Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Imsakiyeler Arasındaki Çelişkiler?

E Çevrimdışı

ehli sunnet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum,
Bu mubarek ayda bu siteyi okuyarak cok faydalanmaya calisiyorum. Daha oncede ozelikle Abdulmuiz'e sorularim olmustu. Simdiki sormus olacagim soruyu sormadan sunu belirtmek istiyorum. Inanin asagidaki konuyla ilgili once bu siteyi iyice taradim. Asagi yukari benzer konu islenmis ama tam olarak yaniti yok. Bundan dolayi burda sorma ihtiyaci duydum. Konuya geciyorum, inse'allah yanit alabilirim.

Ben yurtdisinda (Hollanda'da) dogdum ve yasiyorum. Suan 34 yasimdayim ve bu zamana kadar hep Diyanet ve vakitleriyle orucumu tuttum ve actim. Ama su gunlerde cok bu yasima kadar tutmus oldugum oruclarin kabul olup olmadigindan supheye dustum.
Surekli okuyorum Diyanet imsakiyesi ve namaz vakitlerinin tam dogru olmadigini. Yani fecir, imsak, aksam ve yatsi namazi vakitlerindeki suphem dahada cok oldu. Bu arada hem diyanetin ve diger kuruluslarin sitelerini okudum. Ornegin A. Bayindir (suleymaniyevakfi) sitesindeki yazan bilgileri okudum. Gerek diyanet gerekse A.Bayindir sitelerinde imsak konularinda az bir farkla ayni bakistalar.
Ama Suleymancilarin ve Turkiye gazetesinin vermis oldugu takvimlerde ise fecr ve imsak vakti cok farkli. Mesela fazilet takvimi (Suleymancilarin) ve imsak turktakvim.com (sanirim Hilmi Isiklarin) takvimi diyanet takviminden farkli .
Mesela bugun Hollanda Amsterdamda imsak turktakvim vakti asagi yukari saat sabah 04.00 kadar yeniyor. Ama Suleymancilarin fazilet takvimi ve imsak Isikcilarin turktakvimi.com da imsak vakti saat 02.00 sularinda yeniyor. Arastirdim neden bu kadar saat farki var diye. Ve sunu anladim gerek fazilet takvimi gerekse turktakvimi ihtiyat farki olarak tedbir olsun diye bu saat farkini koyuyor. Ama diyanet sanirim 1983'ten sonra bu farki olarak kaldirmis.
Eger yanlis anlayipta yanliss aktardiysam Rabbim bagislasin. Yok eger ki dogru anladiysam ve bu suleymanci ve isikcilarin veya herhangi bir imsak vakitleri dogruysa way benim halime o zaman. Yani demek istedigim o ki bu yasima kadar tutmus oldugum oruclar hep diyanet vakit ve ayarlarina gore idi. Bilmek istedigim bu durumda ne yapmaliyim.

not: olarak sunuda belirtmek interim.
Eger Abdulmuiz'i imsak vaktiyle ilgili bir yazisinda yanlis anlamadiysam sunu belirtmisti. Diyanetin uygulamis oldugu namaz vakitlerine 15 veya 20 dakika eklenirse namazlar daha tedbirli ve guvenli olurmus. Bu sanirim imsak vakti icinde gecerli. Mesela Amstrrda'da bugun diyanet takvimine gore sanirim saat sabah 04.00'e kadar yenebiliyor. Bu durumda bizim tedbirli olmamiz icin 15 veya 20 dakika hatta 30 dakika once yemeyi icmeyi kesersek olurmu...?
Abduilmuiz eger seni yanlis anladiysam kusuruma bakma. Ozur dilerim.

