Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Iki Yüzlülerin Pakistan Talibanı’nı Ve Eylemlerini Eleştirmeye Hakkı Yoktur!

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla görendir. [4:58]

Kamuoyu Pakistan Talibanı’nın peşaverde bir okula düzenlediği saldırı ile çalkalanırken , tek taraflı kınamaları ile meşhur iki yüzlü kınayıcılar da sahne deki yerini aldı.

Öncelikle altını çizmemiz gereken bir husus var ki ; Biz Müslümanlar, eli silah tutmayan , (avamdan olan) kadın ve çocuklar kime ait olursa olsun, bırakın öldürülmesinden haz etmeyi , ayaklarına taşın dahi değmesini arzu etmeyiz ve canlarının yanmasından üzüntü duyarız.

Öyle bir zaman dilimin de yaşıyoruz ki ; Mücahitler amerikanın başını çektiği, dünyanın her yerinden kendilerine karşı toplanan, hiç bir kutsala hürmetleri olmayan, İslam düşmanı, azgın ve asi çapulcular ordusu ile mücadele etmektedir. Müslümanların toprakları ve zenginlikleri bu çapulcular tarafından yağmalanmakta, her şeyin en kötüsü Müslümanlar için reva görülmektedir.

Milyonlarca Müslüman, kadın , yaşlı ve çocuk ayırt etmeden kasıtlı olarak katledildi. Çin de ve uzak doğu ülkelerinde, bir insanın Müslüman olması, kanının mübah sayılması için yeterli bir sebeptir.

Ümmetin başına türlü belaların açıldığı böylesi bir zaman da, Münafıklar tararfından katiller ve hayinler övülürken, Kutsal mücadele (Cihad) yapanlar yerilir oldu.

Pakistan Taibanının yaptığı bu eylem (Peşaverdeki okul baskını) için yas kararı alan siyasilere soruyorum ; Amerika’nın Irak, Afganistan ve Afrika kıtasında yaptığı katliamlardan, Rusya’nın Afganistan ve Kafkasya’da gerçekleştirdiği katliamlardan, hatta en güncel katliam olan Suriye diktatörü esed’in Suriye’de yüzbinlerce Müslümanı katlederek gerçekleştirdiği katliyamlardan hangisinde ulusal yas ilan ettiniz?

Bu hükümetlerin yas ilan edebilmesi için gerekli kriterlerin ana unsuru ”Öldüren tarafın Müslümanlar” olması mıdır?

Allah için, Müslümanlar kasten veya hata ile bir kimseyi öldürdüklerin de sahneye çıkan iki yüzlü kınayıcılar (Siyasetçiler), milyonlarca Müslüman kafirler tarafından katledilirken ne iş ile meşguller? Mücahitlerin her hatasını haber yapan ve kınayan kalemşörler (gazeteciler ve yazarlar) Müslümanlara reva görülen hangi zulmü yazdılar ve hakkı ile kınayabildirler? Bu kimselerin adalet duygusu ancak bir Müslüman hata ile veya kasten bir insanı öldürdüğünde tek taraflı olarak mı ortaya çıkı veriyor? Dilleriniz Mücahitleri kınamaktan başka bir işe yaramaz mı? Ordularınız kafir ordularına, Müslümanları katletmek için lojistik destek sağlamaktan başka bir işe yaramaz mı?

Pakistan ordusu lal mescidini basıp, postalları ile mescide girip, kadınlara tecavüz ettiğinde , alimleri, kadın , çocuk ve yaşlıları katlettiğinde bu kınayıcıları neden sahne de görememiştik? Acaba Mescitte eğitim gören zavallı Müslümanarın suçları askeri değilde İslami eğitim ve ilimler almalarımıydı?

Pakistan ordusu tarafından işgal edilen Lal Mescidi

Pakistan ordusu tarafından Mescid de şehit edilen bir alim.

Mescidin İşgalden sonraki hali

Gelelim olayın diğer boyutlarına Pakistan Talibanı’nın bir okul bastığı ve öldürülenlerin arasında öğrencilerin de olduğu bir gerçektir.

