Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Iman Mı? Okul Mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamünaleyküm

akhiler ben lise son sınıf öğrencisiyim mezun olmak üzereyim İnşaAllah,ama ben okula gittiğimde etrafta bir sürü açık saçık kızlar olduğu için gitmek istemiyorum.:kafaçakma
Çünkü imanım zayıflıyor gidince,ondan dolayıdır ki hiç dışarı dahi çıkmak istemiyorum.
Allahın izni ile Cihada gitmeye niyetliyim Rabbim izin verirse,okul falan okumayacam diyorum.Siz ne düşünüyorsunuz?
Ama annem diyor ki okuluna devam et(üniversite ye git) sonra nasip ise gidersin cihada diyor.Ama ben imanım zayıflamasın diye gitmek istemiyorum çünkü toplum çok bozuldu,heryerde açık saçık kızlar var gözlerimi kapatayım desem kaza ederim,başka yere bakayım desem deli gibi bir o yana bir bu yana bakmam lazım :kafaçakma
Yani benim fikrim okula devam etmemek,babamın işini yapmak taki Allah (c.c) bir yol açıncaya kadar...
Sizin düşünceleriniz nedir? yanlışmıyım???
(şimdi diyeceksiniz derdi olan buraya koşuyor) :) Hakkınızı helal edin :)

E Çevrimdışı

emirha_K

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş düşüncelerin çok doğru Allah hepimizin yardımcısı olsun bende senin gibi düşündüm liseden mezun olduktan sonra üniversiteye gitmedim ama hiç bir şey düşündüğüm gibi olmadı elimde yapabileceğim hiç bir meslek olmadığı için bir nevi ortada kaldım ve çok zor günler geçirdim gerçekten insan boş kaldınmı değil islami çalışma yapmak şeytanın maskarası olabiliyor helede bizim gibi yaşı genç olup enerjisini rahmani işlerde dağıtamaz ise çok dikkat etmek lazım o yüzden bende bu sene niyet ettim Allah nasip eder ise Arap dili ve edebiyatı bölümüne gitmeyi düşünüyorum ve üniversiteye gidip çalışma gibi bir zorunluluğum olmadığı için hafızlık yapmak ve yarıda bıraktığım medrese tahsiline devam etmeyi düşünüyorum özetle güzel kardeşim liseden sonra eğerki helal yoldan kulluğundan taviz vermeden alınterinle çaılışıp vaktini iyi bir şekilde geçirebileceğin bir mesleğin varsa çalışabilirsin ama üniversiteye gidersen bol bol vaktin olur fıkıh tefsir islami ilimlerde ilerleyebilirsin tabi en önemlisi Allaha kul olmaya çağın fitnelerinden uzak durmaya çalışmak bu şartları sağladıktan sonra üniversiteye gitmek müslüman genç için yararlı oabilir diye düşünüyorum birde askerlik işlerindede kolaylık oluyor en azından dört beş sene böyle bir sıkıntın olmuyor.Allah hakkında hayırlısını nasip etsin seni şehadete kavuştursun inşaAllah kardeşim iyi bir plan program yap sonra kararını ver bende aileme çok karşı geliyordum ama her ne kadar bilinçli birer müslüman olmasalarda hiç bir zaman evlatlarının kötülüğünü istemiyorlar bunuda unutmamak lazım :) kardeş birde cihada çıkma mevzusu özellikle türkiyede tüm tevhidi benimseyen gençler arasında yaygın ama kendi hayatımdan örnek vericek olursam abdullah azzam mevdudi seyyid kutup r.a gibi mücahidlerin eserlerini okuyup birde marşlar konferanslar vs derken kendimizi hindikuş dağlarında hissediyoruz ama hakikat hiçte öyle değil şehid gibi yaşanmadan şehadet öyle kolay kolay nasip olmuyor daha çevremizdeki kardeşlerimize islamı tebliğ etmekten aciz kalan bizler yeri gelip kavurucu sıcakta yeri gerip buzun üstünde aç karınla Allah yolunda ne kadar sebat edebiliriz bunların muhasebesini derin derin yapmak gerekiyor gerçekten çok ciddi meseleler.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
aleyküm selam.abi ben de lisedeyim,sıkıntıları çekiyoruz evet,cahil hayatımda dahi okuldan tiksinmiştim ideolojik baskıdan ötürü,islam kaygısı taşımaya başlayınca işin bir de haram boyutu girdi.benim devam ettirecek bir baba mesleğim yok ve üniversiteye bu sebeple devam etmem gerektiğini düşünüyorum,ki ayrıca üniversiteler liseler kadar sıkıntılı değil Allahu alem.Allah cümlemize hayır nasip etsin.

E Çevrimdışı

Ebuzer Gifari

Üye
İslam-TR Üyesi
Okul okumak küfürdür. Zorla gönderilenler (putun karsına gecim dık bır sekılde, saygı durusu yapmayip , kufur bayramlarina katılmamak haricinde) müstesna. Senin okuldan ayrilma gibi bir yolun var okuldan ayrilman lazim insaAllah .