Sorularima gelince;

1. Simdiye kadar diyanet takvimine gore tutmus oldugum oruclar gecersizmi...? (Allah en dogrusunu bilender).

2. Gecersizse kaza gerekirmi ? ve ne yapmali ...?

3. Diyanetin Hollanda icin uygulamis oldugu vakitlerinde tedbir olarak 15 veya 20 veya 30 dakika eklesem olurmu...?

4. Diyanetin imsak vakti Amsterdam'da 04.00. Ben ise tedbir olarak 30 dakika once yemeyi icmeyi kesersem olurmu...? Veya ne yapmali....?

5. Olmazsa ne yapmali hangi takvime uymali ...? Diyanetin imsak vakti uygulamasi dogrumu, yani hem Turkiye icin hem dunya icin...?

6. Suleymancilarin (fazilet takvimi) ve Isikicilarin (turktakvimi) dogrumu ....? Bunlarin diyanet takviminden asagi yukari uygulamis olduklari vakitler 2 saat farki var. Nerden kaynaklaniyor bu fark?

7. Mesela Suleymancilarda fazilet takvimi ve Isikcilarin turktakvimi.com sitesindeki Amsterdam icin imsak vakti asagi yukari gece saat 02.00. Ama diyanetin Amsterdam icin imsak vakti asagi yukari 04.00. hangisi dogruim veya yanlis veya ne yapmali...?

8. Bu saymis oldugum cemaatl
er veya veya guruplar hepsi sanirim hanefi fikhini uyguluyorlar diye biliyorum. Eger bolle ise bu saat farkliiklari neyin nesidir...?

9. Amsterdam Turkiye'ye nazaran daha kuzeyde yani aksam ve yatsi namazi arasina en az kac saat olmali..?

10. Yanilmiyorsam Mekke'de aksam ve yatsi namazi arasinda asagi yukari 1,5 saat var. Sanirim bu yil boyunca pek degismiyor. Sanirim buda Mekke'nin cografi konumu dolayisiyla. Hal boyle olunca yil boyunca degisen birsey olmuyor. Sanirim diyanette bunu ornek olarak aksam ve yatsi namazi saati arasini 1,5 saat olarak uyguluyor. Suudi Arabistan ve Turkiye ekvatora Hollanda'dan daha yakin. Sanirim Holland Diyanet vakfida burda yani Amsterdamda veya dunyanin herhangi bir yerinde 1,5 saati

Ek olarak ve örnek olarak: Vallahi kafam biraz algilamakta zorlaniyor.
Diyanet takvimi farkli, fazilet takvimi farkli ve türkiye gazetesi farkli imsakiye uyguluyor. Nasil oluyor bu anlamakta güçlük çekiyorum.
özelikle fazilet takvimi (süleymancilarin) ve Türkiye gazetesinin (isikciliarin) imsak vakti diyanet ve süleymaniye vakfina göre cok farkli. Fazilet takvimi mesela 15 temmuz itibariyle Istanbul için imsak vaktini 03.23 olarak gösteriyor. Ama diyanet Istanbul imsak vaktini 03.40 veriyor. Ve süleymaniye vakfi Istanbul icin imsaki 05.00 olarak veriyor.

Nasil oluyor bu...? Hangisi dogru veya neden ayri ayri hesaplamalar var...? özelikle süleymancilar ve isikcilar cok erken imsak yapiyor ve gec yatsi oluyor. Ben ise Amsterdamda yasiyorum ve burda Süleymancilarin ve Isikcilarin takvimine baktigim zaman imsak 02.00 sularinda oluyor. Halbuki Diyanet 04.00 sularinda imsak yapiyor. Hatta ve hatta Süleymaniye Vakfi yani A. Bayindirin sitesi dahada geç imsak yapiyor. Sizler hangisine uyuyorsunuz, bana dogru bilgi verirmisiniz veya dogru bir imsakiye veya namaz vakitlerini yollayabilirmisiniz....?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
ehli sunnet;295929' Alıntı:
Selamun aleykum,
Bu mubarek ayda bu siteyi okuyarak cok faydalanmaya calisiyorum. Daha oncede ozelikle Abdulmuiz'e sorularim olmustu. Simdiki sormus olacagim soruyu sormadan sunu belirtmek istiyorum. Inanin asagidaki konuyla ilgili once bu siteyi iyice taradim. Asagi yukari benzer konu islenmis ama tam olarak yaniti yok. Bundan dolayi burda sorma ihtiyaci duydum. Konuya geciyorum, inse'allah yanit alabilirim.

