hadisi şeriflerinde ifade buyurduğu gibi : Adem oğlu büyür, ama onunla beraber şu iki şey de büyür : mal sevgisi ve uzun ömür temennisi . )
BUHARİ : 14.C.6362.S

( …. Enes İbni Malik r.a dan. Resulullah s.a.v şöyle buyurdular : İnsan oğlu ihtiyarladıkça onun iki huyu gençleşir ; ömür hırsı ve mal hırsı. )

TİRMİZİ:4.C.2442.N

( …. Ka’b İbni Malik den gelen bir hadislerinde Allah resulü s.a.v şöyle buyur-maktadır : Bir koyun sürüsünün üzerine salıverilen iki aç kurdun o sürüye zararı,kişinin mal ve şeref hırsının dinine olan zararından daha ağır değildir. )
TİRMİZİ : 4.C.2482.N - DARİMİ : 6.C.2733.N - AHMED : 3 . 460 - S. CAMİ : 5496.N

( …. Abbas İbnu Sehl İbni Sa’d şöyle demiştir:Ben Abdullah İbni Zübeyr’den Mekke’de minber üzerinde hutbe yaparken işittim,şöyle diyordu :
- Ey insanlar ! Peygamber s.a.v şöyle buyurdu : Eğer Ademoğluna altın ile dolu bir vadi verilseydi o, kendisine ikinci bir vadinin verilmesini arzu ederdi. Şayet kendisine ikinci bir vadi verilse idi üçüncüsünü ister-di.Ademoğlunun bu boşluğunu ancak toprak doldurur. )
BUHARİ : 14.C.6374.S

( …. Allah resulü s.a.v yine şöyle buyurmaktadır : “ …… Vallahi ben, benden sonra sizin müşrikliğe döneceğinizden hiç korkmuyorum.Lakin ben sizin ihtiras ile dünya hazineleri hususunda birbirinizle nefsaniyet yarışına düşüp didişmenizden korkuyorum. “ )
BUHARİ : 3.C.1266.S

( …. Yine bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır : Ben sizin için fakirlikten değil, mal çoğaltma yarışından korkuyorum.Ve yine ben sizin için hata yapmanızdan değil, bilerek isyan etmenizden korkuyorum. )

C.SAĞİR : 3.C.3362.N

Değerli kardeşlerim ! unutmayalım ki,kim dünyasına rağbet edip ona ağırlık verirse ahiretini askıya almış demektir.Kim de ahiretine önem verip ona rağbet ederse o da dünyasını askıya almış demektir. Yani,aynen bir terazi misali hangi tarafa ağırlık verir ise diğer tarafı mutlaka askıya almış demektir.

( … Amr İbni Avf r.a dan.Resulullah s.a.v şöyle buyurdular :“ ………Vallahi ben sizin için fakirlikten korkmuyorum. Sizin için korktuğum şey, sizden önceki ümmetlerin önüne dünya nimetlerinin yayıldığı gibi sizin önünüze de yayılmasından,onların bir birlerine haset ettikleri gibi sizinde bir birinize haset etmenizden ve dünya malının onları ahiret işlerinden alıkoyduğu gibi sizi de ahiret işlerinden alıkoymasından korkuyorum. )

BUHARİ : 14.C.6365.S

( …. Allah resulü s.a.v şöyle buyurmaktadır : Kim dünyasını severse ahiretine zarar verir. Ahiretini seven de dünyasına zarar verir. Öyleyse baki olanı fani olana tercih edin. )
AHMED : HAKİM :

Bu hususta müslümanın unutmaması gereken önemli noktalardan birisi de ; aşırı hırs ve dünya kaygısının insanı zillete düşüren bir vesile olduğudur.

“ Kim dünya hayatını ve onun ziynetini arzu ederse onların bu amel-lerinin karşılığını tastamam öderiz. - yani bu isteklerini yerine getiririz - Onlar bu hususta bir eksikliğe de uğratılmazlar. Ama bunlar öyle kim-selerdir ki, ahirette kendilerine ateşten başka bir şey yoktur. Dünya da yaptıkları işler boşa gitmiş ve amelleri batıl olmuştur.”
HUD : 15.16.AY.

( …. Allah resulü s.a.v şöyle buyurdular : Her kimin kaygısı ahiret olursa Allah onun zenginliğini kalbinde kılar,işlerini dağınık olmaktan kurtarır ve dünya da ona boyun eğerek gelir. Her kimin kaygısı da dünya olursa ,Allah onun fakirliğini iki gözü arasında kılar,kendisini derbeder eder ve dünya-dan da kendisine ancak mukadder olan gelir. )
TİRMİZİ : 4.C.2583.N

( …. Ve yine bir hadisi şeriflerinde Allah resulü s.a.v şöyle buyurmaktadır : Veresiye pahalı satıp aynı malı peşin olarak daha ucuz geriye satın almak sureti ile alış veriş yaptığınız ve cihadı terk edip öküzlerin kuyruğuna tutunarak ziraatla geçinmeye razı olduğunuz vakit,Allah size öyle bir perişanlık musallat eder ki, artık dininize dönünceye kadar bu zilletten sizi kurtarmaz )
EBU DAVUD : 4.C.3462.N - S. SAHİHA : 1.C. 11.N

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
-Şüphesiz insan çok hırslı ve sabırsız olarak yaratılmıştır.

(Mearic-19)
-Onlardan (muhacirlerden) önce o yurda (Medine'ye) yerleşmiş ve imanı da gönüllerine yerleştirmiş olanlar, hicret edenleri severler. Onlara verilenlerden dolayı içlerinde bir rahatsızlık duymazlar. Kendileri son derece ihtiyaç içinde bulunsalar bile onları kendilerine tercih ederler. Kim nefsinin cimriliğinden, hırsından korunursa, işte onlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.

(Haşr-9)

- Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam) buyurdular ki: "Âdemoğlu ihtiyarladıkça onda iki şey gençleşir: Mala karşı hırs ve hayata karşı hırs".

(Buharî, Rikâk 5; Müslim, Zekât 115, (1047); Tirmizî, Zühd 28. (2340), : İbnu Mâce, Zühd 27, (4234).

- Ka'b İbnu Mâlik (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resulûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Bir sürüye salınan iki aç kurdun sürüye verdiği zarar, kişinin mal ve şeref hırsıyla dine verdiği zarardan daha fazla değildir."

Tirmizî, Zühd, 43, (2377).

- Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Âdemoğlu için iki vâdi dolusu mal olsaydı, mutlaka bir üçüncüyü isterdi. Âdemoğlunun iç boşluğunu ancak toprak doldurur. Allah tevbe edenleri affeder."

Buhârî, Rikâk 10; Müslim, Rikak 116, (1048); Tirmizî, Zühd 27, (2338).

1245.jpg

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Kim nefsinin cimriliğinden, hırsından korunursa, işte onlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.
(Haşr-9)

ALLAH razi olsun....

Rabbim hepimizi nefislerimizin serrinden korusun....
mala, mulke, hirsimiza kapilmadan islam yolunda ilerlerken Rabbim canimizi alsin...
amin.

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
çok güzel konu, emeğinize sağlık.

- Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam) buyurdular ki: "Âdemoğlu ihtiyarladıkça onda iki şey gençleşir: Mala karşı hırs ve hayata karşı hırs".

Üst Ana Sayfa Alt