Lakin bu okul sıradan bir ilk okul değildir, Pakistan ordusu ve düşmanları için askerler yetiştiren askeri bir okuldur. Talebeleri de iddia edildiği gibi çocuklar değil gençlerdir. Bu gençler mezun olduklarında İslam dünyasının düşmanları olan Amerika ve Rusya ile savaşmayacaklar. Bu okulun öğrencileri, Amerikan destekli Pakistan hükümetinin yıllardır katlettiği Müslüman Weziristan halkı ve Pakistan Talibanı ile savaşmak için eğitim almaktadır.

İman edenler Allah yolunda savaşırlar, inanmayanlar ise tağut (batıl davalar ve şeytan) yolunda savaşırlar. O halde şeytanın dostlarına karşı savaşın; şüphe yok ki şeytanın kurduğu düzen zayıftır. [Nisa 76]

Pakistan Talibanı’nın en tabi düşmanları olan Pakistan ordusuna ait askeri bir okula saldırmasından daha doğal ne olabilir?

Bu Merkezin askeri bir okul olduğu amerikan basını tarafından dahi kabul edilmektedir, (1)

Ey akıl sahipleri ne zamandan beri bir kimsenin kendi canına kast etmek için alieni bir şekilde güç toplayan ve hazırlık yapan bir kimseyi öldürmesi suç olarak nitelendirilir oldu? Elbette çocukuklarını Müslümanları katletmek için hazırlayanlar Müslümanlar tarafından başlarına gelecekleride göze almalıdır.

Müslüman Veziristan halkı ve Pakistan Talibanı ile savaşmak için eğitim gören ve çocuk olduğu iddia edilen öğrencilerden bir kaçı

Pakistan Talibanı ve asli kafirler ile mücadele eden diğer Cihad’i cemaatlerin dikkat etmesi gereken husus bu tip saldırılarda Müslümanların , kadın ve çocukların kanlarının büyük bir titizlikle korunmasıdır ve içerisinde Müslüman olabilecek bir mekana kesinlikle saldırı düzenlemememleri ve saldırıyı ertelemeleri gerekmektedir.Bizlerin ve diğer cemaatlerin eleştirdiği husus, Pakistan Talibanı’nın kendi düşmanları ve ümmetin düşmanları olan bu ordulara ve merkezlerine saldırılar düzenlemesi değil, olayın zamanlamasıdır. Hareket saldırıyı okulun içinde ve etrafında masumlarında olabileceği bir etkinliğin düzenlendiği bir zaman da gerçekleştirmiştir. Temennimiz bundan haberdar olmadıkları yönündedir.

Kaldı ki ümmet kendisine musallat olan öldürücü bir hastalık ile mücadele ederken, ümmetin derdine derman olmaya çalışmayanların bu ümmetin işlerine burnunu sokmaya , onları ve eylemlerini kınamaya hakları yoktur.

Doğunun ve batının zalim ve müşrik ordularının kanımız üzere ittifak ettiği bir dönem de ; Bırakın onlar ile savaşmayı veya kınamayı, ekip ve ekipmanları ile , dilleri ve paraları ile onlara destek olanlar, Ümmetin katledilmesine hem göz yumup hemde lojistik destek sağlayanlar, hangi yüz ile bu ümmetin evlatları olan Mücahitleri eleştirme hakkını kendilerin de bulabiliyorlar? Hayret doğrusu!

Bu meseleler şerefli İslam Ümmetinin meseleleridir. Dünyalık uğruna imanlarını ve şereflerini satan ayakçıların bu konular da konuşmaya hakları yoktur!

Daha öncede belirttiğim gibi, Bu tip durumlarda bir Müslüman olarak kınadığımız Mücahitlerin düşmanlarına saldırılar düzenlemesi değildir. Kınadığımız yer ve zamanlama hataları dır. Bir Mücahit kime ait olursa olsun bir ibadet haneye, özelliklede Müslümanların ibadet hanesi olan ve içerisinde haram kanın bulunması kuvvetle muhtemel bir Mescide saldırı düzenleyemez.