Ben yurtdisinda (Hollanda'da) dogdum ve yasiyorum. Suan 34 yasimdayim ve bu zamana kadar hep Diyanet ve vakitleriyle orucumu tuttum ve actim. Ama su gunlerde cok bu yasima kadar tutmus oldugum oruclarin kabul olup olmadigindan supheye dustum.
Surekli okuyorum Diyanet imsakiyesi ve namaz vakitlerinin tam dogru olmadigini. Yani fecir, imsak, aksam ve yatsi namazi vakitlerindeki suphem dahada cok oldu. Bu arada hem diyanetin ve diger kuruluslarin sitelerini okudum. Ornegin A. Bayindir (suleymaniyevakfi) sitesindeki yazan bilgileri okudum. Gerek diyanet gerekse A.Bayindir sitelerinde imsak konularinda az bir farkla ayni bakistalar.
Ama Suleymancilarin ve Turkiye gazetesinin vermis oldugu takvimlerde ise fecr ve imsak vakti cok farkli. Mesela fazilet takvimi (Suleymancilarin) ve imsak turktakvim.com (sanirim Hilmi Isiklarin) takvimi diyanet takviminden farkli .
Mesela bugun Hollanda Amsterdamda imsak turktakvim vakti asagi yukari saat sabah 04.00 kadar yeniyor. Ama Suleymancilarin fazilet takvimi ve imsak Isikcilarin turktakvimi.com da imsak vakti saat 02.00 sularinda yeniyor. Arastirdim neden bu kadar saat farki var diye. Ve sunu anladim gerek fazilet takvimi gerekse turktakvimi ihtiyat farki olarak tedbir olsun diye bu saat farkini koyuyor. Ama diyanet sanirim 1983'ten sonra bu farki olarak kaldirmis.
Eger yanlis anlayipta yanliss aktardiysam Rabbim bagislasin. Yok eger ki dogru anladiysam ve bu suleymanci ve isikcilarin veya herhangi bir imsak vakitleri dogruysa way benim halime o zaman. Yani demek istedigim o ki bu yasima kadar tutmus oldugum oruclar hep diyanet vakit ve ayarlarina gore idi. Bilmek istedigim bu durumda ne yapmaliyim.

not: olarak sunuda belirtmek interim.
Eger Abdulmuiz'i imsak vaktiyle ilgili bir yazisinda yanlis anlamadiysam sunu belirtmisti. Diyanetin uygulamis oldugu namaz vakitlerine 15 veya 20 dakika eklenirse namazlar daha tedbirli ve guvenli olurmus. Bu sanirim imsak vakti icinde gecerli. Mesela Amstrrda'da bugun diyanet takvimine gore sanirim saat sabah 04.00'e kadar yenebiliyor. Bu durumda bizim tedbirli olmamiz icin 15 veya 20 dakika hatta 30 dakika once yemeyi icmeyi kesersek olurmu...?
Abduilmuiz eger seni yanlis anladiysam kusuruma bakma. Ozur dilerim.

Sorularima gelince;
Aleykum selam we rahmetullah kardeşim ;

Suleymancıların Fazilet takvimi olsun , Türkiye gazetesinin takvimi olsun bunların normal namaz saatlerine bile itibar edilmemelidir. Çünkü böyle kapsamlı bir çalışma yapabilecek altyapıları bulunmamaktadır. Bilhassa türkiye gazetesinin akşam namazının vakti hakkında yaklaşık 15 dakika kadar geç olacak şekilde bir temkin vakti icat etmişlerdir, ki güneş battığını görseler de takvimlerine uyarak beklemeleri hatalıdır.

