Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ibn Recep El-hanbeli'nin Nasihati

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Ibn Receb el Hanbel'i ne güzel de teselli ediyor...(Allah ondan razı olsun!)

"Kim ki gariplerin bulunduğu basamaklara ulaşmak istiyorsa, anne ve babasından, eşinden, kardeşlerinden ve akrabalarından gelen eziyete katlansın.
Biri şu soruyu sorduğunda da: " nasıl olur da bana eziyet ederler, oysaki beni seviyorlar ve bende onları seviyorum."

Ona şu cevabı verin:

"Sen onlara, dünya için olan sevgilerinde ve büyük arzularında muhalefet oldun. Onlar, sadece bu dünyayı elde etmek için dinlerini kaybettiklerini umursamıyorlar. Sen onların bu yolunu izlesen seni severler.

Fakat sen onlara karşı çıkar ve ahirete giden yola dönersen hakkı takip ederek, sana karşı kaba davranırlar.
Annen baban davranışlarından dolayı incinir ve sinirlenir, eşin sana karşı sıkıntı duymaya başlar ve ayrılmak ister, kardeşlerin ve akrabaların senden uzak durmayı tercih ederler.

Sen, onların arasında üzgün ve rahatsız olmaya başlarsın, ve sonra sen kendine bir yabancının gözleriyle bakmaya başlarsın ve kendin gibi olan tüm gariplerin durumunu anlarsın.
Kendini kardeşlerinden ve akrabalarından ayrı hissedersin ve Allah'a giden yolda yapayalnız olduğunu anlarsın.

Sadece birkaç gün sabret, katlan bu dünyanın rezilliğine birkaç dakikalığına.
Sadece azıcık, yetecek kadar payın olsun bu aşağılık dünyada.

Ve bunun seni mutluluğun olduğu beldeye götüreceğini farkedeceksin, toprağı kusursuz, bahçeleri göz kamaştırıcı, meyveleri bol ve nehirleri tatlı.
Orada gönlünün arzuladığı herşeyi ve gözlerin hoşlandığı herşey senin olacak, orada sonsuza kadar kalacaksın."