Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Ilahiyat Fakültesi

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm ben lise 4'e geçtim mf bölümünde okuyorum. Çok kararsızdım. Artık ilahiyat bölümüne gitmeye karar verdim. Ne yapmam lazım ? Mf ile ilahiyatın bir alakası yok.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
aleykum selam mfden ilahiyata kaymak ya da ilahiyati kazanmak cok zor olsa gerek en iyi bilgiyi okuldaki rehberlik hocandan alabilirsin ya da kendi bölümünde bir lisans bölümü kazanip onun yaninda acik ögretim 2 yillik ilahiyati okuyabilirsin akabinde 4 yila cevirebilirsin tabi ben bu islerden uzak kalali 10-15 seneyi gecti suan son durum nasildir nedir güncel bilgi icin en yakin rehberlik hocana gitmeni tavsiye ederim.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
İlahiyattan öte kendi alanınızda ümmete fayda sağlayabileceğiniz alanlara yönelmenizi tavsiye ederim. Ayrıca mf den ilahiyat kazanabilmeniz hiç te kolay değil. Allahualem tabi. Ama sosyal çok gerekir ve tabi türkçe.
Bence kendi alanınıza odaklanın..
Zira ilahiyatın adı ilahiyat. Ayrıca artık nerdeyse 10 kişiden 5 i ilahiyat öğrencisi ve bu da zorluk doğurur.

Taifetu'l Mansura Çevrimdışı

Taifetu'l Mansura

Yürü sen ey Dünya! Beni arkanda bırak...
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah.
Lise 4'ün başında mf'den tm'ye geçiş yapıp ardından sürekli tm'de ilerleyip ilahiyat kazanabilmiş biri olarak sanırım sorunuzun canlı yanıtıyım. Sözel dersleri (sosyal bilimler) için ayrıca bir çalışma yapmadım diyebilirim. Eğer sözeli hiçbir şekilde yapamayanlardanım diyorsanız sıkıntı olabilir, ama ortalama bir seviyede düzenli çalışmanın yeterli olacağını düşünüyorum.
Kişiden kişiye değişecektir elbet, yine de yapılamaz bir şey değil.

Ts'de ygs sıralamanızın ortalama bir şey olması yetecektir (100 bin-200 bin kadar, belki daha bile fazla) , ts için lys ile bunu istediğiniz sıralamaya çekmek gerçekten kolay
Firak kardeşin dediği gibi şayet mf'de iyiyseniz sayısalda ilerlemenin pek çok avantajı ve ümmete faydası var, aynı zamanda ilahiyatta seneden seneye atamalar zorlaşıyor. Yine de bu ilahiyat okunamaz veya bu alanda ilerlenemez anlamına gelmiyor.

Benim naçizane tavsiyem: İlahiyatta kesin kararlıysanız (bunu enine boyuna düşünüp istişare etmeniz isabetli bir karar vermenizde yardımcı olacaktır.) ilk olarak sözel derslerinden eksik olduğunuz konuları telafi edip okul açılınca da alanınızı sözele aldırmak mantıklı bir adım olacaktır.

Belirtmemde fayda var, benim bu söylediklerim bir 'öğrenci tavsiyesi'nden daha fazla bir şey olmadığından rehberlikteki hocalarınıza danışmanız iyi olabilir.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Neden zor biraz açabilir misiniz ?
Dediğim gibi çok fazla talep ediliyor ilahiyat. Yediden yetmişe diyebilirim.. Bundan kaynaklı ilerlemeniz için puanınızın yüksek olması gerek diye düşünüyorum ve mf öğrencisi olduğunuz için zor olur diye düşündüm. Ama kardeşlerinde dediği gibi öğretmenlerinize danışmanızda fayda var.

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
Mf bölümünden bir üniversiteye gidip de Ümmete faydalı olabilirsiniz İnşaallah

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleykum selam mfden ilahiyata kaymak ya da ilahiyati kazanmak cok zor olsa gerek en iyi bilgiyi okuldaki rehberlik hocandan alabilirsin ya da kendi bölümünde bir lisans bölümü kazanip onun yaninda acik ögretim 2 yillik ilahiyati okuyabilirsin akabinde 4 yila cevirebilirsin tabi ben bu islerden uzak kalali 10-15 seneyi gecti suan son durum nasildir nedir güncel bilgi icin en yakin rehberlik hocana gitmeni tavsiye ederim.

Yok hocam zor değil ilahiyat kazanmak mfden filan. Sadece tepedeki birkaç ilahiyat zor Ankara İstanbul filan.O da ek puan aldıkları için o kadar şişiyordu.Artık ek puan da kalktı oraları bile bir mfci çalışmadan kazanabilir. Sonuçta mfcide sağlam matematik olur ve Türkçeyi de yapar. Sosyal çok önemli ama zaten ygs yorum ağırlıklı olduğu için çok iyi yapmasına gerek yok yarıyı biraz geçse yeter.

Ama artık tsden alacakmış. Mfden ilahiyat zorlaştı bu sene artık ama zaten lys edebiyat-coğrafya dedikleri sınava girmiştim bildiğin Türkçe soruları vardı bir sürü ve de sayısalcı olmama rağmen edebiyattan bile aklımda kalan şeyler olmuştu onları gayet yapmıştım.Kolay edebiyat soruları bile az değildi. Coğrafya ise yine zor değildi. Ama lys4 dedikleri sınava internetten bakıyordum gerçekten bilenin yapabileceği sorulardı. O sınavda da coğrafya vardı mesela ama lys 3 ile alakası yok bence :)

Yani bence hala çok zor değildir tsden ilahiyat kazanmak mfciye. Çünkü ilahiyatçılar çok çalışan tipler değil :)

Kendi alanınıza yönelin diyen olmuş. Şunu söyleyim zaten ilahiyatı isteyerek yazan kaç kişi var. Puanları oraya yettiği için yazıyor çoğu kişi. Ek puan da alınca kaçırmak istemiyorlar. Siz yazarsanız isteyerek gittiğiniz için okurken keyif alırsınız bu bölümü.