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
benim okulumda marş okunacağı vakit putun karşısında okunmuyor,ha ben yine de elimden geldiğince törenlere katılmamaya gayret ediyorum,illaki her putun karşısında duran,veyahut bulunduğu mekanda bulunan kişi kafir midir saygı amacıyla durmasa dahi? küfür düzenin küfür bayramlarına katılmakta haklısın.

Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş okulu ilerletme açısından şöyle birşey söylemek istiyorum. Kıyam edenlerin nerdeyse %85'i üniversite mezunu ve rahat hayat koşullarına sahipler(di). Bakınız Şeyh Usama bin ladin. Eymen El Zevahiri , Şeyh Zerkavi vs vs. bunların niceleri zengin ailelerinden kopup gitmişlerdir oralara. Zira er meydanları hayattan bıkanların acizlerin ve elinden birşey gelmeyenlerin yeri olmadığını gösterdiler bize.Sakın yanlış anlama dediklerimi canim kardeşim.
Sana tavsiyem bu niyet üzere okulunu oku.İlla övgün olacak diye bişey yok.Açıktanda üniversiye okuyabilirsin.Ve bu arada kendini bazı olumsuzluklarada hazırlamış olursun.Çünkü oralar güllük gülistanlık bahçeler değil.Dağlar ve ovalar. Mesela şeyh abdullah azzamın bi sözünü okumuştum. bazen günde birkaç lokma kuru ekmek ve şekersiz çay ile geçirin diye. Ve Allah için söylüyorum bunuda pek dillendirme.Sana '' Gel seni götürelim getirelim. Mücahid yapalım '' gibi şeyler söyleyenlerede kanma.Bak kardeş çok canlı örnekler gördük. Büyüklerimiz abilerimizin kardeşlerimizin dedikleri tek şey : Samimi bi şekilde Rabbimizden taleb edelim.

Şuara 78 : Beni yaratan ve bana doğru yolu gösteren O'dur... Samimiyet ve biraz gayret.Daha fazlasını istediğini düşünmüyorum Rahmanın.

E Çevrimdışı

emirha_K

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş okulu ilerletme açısından şöyle birşey söylemek istiyorum. Kıyam edenlerin nerdeyse %85'i üniversite mezunu ve rahat hayat koşullarına sahipler(di). Bakınız Şeyh Usama bin ladin. Eymen El Zevahiri , Şeyh Zerkavi vs vs. bunların niceleri zengin ailelerinden kopup gitmişlerdir oralara. Zira er meydanları hayattan bıkanların acizlerin ve elinden birşey gelmeyenlerin yeri olmadığını gösterdiler bize.Sakın yanlış anlama dediklerimi canim kardeşim.
Sana tavsiyem bu niyet üzere okulunu oku.İlla övgün olacak diye bişey yok.Açıktanda üniversiye okuyabilirsin.Ve bu arada kendini bazı olumsuzluklarada hazırlamış olursun.Çünkü oralar güllük gülistanlık bahçeler değil.Dağlar ve ovalar. Mesela şeyh abdullah azzamın bi sözünü okumuştum. bazen günde birkaç lokma kuru ekmek ve şekersiz çay ile geçirin diye. Ve Allah için söylüyorum bunuda pek dillendirme.Sana '' Gel seni götürelim getirelim. Mücahid yapalım '' gibi şeyler söyleyenlerede kanma.Bak kardeş çok canlı örnekler gördük. Büyüklerimiz abilerimizin kardeşlerimizin dedikleri tek şey : Samimi bi şekilde Rabbimizden taleb edelim.

Şuara 78 : Beni yaratan ve bana doğru yolu gösteren O'dur... Samimiyet ve biraz gayret.Daha fazlasını istediğini düşünmüyorum Rahmanın.
ebu kutup abi gerekenleri söylemiş Allah razı olsun özellikle şu kısım çok çok doğru bir tesbit '' Gel seni götürelim getirelim. Mücahid yapalım '' gibi şeyler söyleyenlerede kanma.Bak kardeş çok canlı örnekler gördük. Büyüklerimiz abilerimizin kardeşlerimizin dedikleri tek şey : Samimi bi şekilde Rabbimizden taleb edelim.