Abdulaziz Bayındır'ın imsak vaktiyle ilgili araştırma ve söylemleri ise İstanbul içindir. İstanbul gibi 20 milyonluk deniz seviyesindeki bir mega şehirde, aşırı ışıklandırma, yakıt, egzos, fabrika atıkları vs. türünün havayı pisletmelerinden dolayı, fecr-i sadık (imsak) vaktini (ilk) anında görebilmenin mumkun olduğunu düşünmüyorum. Bundan dolayı Bayındır'ın imsak vaktini çok daha geç dakikalarda çıplak gözle görebildiğini anlıyoruz. Bu sebeble onun imsak vakti tesbitine de itibar edilemez.
İstanbul'a (için) en yakın ve havası temiz, daha yüksek rakımlı şehirlerde (trakya) bölgesinde imsak gözetlemesi yapılarak İstanbul için de yaklaşık imsak vakti belirlenmiş olabilir. Bu durum Amsterdam gibi diğer tüm şehir ve ülkeler içinde pratiği mumkun bir uygulamadır.

Diyanet imsak vaktinde ezan okuduğunu, zaten ülkedeki tüm cami ezanları diyanetin namaz vakitlerini baz alarak okunmaktadır. Bu sebeble ihtiyatlı olarak sahurda yeme-içme fiili ezanla birlikte bırakılması kalb huzuru açısından önemlidir. Kişilerin kendilerine göre farklılık arzeden dakikalarca yeme içmeye devam etmeye çalışmaları, Allah rıdası için tutulan orucun maneviyatına uygun düşmemektedir.
Sahura paralel olarak, sabah namazının ikamesi için imsak - ezan vaktinden en az 20 - 30 dakika geciktirerek kılmak aynı şekilde namazın farzı olan vaktin sıhati için garantiye alma adına uygun bir metoddur.

1. Simdiye kadar diyanet takvimine gore tutmus oldugum oruclar gecersizmi...? (Allah en dogrusunu bilender).

C 1- Diyanet takvimine göre tutmuş olduğunuz oruçlar (saat açısından) geçerlidir. Geçersiz diyebilmek için kesin (delili kat'i ve subuti)kanıt gereklidir. Delilsizce böyle bir iddiada bulunmak akıl sahiblerinin işi değildir.

2. Gecersizse kaza gerekirmi ? ve ne yapmali ...?
C 2- Orucunuz (vakit açısından) geçerlidir. (Eğer geçersiz olsa idi kaza yapmanız gerekirdi)

3. Diyanetin Hollanda icin uygulamis oldugu vakitlerinde tedbir olarak 15 veya 20 veya 30 dakika eklesem olurmu...?
C 3- Tedbir için ne kadar geç kılınsa o kadar daha iyidir.

4. Diyanetin imsak vakti Amsterdam'da 04.00. Ben ise tedbir olarak 30 dakika once yemeyi icmeyi kesersem olurmu...? Veya ne yapmali....?
C 4- Sahur için ezanla birlikte bırakmanız normal şartlarda câiz olandır. Fakat Amsterdam'daki diyanetin imsak uygulamasına vâkıf olamadığımızdan, yine ihtiyâten erken bırakmanız mumkun ise bırakınız.

5. Olmazsa ne yapmali hangi takvime uymali ...? Diyanetin imsak vakti uygulamasi dogrumu, yani hem Turkiye icin hem dunya icin...?
C 5- Sahur için Diyanetin imsak vaktine itibar edilebilir, fakat sabah namazı için geciktirerek kılmalıdır. Çünkü sabah namazının vakti güneş doğuncaya kadar devam (câiz) ettiği için riske girmemek gerekir.

