Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ilim Talep Eden Kardeşinize Kitap Tavsiyeleri

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es'selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatuhu. Kardeşler Şer'i İlimler öğrenmek istiyorum. Bana bu konularda hangi kitapları tavsiye edersiniz?

1.Tefsir Usulü
2.Tefsir
3.Hadis Usulu
4.Hadis
5.Akaid
6.Fıkıh Usulü
7.Fıkıh
8.Tezkiye/Ahlak/Edep
9.Tarih

Yardım edecek kardeşlere şimdiden teşekkür ederim.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam, Allah bu yolda yardımcın olsun ve seni ümmete faydalı kılsın.

Hadis Usülü konusunda Prof. Dr. İslamil Lütfi Çakan'ın kitabı çok güzel başlangıç olarak. Küçük, kısa ve anlaşılır

select.php

Fıkıh Usülü konusunda da Vehbe Zuhayli'nin (rh) bir kitabı vardı, o da güzeldi, her konuda misaller veriyorurdu. Gerçi sonlarını doğru biraz hızlı geçtim ve anlamadım bazı şeyleri ama yavaş ve üzerinde düşünülerek ve başka kaynaklardan da araştırma yapılarak okunursa her şey anlaşılır Allahu A'lem.

select.php

Tefsir olarak ben Sabuni'nin (rh) Safvetu't Tefasir kitabını çok seviyorum, bir de onun et-Tibyan diye Kuran İlimleri hakkında bir kitabı var

select.php

ama bunu okumadığım için bir şey söyleyemem, içine baktım çok güzel gözüküyordu :)

Fazla kitap okumadığım için aslında tavsiye verme seçeneğim de çok yok ama yukarda verdiğim kitapları (ilk ikisi) okudum ve güzel bulduğum için söylüyorum. Vehbe Zuhayli'nin (rahimehullah) Fıkıh kitabı da var 10 Cilt, 4 mezhebin görüşlerini sayıyor çoğu konuda.

Tarih şer'i ilimler'e giriyormu bilmiyorum, ama Tarih-Siyer konusunda İbn Sa'd ve İbn İshak'ın (rahimehumullah) kitapları ilk kaynaklar.
İlk yazılan Siyer kitabı İbn Isahak'ınki, sonra Vakidi'nin Kitabul Megazisi, üçüncüsü ise İbn Sa'd'ın tabakat kitabı.
Vakidi'nin bazı yönleri eleştiriliyor, ama İbn İshak ve İbn Sa'd'ın kitaplarını mutlaka okurdum (okumadım ama daha :) )

Tabakat kitabının ilk 2 cildi siyer içeriyor, geri kalan 8 cild ise sahabenin biyografisini. 11. Cilt ise fihrist.

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam, Allah bu yolda yardımcın olsun ve seni ümmete faydalı kılsın.

Hadis Usülü konusunda Prof. Dr. İslamil Lütfi Çakan'ın kitabı çok güzel başlangıç olarak. Küçük, kısa ve anlaşılır

select.php

Fıkıh Usülü konusunda da Vehbe Zuhayli'nin (rh) bir kitabı vardı, o da güzeldi, her konuda misaller veriyorurdu. Gerçi sonlarını doğru biraz hızlı geçtim ve anlamadım bazı şeyleri ama yavaş ve üzerinde düşünülerek ve başka kaynaklardan da araştırma yapılarak okunursa her şey anlaşılır Allahu A'lem.

select.php

Tefsir olarak ben Sabuni'nin (rh) Safvetu't Tefasir kitabını çok seviyorum, bir de onun et-Tibyan diye Kuran İlimleri hakkında bir kitabı var

select.php

ama bunu okumadığım için bir şey söyleyemem, içine baktım çok güzel gözüküyordu :)

Fazla kitap okumadığım için aslında tavsiye verme seçeneğim de çok yok ama yukarda verdiğim kitapları (ilk ikisi) okudum ve güzel bulduğum için söylüyorum. Vehbe Zuhayli'nin (rahimehullah) Fıkıh kitabı da var 10 Cilt, 4 mezhebin görüşlerini sayıyor çoğu konuda.

Tarih şer'i ilimler'e giriyormu bilmiyorum, ama Tarih-Siyer konusunda İbn Sa'd ve İbn İshak'ın (rahimehumullah) kitapları ilk kaynaklar.
İlk yazılan Siyer kitabı İbn Isahak'ınki, sonra Vakidi'nin Kitabul Megazisi, üçüncüsü ise İbn Sa'd'ın tabakat kitabı.
Vakidi'nin bazı yönleri eleştiriliyor, ama İbn İshak ve İbn Sa'd'ın kitaplarını mutlaka okurdum (okumadım ama daha :) )

Tabakat kitabının ilk 2 cildi siyer içeriyor, geri kalan 8 cild ise sahabenin biyografisini. 11. Cilt ise fihrist.

Cezakellahu Hayran. Rabbim seni sevsin Ahi.

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Es'selamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatuhu. Kardeşler Şer'i İlimler öğrenmek istiyorum. Bana bu konularda hangi kitapları tavsiye edersiniz?

1.Tefsir Usulü
2.Tefsir
3.Hadis Usulu
4.Hadis
5.Akaid
6.Fıkıh Usulü
7.Fıkıh
8.Tezkiye/Ahlak/Edep
9.Tarih

Yardım edecek kardeşlere şimdiden teşekkür ederim.

Kardeşim ilim öğrenmek kitap okuyarak olacak bir şey değildir. Kitaplardan belli seviyede bir şeyler alabilirsin. Kendini fazla geliştiremez ve yetiştiremezsin. Eğer ilim talebesi olmak istiyorsan sağlam bir hoca bulup dizinin dibine çökeceksin. Medrese usulü misali..

Üst Ana Sayfa Alt