Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İLETİŞİMDE YEDİ ADIM

raba_84 Çevrimdışı

raba_84

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İLETİŞİMDE YEDİ ADIM
Bunca iletişim aracına rağmen insanların yalnızlığa gömülmesi, tutarlı ilişkilerin kitaplarla ve bilgi ile sağlanamayacağının bir kanıtı sanki!
Yine de siz:
1- Karşınızdakini can kulağı ile dinleyin. Çünkü anlatılmak istenenler çok zaman söylenenlerden daha fazladır.
2- Dört gözle izleyin. Böylece hem karşıdakine değer vermiş olursunuz hem de beden dili ile anlattıklarını da anlamış olursunuz.
3- Az konuşun. Böylece daha fazla dinleyecek, daha fazla görecek, daha fazla öğrenecek ve daha az hata yapacaksınız.
4- Önyargıları aşıp aşmadığınızı gözden geçirin. Doğru bir karar için üzerinde düşünme süresi gerekir. Hemen verdiğiniz karar sizi yanıltabilir.
5- Her davranıştan önce niyetinizi ve yönteminizi gözden geçirin. Hangi sonuca ulaşmak istiyorsunuz ve bunu niçin yapıyorsunuz? Yapacağınız şey sizi amacınıza ulaştırır mı?
6- Duygularınızı aklınızla denetleyin. Bilgilerinizi önce kendinizi denetlemek için kullanın.
7- Kenara çekilmesini bilin. İşler kızıştığı anda kendinizi biraz kenara çekin ki olayı daha sağlıklı gözleme olanağı bulaşınız. Tepkili değil bilinçli haraket edin.

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
paylaşımından ötürü Allah razı olsun kardeşim. güzel bir konuya değinmişsin. üstelik braberinde islami davranışlarıda getirebilecek ameller olarakda görüyorum yazdığın bu yazıyı. bu alanda insani problemlerimiz çokfazla. özellikle bir irşad adamında olması gereken özelliklerdir yazdıkların. konulara göre empati yapmayı ve ona göre davranmayıda maddelerine ek olarak koyabiliriz. bencede en büyük sorunlarımızdan biri 1. maddede de anlatılmaya çalışıldığı gibi olayları karşımızdakinin anlatmaya çalıştığı gibi anlama özürlüyüzve maalesef karşılıklı diyaloglarımızda anlamak istediğimiz gibi anlıyor konularada bu şuurla yaklaşıyoruz. bu da beraberinde küskünlükleri ve kırgınlıkları götürüyor. ya bu beni anlamıyor yada demek istediğimi anlatamıyorum galiba... gibi cümlelerle sıkça karşılaşıyoruz. paylaşımlarının devamını bekleriz :helalsana

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
çok güzel bi konu bu ve gerçektende mu'mınler olarak sıkıntı çektiğimiz bi konu .Zaman zaman dinleme sabrında bulunamıyoruz ve ortalıkta birsürü konuşan ama ne dediği anlaşılamayan bi ses cümbüşü oluşuyor .Bazı konularda karşıdaki kişiyi dinleyip sessiz kalmanız kişinin kendisini daha iyi ifade etmesini sağlar hatta siz sessiz kalıyorsanız o anlatması gereken bişeyler olduğunu düşünerek size anlatır ve asıl bilgiye ulaşırsınız.Empati çok önemli, empati kurabilen bii nsanın başkalarıyla iletişiminin güzel olmaması mümkün değildir.

raba_84 Çevrimdışı

raba_84

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ben bunu nezaman yollamışım ki acaba :soruişareti :soruişareti :utandım :utandım

awesome Çevrimdışı

awesome

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
taaa öncelerden yollamışsın ama güzel ve okunulması gereken bi konu :)

Üst Ana Sayfa Alt