6. Suleymancilarin (fazilet takvimi) ve Isikicilarin (turktakvimi) dogrumu ....?
Bunlarin diyanet takviminden asagi yukari uygulamis olduklari vakitler 2 saat farki var. Nerden kaynaklaniyor bu fark?
C 6- Bugün Türkiye'de iki çeşit zamanlı imsakiye basılıp kullanılmaktadır.
Bir kısmı, yaklaşık yüz senedir kullanılmakta olan namaz vakitleri cetvelini aynen muhafaza eden (ihtiyatlı) takvimler; bir kısmı da, 1983’ten sonra, imsak vaktini uzatan takvimlerdir.

1983 yılından önce bütün takvimler aynı idi. Fakat 1983’ten itibaren Diyanet İşleri temkin vakitlerini kaldırdığından, böyle farklı iki durum ortaya çıkmıştır.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 30 Mart 1988 tarih ve 234-497 sayılı müftülüklere gönderdiği tamimde şöyle denilmektedir:
“1983 öncesi takvim ile yeni uygulama arasında sadece temkin farkı bulunmaktadır. Buna göre 1983 öncesindeki uygulama yanlış değildir.”
Türkiye Gazetesinin Takvimi ve Fazilet takvimi ile diğer bazı takvimler, 1983 öncesine göre hazırlanmaktadır. Diyanetin tamiminde bildirdiği gibi, 1983 yılından önceki uygulamaya göre hazırlanan takvimler ile, bu takvimlere dayanılarak hazırlanan “Ramadan imsakiyeleri” yanlış değil, sadece temkinlidir.

Temkin nedir? Âlimler, bu temkini niçin koymuştur?
Bir namaz vakti hesablanırken, hesabı yapılan şehrin arazisinin yükseklik ve alçaklık, doğu-batı, kuzey-güney, genişlik gibi durumlarının göz önüne alınması gereklidir.
Ayrıca vakte tesir edecek atmosfer şartlarının da en anormal hâli düşünülerek, bütün bu şartların hepsini karşılayarak, vakti emniyet altında tutacak zamana, vaktin temkini denir.

7. Mesela Suleymancilarda fazilet takvimi ve Isikcilarin turktakvimi.com sitesindeki Amsterdam icin imsak vakti asagi yukari gece saat 02.00. Ama diyanetin Amsterdam icin imsak vakti asagi yukari 04.00. hangisi dogruim veya yanlis veya ne yapmali...?
C 7- İmsak vakti 2 saat önce olan imsak sahibleri, Diyanetin imsak tarihi için yanlış diyebilmeleri için kesin delil gerekir. Temkin vakti diye insanlara 2 saat fazla oruc tutturmak zulumdur. Bunun zulum olmadığını isbatlamaları için, Diyanetin imsak vaktinin güneş doğduktan sonra olduğunu delillendirmeleri zaruridir. Aksi taktirde körü körüne, temkin vakti diye 2 saat önceden elinde bir teknoloji olmadan imsak ilan edilmesi hatalıdır.

8. Bu saymis oldugum cemaatler veya veya guruplar hepsi sanirim hanefi fikhini uyguluyorlar diye biliyorum. Eger bolle ise bu saat farkliiklari neyin nesidir...?
C 8- Namaz vakitlerinin mezheblerle alakası yoktur. Güneşin batma ve doğmasıyla alâkalıdır.

Yalnız Hanefi mezhebine göre sabah namazını güneşin doğmasına yakın kılmak, Şafii mezhebine göre ise imsak vaktine yakın kılmak efdaldir.

9. Amsterdam Turkiye'ye nazaran daha kuzeyde yani aksam ve yatsi namazi arasina en az kac saat olmali..?
C 9- Bu bizim bilgi ve ilmimiz dahilinde olan bir sual değildir. Ülkelerin kuzey- güney yarım kürede olmaları, kutublara yakınlıklarına göre değişiklik arz edebilir. Kendinize en yakın ülke veya şehirlerin namaz vakitlerine bakarak yaklaşık bir kıyaslama yapabilirsiniz.

