Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Video İbn-i Teymiyye Savunması ( Fikrettin Koç )

A Çevrimdışı

ALI25

La edri
İslam-TR Üyesi
Nurettin Yildiz ve fikrettin koc neye dayanarak onun bir muctehid oldugunu diyorlar ve bir kere muctehid kim veyahut kime denir.

Bu arada birde Nurettin Yildiz onu bir mukayese yapmisti muctehid diyor ve birde yetmezmis gibi onun ayni zamanda imam zufer gibi bir seviyede oldugunu diyor.

Imam Zufer Hanefi mezhebin de mezheb de imam dir.

Bugünkü iki ilim ehli bunu diyor peki onun zamanindaki o ulema böyle bir seyi dediler mi veyahut onlarda bu kanaatta mi idiler?.

ibni teymiyye den sonra o zamandan bu zamana kadar gelenceye kac kisi tane bilinen o ulema sinifindan sahsiyet var ona bir muctehid diyen?.

[Not olarak.
Imam gazali mi daha alim ve yoksa ibni teymiyye mi bende bu zatlara bugünkü iki ilim ehline sormus olayim ve imam gazali gibi birisi bilene meselede muctehid gibi bir seviyede olursa.]

Daha önceki o ulema da ve bugünkü bu konuda ona dair konusanlar da dedikleri sey bir iddia oldugu icin ve iddia eden kisi den delil istenir.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Nurettin Yildiz ve fikrettin koc neye dayanarak onun bir muctehid oldugunu diyorlar ve bir kere muctehid kim veyahut kime denir.
Bahsettiğin kişiler ilim okuduktan sonra İbn Teymiyye'nin hayatı, eserleri, kulliyatını okuduktan sonra Şeyhu'l İslam İbn Teymiyye (rahimehullah)'ın ilmine hayran olarak bunu demişlerdir. Zaten buna tasavvuf sapıkları da vâkıftır ama akidelerine ters olduğu için ilmini kabul etseler de itiraf edememekte yahud sapık diyerek iftira atmaktadırlar.
İbn Teymiyye muctehidde aranan tüm şartlara hâizdir.

İlgili Konular:

İctihad - Muctehid Nedir? Kur'an ve Sunnetten Delilleri Nelerdir?

https://www.islam-tr.org/konu/ictihad-nedir-kuran-ve-sunnetten-delilleri-nelerdir.33109/

Muctehidde Bulunması Gereken Şartlar Nelerdir?
https://www.islam-tr.org/konu/muctehidde-bulunmasi-gereken-sartlar-nelerdir.23847/

Şeyhu’l-islam İbn Teymiyye'ye Atılan İftiralara Reddiye
https://www.islam-tr.org/konu/seyhu’l-islam-ibn-teymiyyeye-atilan-iftiralara-reddiye.11922/

A Çevrimdışı

ALI25

La edri
İslam-TR Üyesi
Bahsettiğin kişiler ilim okuduktan sonra İbn Teymiyye'nin hayatı,eserleri,kulliyatını okuduktan sonra Şeyhu'l İslam İbn Teymiyye (rahimehullah)'ın ilmine hayran olarak bunu demişlerdir.Zaten buna tasavvuf sapıkları da vâkıftır ama akidelerine ters olduğu için ilmini kabul etseler de itiraf edememekte yahud sapık diyerek iftira atmaktadırlar.İbn Teymiyye muctehidde aranan tüm şartlara hâizdir.

Benim yaziya ve sorduklarima cevap bu mu.

ibni teymiyye bir alim hayran olmus beni de baglamiyor imam Birgivi olsun veyahut Bedreddin ayni de olsa bunlar da ölcü müdürler?.

Sadece birinin eserini okumak ona muctehid dedirttiyorsa kalsin almayim ve bende bunu o cogunluk veyahut ekseriyet e ittiba edeyim derim.

Benim bildigim hicri dördüncü asirdan sonra muctehid lik kapasi kapanmis ve artik o muctehid denilen sahsiyet gelmez olmustur.

Bir kisinin yada bugünkü cok kisinin demesi havada kalir ve bunlarda avam ise makul ve makbul da degil olur ve hele muteberlik acisindan da güne olmaz.

Günümüzde kac tane alime sordum veyahu görüp konustugum alimlere sordum demek de zayif kalir.

Buna muctehid diyen kac tane alim var ki ve ben sahis olarak 1 tane bilene bilmiyorum o ulema sinifindan olarak.