Son olarak hangi bölümü istiyorsanız onu okuyun ileride pişman olmayın. Bir de şunu sormanız gerekir kendinize : ben neden ilahiyat okumak istiyorum. Verdiğiniz cevap tatmin ediyorsa sizin okuyun ilahiyat. Değilse diğer bölümlere yönelin.

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İlahiyatlarda ne kadar kaliteli eğitim veriliyor bilmiyorum ama geçenlerde ilahiyat mezunu bir abiye tağutun anlamını sordum verdiğim ipuçlarıyla şeytan dedi. Ümmetin daha çok ihtiyacı olan meslekler okuyabilirsiniz. Web Tasarım, Sağlık, Elektronik Müh. gibi illa İlahiyat okuyacağım diyorsanız tevhidi cemaatlere ait bir medresede okuyun derim. Allah yardımcınız olsun.

İ Çevrimdışı

İbrahim_Asaf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Karar vermemiştim. Puanı düşük olduğundanmı bilmiyorum birden ilahiyata kanım ısındı.

Kanın ısınmışsa ve başarılı olacağına inanıyorsan çok fazla detaylara girip stres yapma bence.

Kalite meselesine gelince, maalesef Türkiye'de üniversiteler kaliteli eğitim vermekten uzak. Ama bireysel çabalarınla bu boşluğu kendin doldurmak zorundasın. Zaten üniversitede bireysel çabalarla kendini yetiştirmeyenler hedefi olmayan, bir yere kapak atayım derdinde kişilerdir.
İslami bilimlerde okul sana sadece sistematik sunan bir rehber olabilir, ama bu sistematiğin içini nitelikli okumalarla, araştırmalarla sen çok iyi doldurabilirsin.

İlahiyat bölümü içerik olarak her ne kadar boşaltılmış olsa bile, ilgi alanı din olduğu için sana konuşmakta ve alternatif okumalarda kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca arkadaşlarınla İslami konuları rahatça gündem edinip tebliğ çalışması yapman için de çok daha elverişli bir pozisyonun olacak inşaallah.
Yine mezun olduktan sonra da bir çok avantajın olabilir. Mesela sıradan bir mühendis ne kadar İslami bilgi ve kişiliğe sahip olsa bile, dinle alakalı bir unvanı, etiketi olmadığı için toplumda yeterince ciddiye alınmayabilir ve hatta kuşkuyla dinlenebilir. Maalesef toplumumuz etiketçidir. Eğer bir alanda unvanın, resmi belgen varsa isterse senden kat kat daha nitelikli bir başkası olsun dönüp sana bakarlar. Çok istisna insanlar vardır mesleği başka olduğu halde İslami alanda saygınlık elde eden, sözü dinlenen. İşte bu yüzden ilahiyat mezunu biri olarak okullarda, camilerde, esnafla beraberken dini konularda fikir belirtmen çok fazla kuşku çekmez.

Bir diğer nokta da şu, İlahiyatlardaki yanlış din algısına karşı orada eğitim gören arkadaşlarını ikaz edebilir ve onları sağlıklı kaynaklara yönlendirebilirsin. Belli bir yeterliğe ulaştıktan sonra bazı hocaların anlattıkları bidat, hurafe tarzı veya daha çarpık bilgileri yanlışlayıp sorularınla hem öğrencilerin aldanmasını engeller hem de hocalar üzerinde baskı uygulayabilirsin.

Bence niyeti tebliğ olan bir müslüman için bir çok avantaj elde edebileceği bir bölümdür ilahiyat. Bunu derken bu özelliklere ilahiyat olmadan kavuşulmaz gibi bir iddiada bulunmuyorum. Ama ilahiyatta okuyan bir müslüman diğerlerine göre daha kolay bu fırsatları elde etme imkanına sahiptir bence.

Bunları bir ilahiyat mezunu veya öğrencisi olarak söyleyemiyorum maalesef. Ama İlahiyat okumamış olmanın ve İslami konularda birileriyle konuşurken İlahiyatlı olmamnın dezavantajını görmüş biri olarak söylüyorum. Karar senindir ve Rabbim kararını hem dünyan hem ahiretin hem de İslam ümmeti için hayırlı bereketli kılsın.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Birgun su fakultelerden timurtas ucar gibi aslan bir ses cikacak umidimle ALLAH hakkinda hayirli ihsan eylesin

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Ümmete faydalı bir ilim adamı olmak istiyorsanız ilahiyat değil, medrese okumalısınız (tabii imkanınız varsa). İlahiyatlardan pek bir şey olacağını zannetmiyorum. Zaten ders içeriği olarak da bir sürü gereksiz ve sahih akidenin zıddında dersler var. Dini musiki, felsefe (din felsefesi), sosyoloji (din sosyolojisi), dinler tarihi, kelam (kelam tarihi) vs. Ayrıca diğer temel derslerden (tefsir, hadis, fıkıh vs.) ne kadar faydalanılabilir. Allah-u alem. Hakkınızda hayırlısı olsun inşallah.

Üst Ana Sayfa Alt