10. Yanilmiyorsam Mekke'de aksam ve yatsi namazi arasinda asagi yukari 1,5 saat var. Sanirim bu yil boyunca pek degismiyor. Sanirim buda Mekke'nin cografi konumu dolayisiyla. Hal boyle olunca yil boyunca degisen birsey olmuyor. Sanirim diyanette bunu ornek olarak aksam ve yatsi namazi saati arasini 1,5 saat olarak uyguluyor. Suudi Arabistan ve Turkiye ekvatora Hollanda'dan daha yakin. Sanirim Holland Diyanet vakfida burda yani Amsterdamda veya dunyanin herhangi bir yerinde 1,5 saati
C 10- Diyanetin Arabistan'ı veya Türkiye'nin namaz vakitlerini baz alarak dünya üzerindeki bütün ülkelere aynı uygulamaya koyduğunu düşünmüyorum.

Yatsı namazının vakti; akşam güneşin battığı (akşam namazı) vakti ile, fecr-i sadık /imsak vakti arasındaki geceyi 3'e bölersek, ilk üçte bir vakti akşam namazı vaktidir. Yatsı namazı için, gecenin (akşam ezanından sonra) üçte birinden başlar ve imsak vaktine kadar devam eder kabul edilmektedir. Gecelerin uzunluğu mesafesi aşırı kuzey ülkeler (sanırım Norveç gibi vb.) hariç, genelde birbirine yakın sürededir. Bundan dolayı akşam ve yatsı namazı aralık mesafesi birbirine yakın olabilir.

Diyanet İşleri Amsterdam Namaz vakitleri

İlgili Konular :

Sahur Vakti Tam Olarak Saat Kaça Kadardır?
Çözüldü - Sahur Vakti Tam Olarak Saat Kaça Kadardır?

Yatsı Namazının Vakti Nasıldır?
Çözüldü - Mezheblere Göre Namazların Vakitleri Nasıldır? Yatsı Namazının Vakti Nasıldır?

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

ehli sunnet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum Abdulmuiz kardesim,
Rabbim razi olsun itikadi dogru olanlarlar. Sana cok tesekur ederim. Hakkini nasil oderim. Sorularimi bu kadar cabuk yanitlaman pek hayirli oldu kardesim. Sanki gonlume sular serpildi. Rabbim bizleri cennetine kabul etsin. Peygamberimizin yolundan gidenlerden ayirmasin. Allah'in bu aciz kulu bu siteden cok faydalaniyor. Yukaridaki soruya ek olarak bir forum daha var.

1. Yukaridaki sorulara ek olarak, yukaradaki diyanetin Amsterdam icin uyguladigi takvime uyabilirim diye anliyorum.
Yani yukaridak diyanetin Amsterdam ramazan imsakiyesindeki bes vakti asagi yukari (tedbir olarak 15 veya 20 hatta 30 ekleyerek) uygularsam uygun olur dimi kardesim...?

2. Imsak vaktinede yukaridaki diyanetin Amsterdam imsakiyesindeki imsak vaktini oruca baslama ani olarak baz alirsam uygundur dimi kardesim ...?

eger sorularim tekrarlaniyorsa bu benim emin olmak istedigimdendir. Kusuruma bakmassin inseallah

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Aleykum selam ahi, avrupada bazi tevhidi cemaatler imsak ve takvim calismasi yapiyor,bildigim kadariyla bulunan sehre özel imsakiye de hazirlaniyor.

Bunlardan sadece birini örnek vermek gerekirse, direk sizin beldeye özel ramazan imsakiyesi bulamadim ama http://www.hakkhaber.com/takvim/takvim1434.pdf bu takvimi indirirseniz sizinde yöreniz bulunmakta.

