1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
 2. Site iletişim adresimiz islamtrforumu(at)gmail.com dur. İstek, eleştiri, ban sorunları ve hak sorunları ile alakalı yazabilirsiniz. HAYIRLI RAMAZANLAR
  Duyuruyu Kapat

Makale Imanı Gunluk Yenıleme Icın 6 Yontem

Konu, 'İslami Eğitim' kısmında uKaB tarafından paylaşıldı.

 1. uKaB

  uKaB İyi Bilinen Üye Üye

  İnancınızın azaldığını düşündüğünüz günler oluyor mu? Salih amellerinizi ve diğer zorunlu hareketlerinizi yapmaya devam ediyorsunuz ancak onları yerine getirseniz de imanınızın kuvvetli olduğunu hissetmiyorsunuz. Böyle zamanlar çoğumuza olur, çünkü inanç kimi zaman yükselen kimi zaman alçalan bir sarkaç gibidir. Bazen, yalnızca Kur’an okunduğunu duyduğunuzda bile duygusallaşırsınız, bazen de zihniniz okumanın etkisini hissetmek için yeterince konsantre değildir.
  Müslümanlar olarak, kendimizi bu düşük iman durumlarında bulsak da, sürekli böyle bir durumda kalacağımız anlamına gelmez. İbadetlerinizi yalnızca sıradan bir şeymiş gibi ya da alışkanlık olarak gerçekleştirdiğinizi hissettiğinizde, inancınızı yenilemenize yardımcı olabilecek eylemleri hızlandırma zamanının geldiğini bilin.

  1- Allah’ın yardımını istemek
  De ki: “Allah’a koştuğunuz ortaklarınızdan hakka iletecek olan bir kimse var mı?” De ki: “Hakka Allah iletir.” Öyle ise, Hakka ileten mi uyulmaya daha lâyıktır, yoksa iletilmedikçe doğru yolu bulamayan kimse mi? Ne oluyor size? Nasıl hüküm veriyorsunuz?”
  (Yunus/35)

  [​IMG]
  İslâm yolundaki rehberimiz yalnızca Allah-ü teâlâ’dır; imanımızı yenilemek ve onu geliştirmek için uğraştığımızda yalnızca O’na başvururuz. İstediğiniz kadar maneviyat duymuyorsanız, Allah’ın rehberliğini isteyin.

  Allah Resulü (as) şöyle dua ederdi: “Ey kalpleri halden hale değiştiren Allah’ım kalbimi dinin üzere sabit kıl. ” (Sahih Muslim)

  2- Kur’an Okumak
  Eylemlerinizi rutin olarak yerine getirdiğinizi hissediyorsanız ve ibadetlere karşı bir bağ hissetmiyorsanız, Kur’an okumak ve Allah-ü teâlâ’nın sözleri üzerine düşünmek faydalı olacaktır. Aslında, imanınızı yüksek hissetmediğiniz zamanlar, en çok Kuran okumanız gereken zamanlardır. Çünkü, sürekli Kur’an okuduğunuzda Kur’an, Allah-ü teâlâ ile olan bağınızı korumanıza yardımcı olmakla birlikte, aynı zamanda size inancınızı yenileyebilecek olan Kur’an ayetlerini de hatırlatacaktır.

  [​IMG]
  Resûlullah (sav) buyurdular ki: Kur’ân okuyup ona sahip çıkan kimseye (âhirette): “Oku ve (cennetin derecelerine) yüksel, dünyada nasıl ağır ağır okuyor idiysen öyle oku. Zira senin makamın, okuduğun en son âyetin seviyesindedir.”
  (Sunan Ebu Davud)


  3- Bilginin Peşinde Koşmak
  Bir Müslüman’ın üzerine düşen görevlerden biri bilgiyi öğrenmeye çalışmaktır. Dinimiz hakkında hiçbir zaman öğrenmeyi bırakmamaya teşvik ediliyoruz. İmanımızın düşük bir seviyede olduğunu hissettiğimiz zaman, bilgi arayışımızı artırmak için iyi bir zamandır. Dinimiz hakkında size öğretilen güvenilir İslami kitapları ve önceki yüzyıllardan Müslüman akademisyenlerin motivasyon kitaplarını okuyun.
  Kitapların ötesinde, çoğumuza başkalarının İslam hakkında konuşmalarını dinlemenin faydası olur. Bilgili ve duygusal zekalı birini dinlediğinizde, imanınızda farklı bir dünya yaratabilir. Resulullah (sav) yaşamı boyunca yoldaşlarını İslam hakkında eğitmek, onların sorularını cevaplandırmak ve Allah’a ibadet etme yolunda onları motive etmek için mescidlerde düzenli olarak toplantılar yapardı.
  Bu tür konferanslara veya ilim halkalarına katılmak bize İslam’ın güzelliğini hatırlatır, imanımızı yenilememize yardımcı olur ve bizi iyi şeyler yapmaya devam etmek için motive eder. Şimdiye kadar heyecan verici bir ilim halkasına katıldıysanız, yenilenmiş inancın farkını bilirsiniz .

  [​IMG]

  4- Sürekli Zikire Bağlı Kalmak
  Zikir, Allah-ü teâlâ’yı hatırlamamıza ve O’nu tesbih etmemize yardım eder. Zikir çekmek sürekli olarak Allah-ü teâlâ’nın bilincine varmamıza yardımcı olur ve tam olarak hissetmediğimiz günlerde imanımızı yenilememize yardımcı olabilir. Kendinizi günlük ibadetlerinizden duygusal olarak uzak hissettiğinizde zikrinizi artırın, böylece Allah-ü teâlâ’nın daha çok bilincinde olabilirsiniz ve imanınızı yenileyebilirsiniz.

  Şüphesiz , kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.
  (Rad Suresi/28 )


  5- Gece Uyanık Kalıp İbadet Etmek
  Gece yarısı ibadet için ayakta kalmanız, inancınızı yenilemek için iyi bir yoldur. Bu sessizlik ve huzurun olduğu bir vakittir. Çoğu insanın uykuya daldığı bu vakitte, ibadetinize odaklanabilir ve ruhsal bağlantıyı hissedebilirsiniz. İlk etapta, birçok insanın gecenin bir yarısında ibadet etmek için ayağa kalkması zordur. Ama uyanma zorluğunun üstesinden gelebildiğinizde ve namaz kıldığınızda ya da Kur’an okuduğunuzda, yeniden bağlantıyı hissedersiniz, İnşaAllah.

  “Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır. ”
  (Tirmizi)


  6- Ölümü Hatırlamak
  Ölümün zevki yok eden şey olarak adlandırılmasının bir nedeni vardır. Ahiret’i hatırlamamızı garanti eden şey ölümdür. Çevrenizden biri öldüğünde nasıl hissettiğinizi unutmayın. Üzüntü ve kayıp duygusunun ötesinde, varlığımızın gerçeği hakkında bir farkındalık hissederiz. Ölüm bize durumları kimin idare ettiğini ve bu hayatın ötesinde uzun bir yolculuğa sahip olduğumuzu hatırlatır. Etrafınızda kimse ölmemiş olsa bile, ölümün sonu üzerine düşünün ve bunu inancınızı yenilemek için kullanın. Kendinize ahiret hayatının daha önemli olduğunu ve bu hayatta gösterdiğiniz tüm iyiliklerin ahiret için tutulduğunu hatırlatın. İşlerimizi yapmaya devam ederken kendimizi motive etmek ve her düşük hissettiğimizde inancımızı yenilemek için, kendimize bir gün Allah (c.c) katında duracağımızı hatırlatalım.

  “Zevkleri bıçak gibi keseni -ölümü- çok hatırlayın!” (Tirmizi)

  Uyandığımız her gün inancımızı yenilemek için bir fırsattır. İbadetimizi iyileştirmek ve imanımızı geliştirmek için bir şanstır.

  [​IMG]

  Quran Academy sitesinden alınarak Genc Müslümanlar tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiştir.
 2. Ummu Aişe

  Ummu Aişe حسبي الله ونعم الوكيل Yetkili Kişi Site Admin

  Güncel...
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş