Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Hz. İbrahim'in Hüküm İçeren Şeriatı Var mıydı?

M Çevrimdışı

MuslimElAlmani

Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum kardesler.
Hz Ibrahimin seriatinda, mesela hirsizin eli kesilmesi gibi vs. hükümler var miydi? Tevratta, veya Kurani Kerimde oldugu gibi?

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Aleyküm selam we rahmetullahi we berekatuh,
Kardeşim tevafuk bugün konuyla ilgili ayetin tefsirini İbn Kesir tefsirindem okudum.
وَاِذِ ابْتَلٰٓى اِبْرٰه۪يمَ رَبُّهُ بِكَلِمَاتٍ فَاَتَمَّهُنَّۜ قَالَ اِنّ۪ي جَاعِلُكَ لِلنَّاسِ اِمَامًاۜ قَالَ وَمِنْ ذُرِّيَّت۪يۜ قَالَ لَا يَنَالُ عَهْدِي الظَّالِم۪ينَ
(Hatırla!) Hani Rabbi, İbrahim’i bazı kelimelerle/olaylarla imtihan etmişti de İbrahim imtihanı (başarıyla) tamamlamıştı. (Allah) demişti ki: “Seni insanlara imam yapacağım.” (İbrahim) demişti ki: “Soyumdan gelenleri de (imam yap).” (Allah) demişti ki: “Benim bu sözüm zalimler için geçerli değildir.”
(2/Bakara, 124)

بِكَلِمَاتٍ ( kelimelerle)
Burayı imam ibni Kesir,
بشرائع و اوامر ونواه

Olarak tefsir etmiş. Yani şeriatlarla (hükümlerle) emirlerle ve nehiylerle.

Aynı ayetin tefsirinde ibni abbas'tan rivayet ile şöyle diyor;
Allah onu taharetle denedi, ibtila etti.
5'inin başta 5'inin bedende olduğunu söylüyor devamında.
Ardından ağızda su çalkalamak, buruna su çekilmesi, misvak kullanımı, gaita ve bevl'den su ile temizlenme, sünnet olma... gibi bazı hükümleri sayıyor.

Devamında da sahih-i Müslim'de buna yakın bir hadisin sabit olduğunu söyleyerek şu hadisi aktarıyor
«On şey fıtrattandır (yaratılıştan olması gereken âdetlerdendir): bıyığı kısaltmak, sakalı bırakmak, misvak kullanmak, buruna su çekmek, tırnakları kesmek, parmak aralarını yıkamak, koltuk altını temizlemek, etek tıraşı olmak, istinca ve istibra.» (Müslim, Tahare 56; Neseî, Zinet 1)
Hadisi rivayet eden 10. sunu unuttum ama onun da مخمصة olması gerektiğini söylüyor.
Kendim bu kadar çevirebildim. Allahu a'lemu bissevâb

Son düzenleme:
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
"(Resulüm!) Sana da kendisinden önceki kitapları tasdik edici ve onları koruyucu olarak bu kitabı hak ile indirdik. Artık aralarında Allah’ın indirdiği ile hükmet. Sana gelen bu gerçeği bırakıp da onların isteklerine uyma. Her birinize bir şeriat ve bir yol yöntem verdik. Allah dileseydi sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat size verdikleriyle sizi denemek istedi. Öyleyse hayırlı işlerde birbirinizle yarışın. Hepinizin dönüşü Allah’adır. Allah size hakkında ayrılığa düştüğünüz şeyleri haber verecektir." — Maide suresi, 48 meali

Bu ayette belirtildiği üzere her ümmetin kendine has bir şeriatı vardı. Ancak İbrahim'in aleyhisselam şeriatı hakkında fazla ayrıntı naklolunmamıştır bildiğim kadarıyla.

Eğer eski dönem ceza hukukunu merak ediyorsan Babil hükümdarı Hammurabi'nin kanunlarını (M.Ö. 1792–1750) inceleyebilirsin, orada el kesme cezası ve kısas geçiyor. Peygamberlerin yaşadığı dönem ihtilaflı olmakla birlikte, Hazreti İbrahim'in aleyhisselam bu kral ile aynı zamanda veya daha önce yaşadığı tahmin ediliyor (~M.Ö. 2000-1501, Britannica). Musa aleyhisselamın dönemi ise daha sonraya rastlıyor.

Üst Ana Sayfa Alt