E Çevrimdışı

ehli sunnet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum,

Yine cok zahmete gecti Abdulmuiz. Hicri takvimi cok kiymete gecti. Daha once yanilmiyorsam diyanet takvimine gore tutmus oldugum oruclarin kabul oldugunu yazmistin. Yani orucum vakit acisindan gecerlidir diye. Yani uzatmadan diyecegim su. Daha oncede yukarda belirtigim gibi ben suana kadar Diyanet Amsterdam imsakiyesine gore orucumu tuttum. Mesela diyanet takviminde imsak saat 4.00'te oluyor. Bende suana kadar bu saate kadar yedim ictim. Ama yollamis oldugun Hicri takvimde ise Amsterdam imsak vakti 03.19'a kadar. Yani bu gec olmus olmuyormu...?
Ayrinti olarak sunu belirtmekte fayda var. Hem Diyanet ve hem Hicri takviminde gunes 05.35'te doguyor. Burda ayni durum. Imsak'ta fark vr. Bu durumda benim durumum ne oluyor...?

1. Yani bu durumda benim kaza etmem gerekiyormu ...?
2. Kaza gerekimiyorsa neden, cunki diyanet ve hicri takvimi arasi 40 dakika var...?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleykum,

Yine cok zahmete gecti Abdulmuiz. Hicri takvimi cok kiymete gecti. Daha once yanilmiyorsam diyanet takvimine gore tutmus oldugum oruclarin kabul oldugunu yazmistin. Yani orucum vakit acisindan gecerlidir diye. Yani uzatmadan diyecegim su. Daha oncede yukarda belirtigim gibi ben suana kadar Diyanet Amsterdam imsakiyesine gore orucumu tuttum. Mesela diyanet takviminde imsak saat 4.00'te oluyor. Bende suana kadar bu saate kadar yedim ictim. Ama yollamis oldugun Hicri takvimde ise Amsterdam imsak vakti 03.19'a kadar. Yani bu gec olmus olmuyormu...?
Ayrinti olarak sunu belirtmekte fayda var. Hem Diyanet ve hem Hicri takviminde gunes 05.35'te doguyor. Burda ayni durum. Imsak'ta fark vr. Bu durumda benim durumum ne oluyor...?

1. Yani bu durumda benim kaza etmem gerekiyormu ...?
2. Kaza gerekimiyorsa neden, cunki diyanet ve hicri takvimi arasi 40 dakika var...?

Aleykum selam we rahmetullah kardeşim ;

C 1- 2- Evvela şunu söyleyeyim ki, Diyanetin saatlerine uyarak tuttuğunuz oructan dolayı kaza etmenize gerek yoktur.
Tevhidi cemaatlerin hazırlamış olduğu takvimlerdeki imsak farkı tedbirden kaynaklandığını düşünüyorum. O takvimi basanlar, 45 dakika sonraki Diyanetin imsak vaktine uyanların hatalı olduğunu delillendirmeleriyle beraber, kendi imsak vaktinde Amsterdam'da fecr-i sadık'ın doğduğunu da isbatlamaları gerekir ki bu durumda Diyanetin imsakının kat'i olarak hatalı olduğu ortaya çıkmış olsun ve orucun kazası gündeme gelsin.
Fakat hazırlayanların muvahhid olduğunu düşünecek olursak, tedbir amaçlı da olsa imsakı erken yaparak yemeği bırakmayı, fakat (sabah) namaz için Diyanetin imsakından en az 20 dakika sonra kılarak ihtiyaten her iki takvimce de meşru olan bir vakitte namaz kılmanızı tavsiye ederim.

E Çevrimdışı

ehli sunnet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tesekürler Abdulmuiz. Bu yanitlar yeterli. Seni daha iyi tanimak isterim. Inseallah Turkiye'ye geldigimde firsat olurda bulusuruz. Bu arada tevhidi cemaatlerden bahsediyorsun, arada bu sitede sözü geciyor. Mesela benim tandigim Cemaleddin Hocaoglu, yani hilafet devleti cemaatinden tanidigim var. Neyse bunlar inseallah ilerde konusuruz. Tekrar vermis oldugun cevaplardan dolayi tesekur ederim. Inseallah baska konularda devam yazisiriz. Rabbim Ramazanimizi mubarek eylesin.

Üst Ana Sayfa Alt