E Çevrimdışı

Ebuzer Gifari

Üye
İslam-TR Üyesi
Ben yukar'da '' putun karsına gecim dık bır sekılde, saygı durusu yapmayip '' diyorum, putun önüne geçen yada veya orda bulundugu mekanda bulunanin kafir oldugunu soylemiyorum ki .Has bir niyetle o putun önüne geçip saygi durusu yapıp istiklal marşi söyleyen yada küfür bayramlarina katilanlarin kafir oldugunu soylıyorum . Süphesiz ki Allah c.c en dogrusunubilir. Katilmamak en dogrusunu insaAllah.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben yukar'da '' putun karsına gecim dık bır sekılde, saygı durusu yapmayip '' diyorum, putun önüne geçen yada veya orda bulundugu mekanda bulunanin kafir oldugunu soylemiyorum ki .Has bir niyetle o putun önüne geçip saygi durusu yapıp istiklal marşi söyleyen yada küfür bayramlarina katilanlarin kafir oldugunu soylıyorum . Süphesiz ki Allah c.c en dogrusunubilir. Katilmamak en dogrusunu insaAllah.
yanlış anlamışım abi kusuruma bakma hakkını helal et

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
başka önerisi olan yok mu?
:)

A Çevrimdışı

ABDULLAH9

Üye
İslam-TR Üyesi
başka önerisi olan yok mu?
:)

cemaatlaşmak tağutun okulunu okurken cemaatan kopmamak lazım resullahın metoduyla etrafını bır kale gıbı ılımle ımanla ve salih dostlarla örmeli okul okurken irşada canla başla sarılmalı başka yol varsada ben bılmıyorum en iyisini Allah bilir...Allah yardımcımız olsun... her an ruhumuzla gök yüzünden dunyaya bakar gibi bakmalıyız dunya ne kadarda ufak.....tağut bıze neyi vadediyor ev araba guzel eş çok para çoluk çocuk vs oysa gökyüzünden dunyaya bakarsak Allah a olan iman ahıret ve ordakı nımetler burdakılerle kıyaslıyalım

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
cemaatlaşmak tağutun okulunu okurken cemaatan kopmamak lazım resullahın metoduyla etrafını bır kale gıbı ılımle ımanla ve salih dostlarla örmeli okul okurken irşada canla başla sarılmalı başka yol varsada ben bılmıyorum en iyisini Allah bilir...Allah yardımcımız olsun... her an ruhumuzla gök yüzünden dunyaya bakar gibi bakmalıyız dunya ne kadarda ufak.....tağut bıze neyi vadediyor ev araba guzel eş çok para çoluk çocuk vs oysa gökyüzünden dunyaya bakarsak Allah a olan iman ahıret ve ordakı nımetler burdakılerle kıyaslıyalım
Allah razı olsun :) benim okula devam etmememin diğer nedenide kalbime dünya sevgisinin girmesinden korktuğumdur.dediğin gibi "ev araba guzel eş çok para çoluk çocuk vs oysa gökyüzünden dunyaya bakarsak Allah a olan iman ahıret ve ordakı nımetler burdakılerle kıyaslıyalım"
Gerçektende dünya sevgisinden korkuyorum.ve biliyorum ki okul okumak kendi düşünceme göre dünyayı cennet etme hayalidir. oysa bu yanlış.Tabi istisna konular da var.Ve asıl hayat bizi bekliyor inşaAllah, onu kazanmak,Allah'ın rızasını kazanmak için çalışmamız lazım.Bizi meşkul eden şeyleride terk etmek lazım...

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun :) benim okula devam etmememin diğer nedenide kalbime dünya sevgisinin girmesinden korktuğumdur.dediğin gibi "ev araba guzel eş çok para çoluk çocuk vs oysa gökyüzünden dunyaya bakarsak Allah a olan iman ahıret ve ordakı nımetler burdakılerle kıyaslıyalım"
Gerçektende dünya sevgisinden korkuyorum.ve biliyorum ki okul okumak kendi düşünceme göre dünyayı cennet etme hayalidir. oysa bu yanlış.Tabi istisna konular da var.Ve asıl hayat bizi bekliyor inşaAllah, onu kazanmak,Allah'ın rızasını kazanmak için çalışmamız lazım.Bizi meşkul eden şeyleride terk etmek lazım...
imkan varken bırakmak en iyisi kardeşim

E Çevrimdışı

eyyubi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kardesim, cihad alanlarinda sadece silahli mucahide degil, ordaki kardeslerimize
teknik anlamda destek verecek mucahidlere de ihtiyac var hatta digerinden daha fazla.
Doktor ,elektronik muh. vs birde bu taraftan bakin olaya derim...Fi emanillah

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardesim, cihad alanlarinda sadece silahli mucahide degil, ordaki kardeslerimize
teknik anlamda destek verecek mucahidlere de ihtiyac var hatta digerinden daha fazla.
Doktor ,elektronik muh. vs birde bu taraftan bakin olaya derim...Fi emanillah
ben biraz böyle düşünmeye çalışıyorum fakat doktor,mühendis olduktan sonra zenginlik içindeki hayatı bırakıp oraya gitmek nefse zor bir iş olur.inşallah bir şekilde destek olmak nasip olur mücahidlere.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Gel şehadet size ilk ve son uyarım bu ve buna benzer konular açarsanız ya da yanıtlar verirseniz siteden süresiz-başka nicklerlerde girsenizde- atılacaksınız.

konu kilit.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt