1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Site iletişim adresimiz islamtrforumu(at)gmail.com dur. İstek, eleştiri, ban sorunları ve hak sorunları ile alakalı yazabilirsiniz. HAYIRLI RAMAZANLAR
  Duyuruyu Kapat

Haber Htş'nin Idlib'de Düzenlediği Işid Baskınının Ayrıntıları

Konu, 'Suriye Haberleri' kısmında eL_Muhacir tarafından paylaşıldı.

 1. eL_Muhacir

  eL_Muhacir İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  Suriye'deki muhalif oluşum Tahriru'ş Şam Heyeti (HTŞ) 3 Haziran tarihinde İdlib kırsalındaki bir bölgede IŞİD'in hücre yapılanması olduğunu açıkladığı bir gruba yönelik operasyon düzenledi.

  HTŞ'ye bağlı güçler tarafından Salkin bölgesinde düzenlenen baskında, muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde suikastler düzenlediği belirtilen IŞİD yapılanmasına ait bir merkez hedef alındı.

  Muhalif grubun kendi kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, hücre evine yönelik düzenlenen baskında IŞİD üyeleriyle uzun süren çatışmalar yaşandı. Birçok IŞİD'linin öldürüldüğünün belirtildiği açıklamada, çatışmaların yaklaşık 12 saat sürdüğü ifade edildi.

  Hücre yapılanmasına yönelik düzenlenen baskında canlı olarak yakalandığı belirtilen IŞİD mensuplarına ait görüntüler de HTŞ'ye bağlı İba Haber Ajansı tarafından servis edildi:

  [​IMG]

  [​IMG]

  Muhalif grup tarafından servis edilen görüntüler arasında, baskında ele geçirilen silah ve mühimmatlar da yer alıyor:

  [​IMG]

  HTŞ'nin açıklamalarında, baskının düzenlendiği yapının IŞİD'in bölgedeki "eğitim kampı" olduğu ifade ediliyor.

  [​IMG]
  Tahriru'ş Şam Heyeti geçtiğimiz seneden bu yana İdlib kenti ve kırsalındaki IŞİD hücre evlerine yönelik operasyonlarını sürdürmekte. Suriye'de geçtiğimiz Nisan ayında muhalif gruplar arasında yapılan ateşkes anlaşması sonrasında suikastlerin patlak vermesi IŞİD hücre yapılanmaların yönelik operasyonları da hızlandırdı. Zira Suriye'nin kuzeyinde muhalifleri hedef alan suikastlerin faili olarak IŞİD ve rejime bağlı hücreler gösterilmekte.

  HTŞ'ye bağlı güçler tarafından geçtiğimiz Mayıs ayı içinde, suikastlerle ilgili yürütülen soruşturmalar neticesinde en az iki noktaya daha baskın düzenlenmiş, baskınlardan birinde yakalanan kişilerin bölgedeki suikastlere karıştığı ve Rusya-rejimle bağlantılı oldukları ifade edilmişti.

  Geçtiğimiz 24 Nisan'dan itibaren muhalifler arasında başlayan ateşkes anlaşması sonrasında patlak veren suikastler sonucu, aralarında yabancı muhalif savaşçıların da olduğu 100'e yakın kişi yaşamını yitirmişti.

  Genellikle ateşli silah veya el yapımı patlayıcı düzenekleri kullanılarak gerçekleştirilen suikastlerde ölenler ve yaralananlar arasında siviller de bulunuyor.

  Kaynak: Mepa News

 2. eL_Muhacir

  eL_Muhacir İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur. Yetkili Kişi Forum Yöneticisi

  idlib kırsalındaki DAEŞ hücre yapılanmasına yönelik baskında esir alınan İran uyruklu bir örgüt üyesi. (Ammar Hamza Kerim el Ahvazi) Tahrir el Şam tarafından esir alınan DAEŞ'lilerin ifadelerinde "Ebu Hamza Turki" ismi ön plana çıkıyor.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş