Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu İbn Teymiyye : Yılbaşı Şenlikleri ve Müslümanın Yılbaşı, Noel Kutlaması

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Yılbaşı Şenlikleri ve Müslümanın Yılbaşı, Noel Kutlaması

Bu arada çoğu kimseler tarafından kışın Kanun-u evvel ayının yirmi dördünde İsa'nın (a.s.) doğum yıldönümü olduğu sanılarak yapılan bütün kutlamalar da dinimize aykırı adetlerdir.
Ateş yakmak, ziyafetler düzenlemek ve mum yakmak gibi. Bu sözde doğum gününü kutlamak hıristiyanlığın dini geleneklerindendir, İslam'da asla yeri yoktur.
Aslında ilk dönem müslümanlan (selef) böyle bir doğum gününden hiç bahsetmemişlerdir. Bu iddia hıristiyan kaynaklıdır. Ayrıca bu sözde doğum şenliklerinin tabii bir bahanesi de vardır. Çünkü mevsim kıştır ve bu mevsim ateş yakıp çeşitli özel yemekler hazırlamaya uygun bir zemin oluşturmaktadır.

Bu arada hıristiyanlar bu sözde doğum gününden bir kaç gün-galiba on bir gün- sonra Yahya'nın (a.s.), İsa'yı (a.s.) Mamudiye suyu ile yıkayarak vaftiz ettiğine inandıkları için o gün aynı şekilde vaftiz olurlar ve buna "Gıdas Bayramı" adım verirler. Buna özenen çoğu cahil kadınlar, aynı gün çocuklarını hamamlarda yıkarlar ve bunun çocuklarına faydalı olacağını sanırlar. Oysa hıristiyanların dini adetlerinden biri olan bu hareket, dinimizin haram saydığı en çirkin davranışlardan biridir.
Hemen belirtelim ki, Nevruz ve Mihrican gibi eski İran bayramları, çeşitli yahudi bayramları, ve ister acem kaynaklı, ister Arab kaynaklı olsun, diğer bütün kafir bayramları, hüküm bakımından tıpkı yukarıda sözünü ettiğimiz hıristiyan bayramları gibidirler.
Bu arada kafirlerin bu bayramlarına nasıl özenmememiz gerekiyorsa, bu tip şenliklere özenen müslümanlarm suç ortağı da olmamamız, hatta böyle kimselere engel olmamız gerekir.
Buna göre eğer bir müslüman böyle yabancı bir bayram gününde, dini geleneklerimize aykırı olarak bizi evine çağırır, şenlik amaçlı bir yemeğe katılmamızı isterse bu daveti geri çevirmemiz gerekir. Yine böyle bir günde bir müslümandan gelebilecek geleneklerimize aykırı ve özenti şubhesi uyandıran her hediyeyi de reddetmeliyiz.
Özellikle bu yabancı bayramların özelliğini taşıyan ve özenme amacını açığa vuran mum, boyalı yumurta, süt ve koyun gibi hediyeleri almaktan da titizlikle uzak durmak gerekir. Tabii ki, böyle hediyeleri kendimiz kabul edemeyeceğimiz gibi, hoş görünelim diye başka müslümanlara vermeye de kalkışmamalıyız. Dahası, bu tip bayramlarda müslümanlara sözü geçen hediyelik maddeleri ve bu şenliklerde giyilen bayramlık kıyafetleri de satmaktan kaçınmalıyız. Çünkü böyle yaparsak işlenen günahların ortağı ve destekçisi olmuş oluruz.

(İmam İbn Teymiyye, Sırat-i Mustakim, Müslümanların Kafirlerle İlişkileri, Tevhid Yayınları: 7-9 / 302-303)

Alternatif Yılbaşı Ezikliği
........
Cumhuriyet Türkiye’si batılılaşma dönemi inkılâplarıyla birlikte Hıristiyan Batının hayat tarzını benimsemişti. Gerçekleştiği köklü değişiklikler arasında takvim değişikliği de vardı. Bu amaçla 26 Aralık 1923’de (Aralığın 26’sı dikkate şayandır) İslami olan Hicri takvim bırakılarak Papa Gregoryen’in hazırlamış olduğu Hıristiyan miladi takvimi benimsenmiştir. Yılbaşı günü de 1 Muharram’den 1 Ocak tarihine alındı. İnkılâpların amaçladığı batı değer yargılarının ise bu arada “Noel Baba Kültürü”nün halk arasına zorlamalarla sokularak zamanla meşrulaşması sağlandı. Bu anlayışla yapılan inkılaplar o raddeye varmıştı ki, 1928’de “Devletin Dini: İslam’dır” hükmünü anayasalarından çıkardıklarında o hengamede “din Hıristiyanlık olsun” diye teklif getirenler dahi olmuştu. Neyse ki 1938’de laiklik imdada yetiştiğinde Hıristiyanlığa sakin bir geçişin yolu da bulunmuştu. Gerçekten de laiklik Türkiye’deki uygulamasıyla devrimciler için iyi bir ara dönem ve atlama taşı pozisyonundadır.
Roma imparatoru Konstantin’in noeli bayram olarak kabul ettiği 325. miladi yıldan sonra Hıristiyan alemi bu günü gelenekselleştirerek bayram edinmişlerdir. Onlar noelden bir hafta önce özel hazırlıklar yaparlar. Bu günlerde sokaklar, caddeler ve vitrinler çam ağaçlarıyla dolmakta, Noel Baba resimleri her yeri kaplamaktadır. Bu vesileyle kitablar, dergiler vs. yayınlanmakta, resmi daireler ve okullar süslenmekte, bütün bir halk tatile girmektedir. İnsanlar tebrik ve telgraflarla birbirlerinin yeni yılını kutlamaktadır.
Hıristiyanların geleneksel bayramları olan Noel şu anda Türkiye’de de diğer İslam ülkelerinde de rağbet duyulmaya, teşvik görmeye başlamıştır. İşin en korkunç yanı ise bu kutlamalara Müslümanların rağbet göstermesi ve İslam’dan uzaklaşma yoluna girmeleridir. Müslümanlar önce Allah’a (cc) verdileri sözü hatırlamalı, Kur’an ve sünnet doğrultusunda kendisine bahşedilen “Müslüman” ismine yaraşır bir şuurda olmalıdır. Müslümanlar için yılbaşı 1 Muharram’dir. 1 Muharram gecesi bizler için yılbaşı gecesi sayılmaktadır. Buradan kaynakla son yıllarda bazı Müslümanlarda 1 Muharrem günü yılbaşı kutlama maksadıyla farklı bir gayret içine girdikleri gözlemlenmektedir. Baskı ve gaflete sevk etme yöntemleriyle yılbaşlarını şaşıran insanların dikkatlerini tekrar Hicri yılbaşına çekilemeye çalışılmaktadır.
Tabi bu unutulan değerlerimizi hatırlamak amacıyla yeni yeni (bidat) kutlamalar peydahlamaya çalışmamalıyız.

Mesela yılbaşı gecesinde kutlanan "Mekke'nin Fethi" gecesi. Bu geceyi, insanlar yılbaşını kutlamasınlar da o günlerde Mekke fetih edildi onu hatırlasınlar,bu konuda düzenlenen organizelere gelsinler niyetiyle yapıyor olsalar bile bu Bid'at'tir". Rasulullah'ın ve ashabının yapmadığı bir iştir.
Hakeza bunun gibi "Kutlu doğum Haftası" kutlamaları da yukarıda belirtilen gecenin hükmü gibidir!...Bu gibi işler tamamıyla birilerinin aşağılık kompleksinde kaynaklanmaktadır. Allah'ın Rasulu'nu bir bid'at ile değil de, Kur'anın emri olan bir örneklikle hayatımıza aktarmamız yerinde olur. Mûmin müslümanların bu tür bid'at olan işlerden sakınmaları vacibdir. Eğer Allah yolunda yapmış olduğumuz farz nafile amellerin boşa gitmesini istemiyorsak!....
Rasulullah (s.a.v.) Şöyle buyuruyor :
"Kim nefsinden veya hevasından bir iş ortaya koyarsa, Allah'ın, Meleklerin ve insanların hepsinin lâneti onun üzerinedir. Onun farz ve nafile (amelleri) kabul olmaz."
(Musnedi İshak b. Rahuve, sh: 173, Hadis no: 395)

.......

Piyango.jpg

kuyruk .jpg

Domuz Eti Neyse, Piyango da Odur!

Milli Kumar Piyango ve Şer'i Haram Domuz

1img0151.jpg

noel.jpg

İlgili konu:

Yılbaşı Kutlayanlar Neden Tekfir Edilmiyor?

Yılbaşı Gecesi Dışarıda Bulunmak Câiz mi?

DAR'UL-HARB'TE BAYRAMLAR , TÖRENLER VE MÜSLÜMANIN TAVRI

osman1987 Çevrimdışı

osman1987

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum.Aynı iş yerinde beraber çalıştığımız kafirler yılbaşını kutlyorsa ve bunu inadına yapıyorsa (tv programlarından şenlikleri izleme,müzik dinleme,bir şeyler yeme içme ile), aynı ortamda iş gereği bulunduğumuz için biz de onlardan olmuş olur muyuz?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamunaleykum hocam ailem ablamın evinde kutlayacak bu zımbırtıyı ben karşı olduğum için tartışmıştık şimdi ablam yemeğe çağırıyor yemekten sonra dönersin eve diyor. bu yemeğe katılmam caiz mi? yemek şenlik yemeği şeklinde bu güne özel yapılıyor. benim içimden hiç gelmiyor zaten sürekli tartışıyoruz artık pek gücüm de kalmadı yemekten biraz yiyip dönmeyi planlıyorum ama doğru mu bilemiyorum.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
selamunaleykum hocam ailem ablamın evinde kutlayacak bu zımbırtıyı ben karşı olduğum için tartışmıştık şimdi ablam yemeğe çağırıyor yemekten sonra dönersin eve diyor. bu yemeğe katılmam caiz mi? yemek şenlik yemeği şeklinde bu güne özel yapılıyor. benim içimden hiç gelmiyor zaten sürekli tartışıyoruz artık pek gücüm de kalmadı yemekten biraz yiyip dönmeyi planlıyorum ama doğru mu bilemiyorum.

Aleykumselam

Hiç gitme abla karşı olduğunu belirtmişsin
Gitmen kabul ettiğini onlara göstermiş olursun

Bana da eşimin kardeşleri milli piyango bileti al deyip durdular ben almam dedim kestirip attım

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cahiliye döneminde bir yıl başı gecesine az kala durakta otobüs bekliyorduk. Adamın biri yaklaşıp "yıl başı diye o sebeple çekirdek bile alıp çitlemeyin" demişti. O zaman cahillikle adamın üstüne gülmüştüm ne diyor bu diye. Allah ondan razı olsun.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykumselam

Hiç gitme abla karşı olduğunu belirtmişsin
Gitmen kabul ettiğini onlara göstermiş olursun

Bana da eşimin kardeşleri milli piyango bileti al deyip durdular ben almam dedim kestirip attım
selamunaleykum kardeşim. zaten kumar direkt haram yani kestirip atmamak olmazdı. diger yandan aksam yemeği her halukarda yenilecek bir şey. ben ailemle mi yiyeyim yalnız mı onu bilemedim sadece.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
selamunaleykum kardeşim. zaten kumar direkt haram yani kestirip atmamak olmazdı. diger yandan aksam yemeği her halukarda yenilecek bir şey. ben ailemle mi yiyeyim yalnız mı onu bilemedim sadece.

Yukarı da ki konuda gidilmemesi deniyor kardeşim

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yukarı da ki konuda gidilmemesi deniyor kardeşim
her duruma ayrı fetva verilir ya kardeşim ondan sordum çünku bu yılbaşını kutlayacak bir müslüman ailenin başka bir müslüman aileyi yemeğe çağırması değil. Abdulmuiz abi cevap vermedi zaten çok kısa vadeli bir soruydu o da haklı

osman1987 Çevrimdışı

osman1987

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hayırlı Seneler diyenlere karşı aynı şekilde cevap vermekte sıkıntı var mıdır.

D Çevrimdışı

Dosta_Dogru47

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ben 1 Ocak tarihini Mekke'nin fethi olarak kutluyorum. Aklımda fikrimde bu var. Mümkünse de haramlardan bidatlerden uzak durmak için oruç tutulması gerektiğine inanıyorum.