Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Iffetli Olarak Örtünme

A Çevrimdışı

Aleyna

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Geçen gün haberlerde bir arap ülkesinde yapılan güzellik yarışmasını göstermişlerdi, yarışma çok tepki almıştı.
Güzelliğin ölçüsü yüz güzelliği olamaz, atalarımız boşuna dememiş yüzü güzele kırk gün , kalbi güzel olana kırk yıl doyulmazmış.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Geçen gün haberlerde bir arap ülkesinde yapılan güzellik yarışmasını göstirmişlerdi, yarışma çok tepki almıştı.
Güzelliğin ölçüsü yüz güzelliği olamaz, atalarımız boşuna dememiş yüzü güzele kırk gün , kalbi güzel olana kırk yıl doyulmazmış.

o yarışmayı yapana Allah lanet etsin fakat fiziki özellikleri beğenmek de önemlidir zira peygamberimiz evlenecek bir sahabeye "oranın insanlarının gözleri ufaktır sen evleneceğin kişiyi gördün mü? iyice gör" dediğini duymuştum. yoksa ilerde sıkıntılar yaşanabiliyor. Hem ahlakını hem de fiziki özelliklerini beğenmek gerekiyor ama tabii ki din ve ahlak daha önemli.

evlenilecek bayan

evlenilecek erkek

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
o yarışmayı yapana Allah lanet etsin fakat fiziki özellikleri beğenmek de önemlidir zira peygamberimiz evlenecek bir sahabeye "oranın insanlarının gözleri ufaktır sen evleneceğin kişiyi gördün mü? iyice gör" dediğini duymuştum. yoksa ilerde sıkıntılar yaşanabiliyor. Hem ahlakını hem de fiziki özelliklerini beğenmek gerekiyor ama tabii ki din ve ahlak daha önemli.

evlenilecek bayan

evlenilecek erkek

İlgili Hadis:
hadis_7htm-gif.3460

Câbir b. Abdillah (r.anh)'dan; demiştir ki: "Rasûlullah (s.a.v.):
"Biriniz bir kadına dünürlük yaptığı zaman kendisini o kadınla evlenmeye sevkeden organlara bakmaya imkân buluyorsa; bunu yapsın " buyurdu"
(Câbir) dedi ki: "Ben bir cariyeyle evlenmek istedim, bunun üzerine (onun haberi olmadan görebilmek için)onu gizli gizli gözetlemeye başladım. Nihayet beni kendisiyle evlenmeye sevkeden organlarını gördüm de onunla evlendim.
(Ahmed b. Hanbel, Musned, Mukessirin, III, 334, 14059; Ebu Davud, Nikah, Bab 17 - 18, Hadis no: 2082)
Bu hadis erkeğin evlenmek istediği kız veya dul kadına bakmasının meşruluğunu ve bunu gizlice yapmakta da sakınca bulunmadığını ifâde etmektedir.

Allah (c.c.)'ın hem mu'min erkeklerin hem de mümin kadınların gözlerini haramdan sakındırmaları emri, kadınların da erkeklerin de harama bakmasını yasaklamaktadır. Fakat Cabir'in rivayet ettiği hadis, evlenmek isteyen kimsenin bakışını istisna kılarak erkeğin kadına bakmasına cevaz vermektedir.