Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Iman Ne Artar, Ne De Eksilir. / Imam Ebu Hanîfe

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
İslam-TR Üyesi
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

"İman ne artar, ne de eksilir."(48)

İmam Ebu Hanîfe'nin, imanın artıp eksilmesi hakkındaki görüşüyle imanı tarif ederkenki "İman; kalp ile tasdik, dil ile ikrardır; amel, imanın hakikatinin dışındadır." sözü, onu Malik, Şefiî, Ahmed, İshak, Buhârî vb. ehl-i sünnet imamlarından ayıran en bariz farklılığıdır.

Hak ise, isimlerini saymış olduğumuz diğer imamların söylediğidir.

İmam Ebu Hanîfe bu sözüyle hakka isabet edememiştir. Ancak o, bu halde de ecir sahibidir.

Ancak İbn-i Abdilberr ve İbn-i Ebi'l-İzz'in söylediklerine bakılırsa, Ebu Hanîfe vazgeçmiştir. Allah daha iyi bilir."(49)
----------------------------------------
(48) Vasiyet Şerhi, s.3.
(49) Bkz. et-Temhid, İbn-i Abdilberr, 9/247; el-Akîdetu't-Tahaviyye, s. 395.

Muhammed b. Abdurrahman el-Humeyyis, İ'tikadu'l-Eimmeti'l-Erba'a / DÖRT İMAMIN İTİKADI

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
imam ebu hanife'den Allah razı olsun.Bu görüşünde isabet edemese de sevap kazanmıştır evet.Lakin doğru olan görüş İman kalp ile tasdik, dil ile ikrar ve azalarla ameldir.Selefi salihinin görüşü budur.İtaatle artar,isyanla azalır.

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi
EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

İslam-TR Üyesi
Akhi sorumun cewabini biliyorum.Kisinin bildigi soruyu sormasida sunnettir.

Ben böyle bir sünnet bilmiyorum. Paylaş ve sevindir bizleri İnşeallah. Yinede sorunun cevabı o iki konuda mevcut.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cibril hadisesi hakkinda ibnul muneyyir ra soyle der;Size dininizi ogretmeye geldi sozu soruya ilim ve ogretme adinin verilebilecegini gostermektedir...
Fethul bari
Baska yerlerde de okudum.kisinin bildigi sorunun sormayi caiz kilirligini lakin hatirlamiyorum kaynak olarak...

Neyse konu bu degil.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim bu dediğin şeyin sünnet olma ihtimali var mı ?
  • tamam sünnet oldugu iddia edilen bir şeyde nakil önemlidir, esastır ama nakil olmadan akıl yolu ile de bu dediğin şeyin sünnet olmadıgı bellidir ..
kardeşim, Peygamberimizin dini bir meselede bildiği soruyu sorması kaçınılmazdır .. Peygamberimiz , dini bir mesele de sahabenin bildiği , fakat kendisinin bilmediği bir soruyu sorma ihtimali mi var :) illaki bildiği soruyu soracak :)
yani Peyfamberimiz bildiği soruyu soruyor bende sorarım sunnettir demek biraz garip oldu sanki :/

Bu kismi caiz olarak degistirmek istiyorum.Bi an supheye dustum.Yanlis bilgi vermek istemem

ve aleykumselam akhi (kardeşim) hoşgeldin
girişte çay ve bisküvi ikramı vardı, bizde dünden kalan ikramları atıştırıyorduk buyur gel inşAllah

https://www.islam-tr.org/konu/girisler-de-burdan-olsunn.5622/page-206

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Imam Fudayl bin Iyad dedi ki:
"Irca ehli (murcie) dediler ki:"iman sozdur amel degildir."

Cehmiyye dediler ki:"Iman Marifettir. Soz ve amel degildir."

Ehli Sunnet ise dedi ki:"Iman Marifet, soz ve ameldir."
Abdullah, es-Sunne; 594 Nolu rivayet.

Üst Ana Sayfa Alt