[Not olarak da:
Demem o ki madem ibni teymiyye muctehid o zamandan bu zamana neden bu böyle olarak ve bize kadar da gelmedi.

Efendim bir muctehid deki sartlarin hepsine haiz veyahut baska bir ifade ile bir muctehid deki ne özellikler var ise bunlarin hepside ibni teymiyye de var idi.

Öyle ise bende söyle sorarim o zaman bu ulema neden bunu demedi veyahut niye gündeme getirip o zamanda ortaya koymadi.]

C Çevrimdışı

chveneburi

Üye
İslam-TR Üyesi
'''Benim bildigim hicri dördüncü asirdan sonra muctehid lik kapasi kapanmis ve artik o muctehid denilen sahsiyet gelmez olmustur. ''

bunu anlamadım müctehidlik kapısını kim kapatmış

A Çevrimdışı

ALI25

La edri
İslam-TR Üyesi
'''Benim bildigim hicri dördüncü asirdan sonra muctehid lik kapasi kapanmis ve artik o muctehid denilen sahsiyet gelmez olmustur. ''

bunu anlamadım müctehidlik kapısını kim kapatmış

Hicri dördüncü asirda artik eskisi gibi muctehid gelmez olmus ve böyle olunca o muctehidlik kapisida kapanmistir.

Buda demek degilki hic bir zaman muctehid cikmaz veyahut bir kimsede muctehid iken ictihad da edemez gibide bir manada gelmiyor bu sözümde.

Abdulmuizz Fida

Admin
Benim yaziya ve sorduklarima cevap bu mu.

ibni teymiyye bir alim hayran olmus beni de baglamiyor imam Birgivi olsun veyahut Bedreddin ayni de olsa bunlar da ölcü müdürler?.

Sadece birinin eserini okumak ona muctehid dedirttiyorsa kalsin almayim ve bende bunu o cogunluk veyahut ekseriyet e ittiba edeyim derim.

Benim bildigim hicri dördüncü asirdan sonra muctehid lik kapasi kapanmis ve artik o muctehid denilen sahsiyet gelmez olmustur.

Bir kisinin yada bugünkü cok kisinin demesi havada kalir ve bunlarda avam ise makul ve makbul da degil olur ve hele muteberlik acisindan da güne olmaz.

Günümüzde kac tane alime sordum veyahu görüp konustugum alimlere sordum demek de zayif kalir.

Buna muctehid diyen kac tane alim var ki ve ben sahis olarak 1 tane bilene bilmiyorum o ulema sinifindan olarak.

[Not olarak da:
Demem o ki madem ibni teymiyye muctehid o zamandan bu zamana neden bu böyle olarak ve bize kadar da gelmedi.

Efendim bir muctehid deki sartlarin hepsine haiz veyahut baska bir ifade ile bir muctehid deki ne özellikler var ise bunlarin hepside ibni teymiyye de var idi.

Öyle ise bende söyle sorarim o zaman bu ulema neden bunu demedi veyahut niye gündeme getirip o zamanda ortaya koymadi.]
delille konuş. Sana yazının altına 3 tane konu verdim.
İbn Teymiyye'yi ve ilmini beğenmeyen mutlaka ama mutlaka farkına varmasa da şirk, bid'at, hurafe severdir!

Hanefi mezhebi âlimlerinden İbn Âbidin, Âliyyu'l Kâri, Âyni (rahimehumullah), Şeyhu'l İslam İbn Teymiyye (rahimehullah)'ı neden övmüşlerdir hiç düşündün mü?

Abdulmuizz Fida

Admin
Hicri dördüncü asirda artik eskisi gibi muctehid gelmez olmus ve böyle olunca o muctehidlik kapisida kapanmistir.

Buda demek degilki hic bir zaman muctehid cikmaz veyahut bir kimsede muctehid iken ictihad da edemez gibide bir manada gelmiyor bu sözümde.

Hicri dördüncü asırda acaba kimler için muctehid gelmemiş ?
Muctehid gelmedi diye kapıyı kapatan kim?
Sonraki zamanlarda Muctehid gelmesi caiz ise kapının kapanmasının ne anlamı var ?
İddialarını delilsiz yazma!

A Çevrimdışı

ALI25

La edri
İslam-TR Üyesi
delille konuş.Sana yazının altına 3 tane konu verdim.İbn Teymiyye'yi ve ilmini beğenmeyen mutlaka ama mutlaka şirk,bid'at,hurafe severdir!
Delille mi konusayim benim demis olduklarim asikar ve asikar bir sey de misal olarak iki kere ikinin dört ettigi gibi.

