Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hz. Ömer'in Hükmü bu gün beni sevindirdi.

S Çevrimdışı

sabranyanefsi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
NİSÂ - 60
Sana indirilene ve senden önce indirilenlere inandıklarını ileri sürenleri görmedin mi? Tâğut'a inanmamaları kendilerine emrolunduğu halde, Tâğut'un önünde muhakemeleşmek istiyorlar. Halbuki şeytan onları büsbütün saptırmak istiyor. ( Diyanet Vakfi )

Bu ayetin tefsirini okuyordum ve Elmalı (İNŞALLAH doğru bir kaynaktır.) bu olayı okudum

Bir siteden alıntı :
Bir münâfık ile bir yehûdî, bir husûsda anlaşamadı. Yehûdî da'vâyı hâlletmek için, Sultân-ı Enbiyâ hazretlerinin meclis-i şerîflerine gelmek istedi. Münâfık da yehûdîlerin re'îsi Ka'b bin Eşrefe gitmek istedi. Sonunda, Resûlullahın (sav) katına geldiler. Da'vâyı yehûdîye hükm buyurdular. Münâfık o hükme râzı olmayıp, hazret-i Ömerin (ra) huzûruna d'vâyı halletmesi için geldiler. Yehûdî, mâcerâ ve da'vâyı hazret-i Resûlullahın huzûruna varıp, Resûlullah hazretlerinin kendisine hükm eylediğini, münâfıkın ise buna râzı olmadığını anlatdı. Hazret-i Ömer (ra) o münâfıkdan, anlaşmazlığı süâl buyurdular ki,

- Bu yehûdînin anlatdığı gibi midir.

Münâfık,
- Evet, öyledir. Ammâ ben Peygamberin hükmüne râzı olmayıp, geldim ki, sen hükm edesin, dedi.

Hazret-i Ömer (ra) buyurdu:

- Siz yerinizde durunuz. Gelip, sizin için hükm edeceğim.

Varıp, evlerinden kılıncını aldı. Geldi ve münâfıkın boynunu vurdu. Buyurdu ki:

- Allahü teâlânın ve Resûlünün hükmüne râzı olmıyan kimseye ben böyle hükm eylerim.

O vakt, Cebrâîl aleyhissalâtü vesselâm âyet ile gelip, hazret-i Ömere (ra) hak ile bâtıl arasını ayırt etdi demek olan Fârûk lakabı verildi

ve bu olayda kendimi düşündüm.

Benim gibi kalbinde hastalığı olan biri çıkıp dese ki Ya Ömer biz ALLAH 'ın hükmettikleri ile değil demokrasi ile yönetiliyoruz ve bu düzen içinde mücadele veriyoruz siyaset yapıyoruz,başbakan,milletvekili,seçmen oluyoruz.

Acaba bizim gibiler için ne hüküm verirdi.

S Çevrimdışı

sabranyanefsi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Okudum ve tövbe ettim İNŞALLAH bu ayetteki Müslümanlardan olmak için çaba göstereceğim.

ALLAH şahit ben bundan kısa bir süre önce böyle düşünüyordum yani Demokrasiye ve kalbimde Kafirlere karşı merhamet ve sevgi besledim. Bu hükmü o yüzden verdim.

ALLAH beni ve sizleri affetsin, şimdi ise Hidayet'e ermek için bir çaba içerisindeyim ALLAH bu kardeşi için dua eden tüm insanlara benimle birlikte hidayet etsin.

W Çevrimdışı

wert

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Okudum ve tövbe ettim İNŞALLAH bu ayetteki Müslümanlardan olmak için çaba göstereceğim.

ALLAH şahit ben bundan kısa bir süre önce böyle düşünüyordum yani Demokrasiye ve kalbimde Kafirlere karşı merhamet ve sevgi besledim. Bu hükmü o yüzden verdim.

ALLAH beni ve sizleri affetsin, şimdi ise Hidayet'e ermek için bir çaba içerisindeyim ALLAH bu kardeşi için dua eden tüm insanlara benimle birlikte hidayet etsin.

yazını okudum kardeşim Rabbim hidayetini arttırsın her zaman hak üzere kardeşlik yapmaya hazırım kardeşim sen ve senin gibi kardeşlerle.Seni Allah için seviyoruz..

sirati mustakim Çevrimdışı

sirati mustakim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardesim tevbe etmen guzel .hic uzulme.sukr et ki,Rabbim sana tevbe etmek imkani verdi ve sen tevbe ettin.
ne yazik ki simdi oyle kendilerine musluman diye birileri cikmista munafiklar icin inen ayetleri muslumanlara tatbik ediyor da onlari kafir adlandiriyorlar.Allah hidayet vermese tevbe etmeden bu dunyadan hakli olduklarini zann ederek gidecekler.
sukr etki boyleleri gibi diyilsin kardesim.

Üst Ana Sayfa Alt