Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ibn Abdulvahab Hakkında Iftiralara Cevap Kitabı

Laaa Tağut Çevrimdışı

Laaa Tağut

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm

İbn Abdülvahab’ın, Osmanlı’yı tekfir ettiği iftirasına cevap olan kitap önerir misiniz?

Ebu Muhammed Taha Çevrimdışı

Ebu Muhammed Taha

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum Selam,
Necdi ulemadan Abdullah İbni Abdullatif dedi ki: Bir kişi devleti ve müslümanlara karşı onlara karşı onları tekfir etmiyor onların velayetini(idaresini) tercih ediyor ve onlarla cihad yükümlülüğü olduğuna inanıyor.
Bir diğeri de bunların hiçbirini kabul etmiyor. Aksine isyancı olanları baği(isyancı) olarak görüyor onlara ancak bağilere ne yapılması gerekiyorsa onun yapılması gerektiğine inanıyor.
Bu ikisinin hükmü nedir diye sorulduğunda ,
Devletin kafir olduğunu bilmeyen ve onlarla baği müslümanlar arasında fark görmeyen kimse La İlahe İllaAllah'ın manasını bilmiyordur.
Bununla birlikte devletin müslüman olduğuna inanıyorsa bu çok daha ağır ve vahim bir durumdur.Zira bu Allah'a şirk koşan ve onu inkar eden kimse hakkında şüphe etmek demektir.Müslümanlara karşı destek olup onlara destek olmak ise apaçık bir riddettir.
Kaynak :Ed Durerus Seniyye
Muhammed bin Abdulvehhab'ın torunları Osmanlıyı tekfir etmişlerdir.

Birinci delil padişahların bazılarının Allah'ın bazı kanunlarını değiştirmesini baz almışlardır.
İkinci delil Osmanlı padişahlarının tasavvufçu olmalarını delil almışlardır.(İbni Arabiyi severler.)
Üçüncü delil Mekke ile Medine ile savaştıklarında Peygamber(a.s) ın kabirinin kapılarını açtık baktık ki Peygamber (a.s) gönderilmiş hediyeler var ve bunun yanında mektup var mektupta ise Ey Allah'ın Rasulü biz savaşa gidiyoruz bize yardım et . Bu müşriklerin akidesidir deyip delil almışlardır.
Dördüncü delil ise Osmanlı padişahlarının yıldızlara bakarak gaybtan haber vermesidir.
Beşinci delil ise Padişahların müneccimleri olmasıdır ve cilt cilt kitapları günümüze kadar ulaşmıştır

Kardeşim,Hiç biri benim kendi görüşüm değildir. Sadece aktarmak istedim eğer hatam varsa veya fitneye yol açacaksa yorumumu kaldırmalarını yönetici kardeşlerden talep ederim.

Esselamu Aleyküm.

Laaa Tağut Çevrimdışı

Laaa Tağut

Üye
İslam-TR Üyesi
2. delil zaten birini tekfir etmek için yetersiz.
Diğer 4 delil hangi kitapta yazıyor?
(Seni yargılamak için sormuyorum, yanlış anlama)

Ebu Muhammed Taha Çevrimdışı

Ebu Muhammed Taha

Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam özelden yazayım inşaAllah.