Benim yazmis oldugum da var ise hata veyahut yanlis bir sey onu dersin de ki bu vakia degil veyahut vaki degildir diye.

Benim demis oldugum veyahut simdi yazmis olduklarimdan insanlar haber dar ve buda böyle olunca vede artik bunada bir delil de vermeye gerek mi var.

Hicri dördüncü asırda acaba kimler için muctehid gelmemiş ?
Muctehid gelmedi diye kapıyı kapatan kim?
Sonraki zamanlarda Muctehid gelmesi caiz ise kapının kapanmasının ne anlamı var ?
İddialarını delilsiz yazma!
Ben okuduklarimdan yola cikarak yaziyorum ve sanada bilmem anlatabildim mi.

illada delil diyorsan ve zaten öyle bir seviyede olsaydim burda isim olmazdi.

Üsteki sorularin icin de oku ve arastir ben sahsiyet olarak öyle yapiyorum daha cok kere ister istemez.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Abdulmuizz Fida

Admin
Boş konuşuyorsun, bir iddiada bulunuyorsun , delil okuduğum kitablar diyorsun. Böyle bir delil olur mu? Sen kitab okudun da biz gazete mi okuduk? Sana kitab ve sayfa noları veriyorsam , sen de aynı güçte delille görüşünü desteklemelisin.

....

İctihad Kapısının Kapanması:

Bazı kaynaklara göre ictihad kapısı dördüncü hicrî asırda kapatılmış veya kapanmıştır. Kapatılmıştır (mesdûd) diyenler fetvâ ve karar ile kapatılmıştır demek istiyorlar, fakat böyle bir fetvâ ve karar gösteremiyorlar. Kapanmıştır (münsedd) diyenler ise müctehid kalmadığı için ictihad kendiliğinden sona ermiştir demek istiyorlar.
Hemen işaret edelim ki burada kapanıp kapanmadığı tartışılan ictihad "mutlak müstakil ictihad"dır ve bundan maksad, usûl ve fürû'da başkasına tâbi olmayan müctehidin müstakil ictihadıdır. Usûlde umumiyetle bir müctehide bağlı kalıp fürû'da yani ictihad yoluyla varılan hükümlerde müstakil olan ictihadın (mutlak müntesib ictihad) daha uzun zaman devam ettiği târihî bir gerçektir.(Muhammed Ebû-Zehra'nın tesbitine göre "mutlak müntesib müctehidler" beşinci asra kadar azalarak bulunmuş, beşinci asırda onların yerini "ehl-i tahric" almıştır. Bunların da ilk sırasında "müctehid fi'l-mezheb" denilen fıkıh bilginleri vardır. Bunlar usûl ve fürûda bir imama bağlı kalıp, onun usûlüne göre boşlukları dolduran müctehidlerdir. Mevsû'atü'l-fıkh, s. 58 vd.)
Nazarî olarak "bir asrın müctehidsiz kalmasının (hulüvvü'l-asr ani'l-müctehid) caiz olup olmadığı, tatbikatta da böyle bir durumun vuku bulup bulmadığı hakkındaki uzun münakaşalara burada girecek değiliz.(İctihad, s. 184 vd)
Bizim tesbitimize göre hiçbir asır müctehidsiz kalmamıştır. Fakat yukarıdan beri arzedilen siyasî, ictimâî, ilmî ve ahlâkî değişmelerin bir neticesi olarak dördüncü asırdan itibaren "mutlak ictihad" azalmış, ehliyet sahibleri horlanmış, ihtiyaca rağmen imkânlar daralmıştır.

http://www.hayrettinkaraman.net/kitap/tarih/0242.htm

A Çevrimdışı

ALI25

La edri
İslam-TR Üyesi
1 Ben genc birisi degilim ve aklimda o eskisi gibi degil yani hifzim kaynak konusunda zayiflamistir.

2.Senin karsinda 25 sene araliksiz kitab okumus bir sahsiyet var ve buda demek olur ki yüzlerce kitabi okuyup bitirmistir.

3.Böyle olunca sana da her yazdigimi bir kaynak veyahut delil de sunucak güc de degilimdir.

Biiznillah.Velhasil kelam cok sukur yüce rabbime.

Abdulmuizz Fida

Admin
1 Ben genc birisi degilim ve aklimda o eskisi gibi degil yani hifzim kaynak konusunda zayiflamistir.

2.Senin karsinda 25 sene araliksiz kitab okumus bir sahsiyet var ve buda demek olur ki yüzlerce kitabi okuyup bitirmistir.