Abdullah bin Mesud (ra)’dan şöyle dediği rivayet edildi: Rasullullah (sav) buyurdu ki: Müslüman kişinin kanı ancak üç şey haricinde helal olmaz ” Zina eden evli, nefse karşı nefis (kısas) , dinini terk edip, cemaattan ayrılan kimse “ Buhari ve Müslim rivayet etit.

Kafirlerin bizlerin kutsal mekanları olan Mescidlerimizden yüzlercesini kasten bombalaması ve yıkması, elbetteki kendi mabetleri için de bir tehlike oluşturmaktadır. ” Haram ay , haram aya karşılıktır. Hürmetler (dokunulmazlıklar) karşılıklıdır.” Bu durum ilgili her olay alimlerimizin istişare edeceği ve değerlendirebileceği hassas meselelerdir. Allah dinde olduğu gibi düşmanlıkda da haddi aşanları sevmez.

Haram ay haram aya karşılıktır. Hürmetler (dokunulmazlıklar) karşılıklıdır. Kim size saldırırsa siz de ona misilleme olacak kadar saldırın. Allah’tan korkun ve bilin ki Allah müttakîlerle beraberdir. [Bakara 194]

(1) http://www.cnnturk.com/haber/dunya/-pakistanda-taliban-askeri-okulu-basti-100den-fazla-olu-var

Ümmet-i İslam / Muhammed İSRA

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yazıda bahsedilen iki yüzlü herhalde afganistan talibanı değildir o da kınamış . akkoyunların yas ilanı neye dayanarak yas ilanı ? saldırı için miii saldırıda ölen çocuklar için miii? kıvırma payı olmadan iş yapmazlar pek , resmi açıklamalarıı okumadım.

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yazıda bahsedilen iki yüzlü herhalde pakistan talibanı değildir o da kınamış . akkoyunların yas ilanı neye dayanarak yas ilanı ? saldırı için miii saldırıda ölen çocuklar için miii? kıvırma payı olmadan iş yapmazlar pek , resmi açıklamalarıı okumadım.

Yok kastedilen Afgan talibani degil:

"Kaldı ki ümmet kendisine musallat olan öldürücü bir hastalık ile mücadele ederken, ümmetin derdine derman olmaya çalışmayanların bu ümmetin işlerine burnunu sokmaya , onları ve eylemlerini kınamaya hakları yoktur."

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İddia ediyorum, ölen çocukların çoğunu pakistan ordusu öldürmüştür. Taliban'ın kınaması da büyük ihtimalle risk oranı yüksek bir yerin hedef seçilmesiyle ilgilidir. Direniş tarihinde benzeri olmayan bir mesele, bu mesele de kozsoy'un geçen ki yorumuna katılıyorum. Biraz daha beklemek gerek.

H Çevrimdışı

Horasani

اعيدوا إلى الحق سلطانه
İslam-TR Üyesi
İddia ediyorum, ölen çocukların çoğunu pakistan ordusu öldürmüştür. Taliban'ın kınaması da büyük ihtimalle risk oranı yüksek bir yerin hedef seçilmesiyle ilgilidir. Direniş tarihinde benzeri olmayan bir mesele, bu mesele de kozsoy'un geçen ki yorumuna katılıyorum. Biraz daha beklemek gerek.
pakistan ordusu daha önce böyle bir şey yaptı mı ? öğrenmek için soruyorum iddia ediyorum deyince .

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
I Çevrimdışı

islamicworld

Üye
İslam-TR Üyesi
Yazıya yanlıştır şöyledir böyledir demiyorum ama bunu misal Işid yapsaydı yer yerinden oynardı. Forumun bir kısmı da böyle kaynak araştırması yapmadan hakaretler savururdu. Kaynak soranları töhmet altında bırakırdı. Şimdi yalan yok..

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ta
Yazıya yanlıştır şöyledir böyledir demiyorum ama bunu misal Işid yapsaydı yer yerinden oynardı. Forumun bir kısmı da böyle kaynak araştırması yapmadan hakaretler savururdu. Kaynak soranları töhmet altında bırakırdı. Şimdi yalan yok..

Taliban'a, El Kaide'ye ve bütün mücahitlere atılan iftiraların aynılarını Işid'e de atıyorlar. Benim ışidi sevmememin nedeni kafirlere olan tutumu değildir. Mücahitlere karşı olan tutumudur. Yinede bi Esed şebbihalarına karşı savaştığında elbette ışidden yana olurum.

I Çevrimdışı

islamicworld

Üye
İslam-TR Üyesi
Ta

Taliban'a, El Kaide'ye ve bütün mücahitlere atılan iftiraların aynılarını Işid'e de atıyorlar. Benim ışidi sevmememin nedeni kafirlere olan tutumu değildir. Mücahitlere karşı olan tutumudur. Yinede bi Esed şebbihalarına karşı savaştığında elbette ışidden yana olurum.

Onu demiyorum,
Çocukların canı mücahidlerinkinden değersiz değildir diyorum..
Yani insanlar işine gelen tarafa hüsnü zan yapıyor.

Abdulmuizz Fida

Admin
Onu demiyorum,
Çocukların canı mücahidlerinkinden değersiz değildir diyorum..
Yani insanlar işine gelen tarafa hüsnü zan yapıyor.
Çocukların canı mucahidlerden değersizdir!

Bir tarafta İlay-i kelimetullah, İslamın izzeti ve şerefi için canını ortaya koyarak yerli ve yabancı birleşik kâfirlere karşı topyekun savaşan mucahidler; diğer tarafta Şeriatın hakim olmaması için küfrün silahlı kuvvetlerinde harb eğitimi aldıran munafık, şia ve kafirlerin çocuklarından tâbi ki değerlidir.
Tâbi ki musluman, mucahid kafir çocuğu da olsa öldürmek istemez, öldürmemeli de. Bir hata olmuşsa da Allah'tan avf diler. Fakat bir mucahid hata yaptı diye mucahidlere ve hareketlerine sövmek, aşağılamak, cihadı ve mucahidlere buğz göstermek imani bir tavır değildir!
Kafir ve fâsıkların medyaları aracılığıyla İslamdaki cihad hareketine karşı yaptığı hakaretler ve saldırılar karşısında psikolojik eziklik duyarak tutunamayan, sindirilmiş ve ezilmiş muvahhidler(!); Baskınlarda düşmanın sivilleri hatâen ölmesine sebeb olan sahabeyi anlayışla karşılayabilirken, aynı hatayı işleyen zamanın mucahidlerine karşı siyerden bihabermişcesine tavır alabiliyor!

Akıl sahibi bir musluman, denk kuvvetlerin mucâdelesi halinde olmayan günümüz cihad sahasında bazı durumlarda hassas ayarlar ve analizler yapamayabilirler. Bundan dolayı gelişebilecek aksi pozisyonlardan dolayı mucahidin hatasına, günahına bakarak farz-ı ayn olan cihad ibadetini yerine getirenlere sövemeyiz. Aksine hatasının avfedilmesi için Allaha dua etmeliyiz. Çünkü kadınlarla beraber oturmaya radı olarak mucahidleri böyle zayıf ve aciz durumda bırakan bizim gibi klavye kahramanları ve tenkidçileri, asıl o hataların en büyük sorumlularıyızdır!

Işid; sivil, kafir, musluman, mucahid, şia boynunu vururken veya kurşuna dizerken poz veriyorda emin konuşuyoruz!
Fakat Taliban 20 senedir sivil öldürmemiş, kimse görmemiş, fakat kâfir ve fasık şeriat düşmanı munafıkların medyasına balıklama atlayanlar aynı ağzın söylemleriyle mucahidlere sövüyor!
Allah ıslah etsin ne diyeyim.

I Çevrimdışı

islamicworld

Üye
İslam-TR Üyesi
Çocukların canı mucahidlerden değersizdir!

