Soru Ibn Teymiyye / Kadiri Tarikati

Hakpeşinde

Aktif Üye
Üye

Ebu Mervan

İyi Bilinen Üye
Üye
medet umma olayinda muhtelifun fiih diyor ebu bekir sifil. imam zehebiden delil getiriyor. ubeydullah arslanin kendi sitesinde bu konuya karsi bisey yazmis. kendisinin kesif ehli oldugunu söylüyor.
 

parsa

Yeni Üye
Üye
Arapca kisimda ibn teymiyye ra Geylani ra tarikini ovuyor.Bu gayet dogal cunku geylani itikat ve ameli olarak hanbelidir.(tam tercume yapamadim)
Hirka giymek tasavvufi bir terimdir. Eger diyorsaki ben bu yolda hirka giydim. Bu kesinlikle geylani hazretlerinin yol aldigi tarik te hirka giymesidir.(bu tarikte tasavvuftur. Tarikattir.)
Tevile muhtac bir durum yok.
 

EBU HANİFE

Yeni Üye
Üye
Hirka giymek tasavvufi bir terimdir. Eger diyorsaki ben bu yolda hirka giydim. Bu kesinlikle geylani hazretlerinin yol aldigi tarik te hirka giymesidir.(bu tarikte tasavvuftur. Tarikattir.)
Tevile muhtac bir durum yok.
hatta o kadar ki ibn teymiyye halka zikirlerinde cezbeye geldigi alo 112 meded hatti kurarak gaybten yardim ediyordu.Cok buyuk hikmet ehliydi tek rakibide nahsibendi hazretleriydi...

Denilse inandirici gelir mi acaba?
 

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
Üye
şeyhulislam ibni teymiyye öyle bir ilim denizidir ki ebubekir şifil gibileri o denizde boğulur ! bence o küçük derelerde oynasın!
 

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Yönetici
Admin
Frm. Yöneticisi

"Kadirî tarikatından hırka giyen İbn Teymiyye üzerinden tarikat düşmanlığı yapan çakma selefîlere ithaf olunur."
Ebubekir sEfil
"Şeyhu'l İslam İbn Teymiyye üzerinden gazete köşelerinden yıllarca selefiyye düşmanlığı yapan Çin MALI sofilere ithaf olunur"
 

EBU HANİFE

Yeni Üye
Üye
Delille konuşmak ne kadar keyif verici ise ortaya konan delili delilsiz çürütmeye çalışmak da o kadar komik oluyor.
Simdi ibn teymiyye cubbe giydi diye cezbeye mi geldi yani.Ibn teymiyye ra geylani sevgisi malumdur.Bu muhabbet istismar ediliyor.Hem sanki yillarca ibn teymiyye elestiren benmisim nereden cikti simdi bu ebubekirin ibn teymiyye sempatisanligi :D
 

Tefani

Yeni Üye
Üye
Simdi ibn teymiyye cubbe giydi diye cezbeye mi geldi yani.Ibn teymiyye ra geylani sevgisi malumdur.Bu muhabbet istismar ediliyor.Hem sanki yillarca ibn teymiyye elestiren benmisim nereden cikti simdi bu ebubekirin ibn teymiyye sempatisanligi :D
Sifil Hocanın yapmaya çalıştığı İbni Teymiyye sempatizanlığı değil; yıkanmış beyinleri düşünmeye zorlamak, kör olan gözleri açmaya vesile olmak.
 

Muhammed087

Aktif Üye
Üye
Abdülkadir Geylânî'nin Şeytana Galebesi


Şeyh Abdülkadir Geylânî'nin başından geçen meşhur olayı buna örnek verebiliriz. (Ebû Muhammed Abdülkadir b. Musa el-Cîlânî (el-Geylânî) (561/1166): Kâdiriyye tarikatının kurucusu olup büyük mutasavvıflardandır. Cîlân'da doğmuş, ama gençliğinde Bağdad'a yerleşip kendisini ilme vermiş, hadîs, fıkıh, tasavvuf ve edebiyatta şöhret bularak talebeler yetiştirmiştir. Matbu ve yazma birçok eseri vardır (Ziriklî, A'lâm lV/47). )

O şöyle demektedir:

"Bir keresinde ibâdet ediyordum. Üzerinde nur bulunan büyük bir arş gördüm. Bu nur bana seslendi:

"Ey Abdülkadir! Ben senin Rabbinim, başkalarına haram kıldıklarımı sana helâl ettim."