3.Böyle olunca sana da her yazdigimi bir kaynak veyahut delil de sunucak güc de degilimdir.

Biiznillah.Velhasil kelam cok sukur yüce rabbime.
Bu kadar kitab okuyan ve acemi olmayan bir kimse delil yazamıyorsa biz kimden ne isteyelim, ne söyleyelim. İnternette yazabiliyorsan, savunduğun görüşü de ulaşabilir, hem bilgini tazeler hem bize doğruyu gösterme sorumluluğunu yerine getirerek ecir kazanırsınız. Yoksa kimse her yazdığının delilini ezberinde tutacak diye bir şey iddia etmiyoruz.

A Çevrimdışı

ALI25

La edri
İslam-TR Üyesi
Sen laf mi anlamiyorsun veyahut anlamak mi istemiyorsun ve kendim den istemeden güne bahs edeyim okudugum kitablarin üstünde durmadim okuyup gectim ve onlari veyahut o okuduklarim seylerin üzerinde de durup ezberlemedim kisacasi bundan ibarettir.

Abdulmuizz Fida

Admin
Sen laf mi anlamiyorsun veyahut anlamak mi istemiyorsun ve kendim den istemeden güne bahs edeyim okudugum kitablarin üstünde durmadim okuyup gectim ve onlari veyahut o okuduklarim seylerin üzerinde de durup ezberlemedim kisacasi bundan ibarettir.
Edebli yazından dolayı şimdilik 1 hafta yazma cezası aldın.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Bu arada birde Nurettin Yildiz onu bir mukayese yapmisti muctehid diyor ve birde yetmezmis gibi onun ayni zamanda imam zufer gibi bir seviyede oldugunu diyor.

Imam Zufer Hanefi mezhebin de mezheb de imam dir.

Bugünkü iki ilim ehli bunu diyor peki onun zamanindaki o ulema böyle bir seyi dediler mi veyahut onlarda bu kanaatta mi idiler?.

ibni teymiyye den sonra o zamandan bu zamana kadar gelenceye kac kisi tane bilinen o ulema sinifindan sahsiyet var ona bir muctehid diyen?.

[Not olarak.
Imam gazali mi daha alim ve yoksa ibni teymiyye mi bende bu zatlara bugünkü iki ilim ehline sormus olayim ve imam gazali gibi birisi bilene meselede muctehid gibi bir seviyede olursa.]

Daha önceki o ulema da ve bugünkü bu konuda ona dair konusanlar da dedikleri sey bir iddia oldugu icin ve iddia eden kisi den delil istenir.
İbn Hacer El Askalani, İbn Teymiyye’nin hatalarında mazur olduğunu çünkü kendisinin içtihad seviyesine ulaştığını söylüyor. Reddül Vafir isimli esere yazdığı takrizde geçiyor bu ifadeleri.
4C1DAADD-9078-4CAB-A03D-FF0A49FD5FC8.png

A Çevrimdışı

ALI25

La edri
İslam-TR Üyesi
İbn Hacer El Askalani,İbn Teymiyye’nin hatalarında mazur olduğunu çünkü kendisinin içtihad seviyesine ulaştığını söylüyor.Reddül Vafir isimli esere yazdığı takrizde geçiyor bu ifadeleri.

Bu konuda ibni Hacer El-Aksalani delil mi getiriyorsun ve bunu diyeyin de tek suanda bunu senin su demenle biliyorum.

Hayirlisi ile insallah ibni teymiyye yi ele alip isleyen kitabin 3 te ikisini bizzat buna dair yazmis bulunan kitabtan alintilar yapmak düsüncesindeyim.

O kitab elimde iken beni kim ilzam eder veya o kitabtaki gecen seylerin hepsini kimin cürütmeye gücü yeter.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuda ibni Hacer El-Aksalani delil mi getiriyorsun ve bunu diyeyin de tek suanda bunu senin su demenle biliyorum.

Hayirlisi ile insallah ibni teymiyye yi ele alip isleyen kitabin 3 te ikisini bizzat buna dair yazmis bulunan kitabtan alintilar yapmak düsüncesindeyim.

O kitab elimde iken beni kim ilzam eder veya o kitabtaki gecen seylerin hepsini kimin cürütmeye gücü yeter.
Dediklerinden hiçbir şey anlamadım kardeşim. Ama kitap sevdalısı ise bak şu kitaba bir istersen. https://ia800306.us.archive.org/15/items/abuyaala_rad_wafir/rad_wafir.pdf

Üst Ana Sayfa Alt