Bir tarafta İlay-i kelimetullah, İslamın izzeti ve şerefi için canını ortaya koyarak yerli ve yabancı birleşik kâfirlere karşı topyekun savaşan mucahidler; diğer tarafta Şeriatın hakim olmaması için küfrün silahlı kuvvetlerinde harb eğitimi aldıran munafık, şia ve kafirlerin çocuklarından tâbi ki değerlidir.
Tâbi ki musluman, mucahid kafir çocuğu da olsa öldürmek istemez, öldürmemeli de. Bir hata olmuşsa da Allah'tan avf diler. Fakat bir mucahid hata yaptı diye mucahidlere ve hareketlerine sövmek, aşağılamak, cihadı ve mucahidlere buğz göstermek imani bir tavır değildir!
Kafir ve fâsıkların medyaları arasılığıyla İslamdaki cihad hareketine karşı yaptığı hakaretler ve saldırılar karşısında psikolojik eziklik duyarak tutunamayan, sindirilmiş ve ezilmiş muvahhidler(!); Baskınlarda düşmanın sivilleri hatâen ölmesine sebeb olan sahabeyi anlayışla karşılayabilirken, aynı hatayı işleyen zamanın mucahidlerine karşı siyerden bihabermişçesine tavır alabiliyor!

Akıl sahibi bir musluman, denk kuvvetlerin mucadelesi halinde olmayn günümüz cihad sahasında bazı durumlarda hassas ayarlar ve analizler yapamayabilirler. Bundan dolayı gelişebilecek aksi pozisyonlardan dolayı mucahidin hatasına, günahına bakarak farz-ı ayn olan cihad ibadetini yerine getirenlere sövemeyiz. Aksine hatasının avfedilmesi için Allaha dua etmeliyiz. Çünkü kadınlarla beraber oturmaya razı olarak mucahidleri böyle zayıf ve aciz durumda bırakan bizim gibi klavye kahramanları ve tenkidçileri, asıl o hataların en büyük sorumlularıyızdır!

Işid sivil, kafir, musluman, mucahid, şia boynunu vururken veya kurşuna dizerken poz veriyorda emin konuşuyoruz!
Fakat Taliban 20 senedir sivil öldürmemiş, kimse görmemiş, fakat kafir ve fasık şeriat düşmanı munafıkların medyasına balıklama atlayanlar aynı ağzın söylemleriyle mucahidlere sövüyor!
Allah ıslah etsin ne diyi
m

Ben Taliban'ı değil bakış açısını eleştiriyorum..
Kaynaksız en ufak Işid videosu yayılsın kaynak sorana bile neler yapılıyor.
Burda binbir tevil yapılıp virgülün kaynağı soruluyor.
Hatalı olsun olmasın Müslümanların hepsine eşit hüsnü zanla emrolunduk elhamdülillah.

Abdulmuizz Fida

Admin
Şehid Abdullah Azzam rahimehullahın meşhur bir sözü var; "cihada gitmeyen, barut kokusu, bomba sesi altında olmayan alimden cihad fetvası sorulmaz" diye.

Burada kimse kimseyi tanımıyor, yazılardan birbirimizi tanıyoruz ki, anlaşıldığı kadarıyla Mucahidleri bu şekilde gaddarca ve zalimâne şekilde kınayıp eleştirenlerin büyük çoğunluğu; mûkim olub, yanında bir kardeşinin şehadetinin acısına şahid olmamış, sıcak ortamın tecrübesinden mahrum olmasına rağmen, iş ahkam kesmeye geldiği zaman oldukça cüretkar davrananlardır!

Burada ahkam kesenler; Hele bir gidin de kafanıza varil bombaları, 8 tonluk B 12 bombaları atılırken, elinizdeki kumpasla kaç mm hata yapmadan cihad edilir bir pratiğini bizlere gösterin!

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben Taliban'ı değil bakış açısını eleştiriyorum..
Kaynaksız en ufak Işid videosu yayılsın kaynak sorana bile neler yapılıyor.
Burda binbir tevil yapılıp virgülün kaynağı soruluyor.
Hatalı olsun olmasın Müslümanların hepsine eşit hüsnü zanla emrolunduk elhamdülillah.

Kardeşim burda IŞİD destekcileri kaynak sordu diye tartışma oldu evet. Ancak IŞİD'cilerin kaynak sorduğu haber (genellikle) Nusra destekcilerinin twitter hesabından buraya aktarılan bir haber oluyor ve haberin içeriği de (genellikle) IŞİD'in müslümanlara yaptığı bir saldırı oluyor. Böyle bir habere "kaynağıniz ney?" diye sorunca insan ister istemez tepki veriyor.

Allah aşkına bu haber ile o aynı mı?

M Çevrimdışı

mehmet kara

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Şimdi ikinizde bir noktada haklısınız cihat etmeden cihat edenleri eleştirmek biraz abes kaçıyor.Ama öte yandan işid yapinca kötü ve aşırı diğer gruplar yapınca ama onların kafasına bomba atılıyor onlar ne yapsa haklıdır bize söz düşmez diyorsunuz sanki işid orda sörf yapıyor kafir medya ağzıyla konuşma diyorsunuz ama işide laf söylenince kimse ses etmiyor.Bu bana ikiyüzlülük gibi geliyor.

Kavmiyetçiliğe nasıl karşıysak gruplaşmayada o kadar karşı olmamız lazım

Moderatör tarafında düzenlendi:
E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdi ikinizde bir noktada haklısınız cihat etmeden cihat edenleri eleştirmek biraz abes kaçıyor.Ama öte yandan işid yapinca kötü ve aşırı diğer gruplar yapınca ama onların kafasına bomba atılıyor onlar ne yapsa haklıdır bize söz düşmez diyorsunuz sanki işid orda sörf yapıyor kafir medya ağzıyla konuşma diyorsunuz ama işide laf söylenince kimse ses etmiyor.Bu bana ikiyüzlülük gibi geliyor.
Abıcim biz IŞİD'i kafirlere (yezidilere, PKK'lılara, Rafizilere, Alevilere) yaptığı hangi operasyondan dolayı eleştirdik? IŞİD müslümanlara saldırıyor bunun neyine hüsnü zan besleyelim?

M Çevrimdışı

mehmet kara

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Isidi savunmuyorum.Benim demek istediğim bir gruba körü körüne bağlı kalmamak gerekir diyorum Sonra hakkı göremiyoruz.Bu futbol takımı tutmak gibi penalti yapan bir takimin taraftari misal bakinca apacik bir penalti var bunu herkes goruyor ama takim taraftarlari bunu inkar ediyor cogu zaman gorursun kendi takimina toz kondurmuyor.En iyisi ya içinde olmak ya da görüşlerini kendine saklamak

3 4 tane grup var ama 3000 tane görüş var ihtilaflı meseleyi tartismak fayda vermez onları ahirete birqkmqk gerekio o konularda Allah hukmunu verecek ihtilafli meseleleri Allaha birakmadigimiz icin dunyada cozmeye calistigimiz icin bunca bölünme

Moderatör tarafında düzenlendi:

Abdulmuizz Fida

Admin
Kardeşim , Işid mucahid katlediyor!
Kafirle mucahid öldürene aynı mı bakalım diyorsun?
Bir hata yapanla, hatayı meslek haline getiren aynı mı diyorsun?

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
3 4 tane grup var ama 3000 tane görüş var ihtilaflı meseleyi tartismak fayda vermez onları ahirete birqkmqk gerekio o konularda Allah hukmunu verecek ihtilafli meseleleri Allaha birakmadigimiz icin dunyada cozmeye calistigimiz icin bunca bölünme
İŞID bugün müslüman öldürmeyi biraksın burda hiç kimse IŞİD'i eleştirmez. Bizim derdimiz müslüman kanının akmaması...

Unavngivet.png

Üst Ana Sayfa Alt