Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Hz. Ali'nin Dehrî (ateist) ile Tartışması Olayı Doğru mudur?

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Selamün aleyküm.
Bir yerde şöyle bir şey ile karşılaştım. Ateistin biri Hz. Ali'yle tartıştığı esnada ona ya Allah yoksa? diye sorar. Hz. Ali de ona ya varsa diye cevap verir? Dehrî daha sonra Müslüman olur.Bu şekilde zanla Allah'a iman kufur değil midir. Bana bu olay uydurma gibi geldi.

Yani olayın aslı var mı, olay gerçek midir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleyukum selam we rahmetullahi we berakatuh;

İlgili söz Ali (r.anh) diye bilinse de aslen kendisiyle alakası yoktur. Çünkü aslı şöyledir:

"Muneccim ve tabib ikisi de dediler ki: "Ölüler diriltilmez." (ahirat yoktur);
dedim: bakın, "Eğer sizin dedikleriniz doğru ise benim bir zararım olmaz ya benim dediğim doğru ise, o zaman siz çok zarar edersiniz.”

Fahruddin Razi, bu sözü “şair dedi” diyerek belirtmiştir. (Razî, C. 17, Sf: 199)
İmam Gazali ise bu sözün Ebu’l-Ala el-Maarrî’ye ait olduğunu söylemiştir.
(İhya, C. 4, Sf: 59)
Mufessir İbn Aşur ise; “Ali’ye nisbet edilen şiir” ifadesiyle bu şiire yer vermiştir. (İbn Aşur, et-Tahrir ve’t-Tenvir, C. 16, Sf: 114)

Her ne kadar bu söz Ali (r.anh)'ye ait olmasa da ifadedeki mâna Allah'ın yokluğu hakkındaki şubhe duyduğu anlamına gelmez, muhatabının hatalı düşüncesinin faraza doğru olması durumuna göre akli olarak misallendirerek hatasını anlaması için düşündürtmeye yönelik bir ifadedir. Yoksa kendisinin iman noktasında şubhesi olduğunu göstermez.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Hocam Allah razı olsun. Tüm kardeşlerimi Firdevs cenneti ehli eylesin, yüce Rabbimizin cemalini görecek olanlardan eylesin. Bizim sıkıntılarımızı giderdiğiniz gibi Allah'ta sizin sıkıntılarınızı dünya ve ahirette gidersin. Bütün ümmeti Muhammedi fitnelerden ve fesattan korusun

Üst Ana Sayfa Alt