Cevap verdim:

- Sen, kendisinden başka ilâh olmayan Allah'sın öyle mi? Defol buradan ey Allah'ın düşmanı!

Bunun üzerine bu nur darmadağın oldu ve kopkoyu bir zulmete dönüştü. Arkasından da şöyle seslendi:

- Ey Abdülkadir, benden dinindeki fıkhın (kavrayışın), ilmin ve ulaştığın mertebeler sayesinde kurtuldun. İnan ki, ben aynı şeyle yetmiş kişiyi saptırdım.

Abdülkadir Geylânî'ye soruldu:

- Onun şeytan olduğunu nasıl bildin? Cevap verdi:

- Bana "Başkalarına haram kıldığımı sana helâl ettim" demesinden...

Çünkü biliyordum ki, Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem)'in şeriatı nesholunmaz ve değişmez. Bir de onun "Ben senin Rabbinim" deyip de "Ben, zâtımdan başka ilâh olmayan Allah'ım" diyememesinden..."

Ama böyle bir olayla karşılaşanlardan bir kısmı, görünenin bizzat Allah olduğunu sanmışlar ve uyanıkken Allah'ı gördüklerine inanmışlardır. Onların dayanağı müşahede ettikleri şeylerdir. Aslında bu kimseler haber verdikleri hususlarda doğru söylemekte, fakat bunun şeytan olduğunu bilmemektedirler.

Bu durum birçok câhil âbidin başına gelmiştir.

Bunlardan biri kalkıp dünyada gözü ile Allah'ı gördüğünü sanır ve bunu iddia eder. Çünkü onların birçoğu Allah sandıkları bir şey görmüştür, ama aslında o Şeytan'dır.

Birçoğu da bir peygamber, sâlih bir kul ve Hızır (a.s.) sandığı birisini görür ki, aslında bu da Şeytan'dır.

Sahih bir hadîste Hz. Peygamber'in şöyle buyurduğu rivayet edilir:

"Kim rüyada beni görürse, beni gerçekten görmüştür. Çünkü Şeytan benim suretime giremez."(Buhârî, İlm 38, Edeb 109)

Bu, uykuda iken rüya ile ilgili bir durumdur. Çünkü uykuda görülen rüya gerçek olabildiği gibi, Şeytan'dan da olabilir. Cenâb-ı Hak, rüyada Şeytan'ın Hz. Peygamber'in şekline girmesini engellemiştir. Uyanıklık durumuna gelince, dünya gözü ile artık O'nu kimse göremez.

Kim, görülen kişinin bizzat daha önce ölen bir kimse olduğunu sanır ve bunu iddia ederse, bunu cahilliğinden dolayı yapmaktadır. Bu sebeple de böylesi bir durum ne sahabeden, ne de güzelce onların yolunda giden tâbiûndan birisinin başına gelmemiştir.
(ibn teymiyye - mecmuu'l fetava- 1. cilt)
 

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
Üye
İbn Teymiyye'nin talebesi Yusuf bin Abdil Hadi El Hanbeli (v. 909 h) "Badul Alaga bi Lubsil Hirka" adlı kitabında hocası olan İbn Teymiyye'den naklen şöyle diyor:

وقال ابن تيمية في المسائل التبريزية : لبِستُ الخرقةَ المباركة للشيخ عبد القادر وبيني وبينه اثنان
 

parsa

Yeni Üye
Üye
hatta o kadar ki ibn teymiyye halka zikirlerinde cezbeye geldigi alo 112 meded hatti kurarak gaybten yardim ediyordu.Cok buyuk hikmet ehliydi tek rakibide nahsibendi hazretleriydi...Denilse inandirici gelir mi acaba?
Ceviriyi ben yapmadim. Yapilan ceviri yanlis dogru yada o metin yanlis dogru ben bilmem. Onu teyidini sen yap.
Lakin eger orda yazan hirka giymek ise ; bunun karsiligi tasavvuf yoludur. Cunku hirka giyme olayi tasavvuf litaraturunde vardir. Bunu hanbeli yolu mezhebi diye aciklayamassin.
 
Üst Alt