Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İnsan Laik Zaten Olamaz

S Çevrimdışı

soran

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bir insan ya müslümandır ya değildir. Kimse laik olamaz. Ama bir ülkenin laik olmasında ne gibi bir zarar var ben bunu göremiyorum. Derseniz müslüman şeriatla yönetilir, bu ülkedeki insanların tamamı müslüman değil ki ? Bu sorunun cevabını ve gayrimüslimlere hoşgörü hakkında fikirlerinizi merak ile bekliyorum.

Sağlıcakla...

S Çevrimdışı

Saadetdevri

Üye
İslam-TR Üyesi
ISLAMLA DEVLET ETLE TIRNAK GIBIDIR
DEVLET ILE ISLAMI AYIRAMASSINIZ
LAIKLIK KÜFÜRDÜR
VE ISLAM GAYRI MÜSLIMLERE ASLA
HAKSIZLIK YAPMAZ ONLAR RAHATCA IBADETLERINI YAPABILIR
CIZRE VERMEK SARTIYLA VERGI,
NASIL BIR HOSGÖRÜ BEKLIYORSUN SENIN DININDEMI HAK DIYELIM ONLARA HASA?

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Laiklik küfürdür.Laikliği savunanlar Allah'ın kanunlarını beğenmiyor demektir.Şeriatın uygulanması için illaki halkın tamamının müslüman olması şartı yoktur.Yeryüzünde bir tane bile müslüman kalsa o yine Allah'ın kanunları uygulansın diye cihad yapması gerekir.

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Laiklik gerçekte devletin Allah ın indirdiği yasalarla değil de insanların kendi uydurdukları yasalarla yönetilmesidir.Tabi bunu direk söyleyemeyenler hemen şu oyunu oynarlar.Efendim laiklik bütün dinlere eşit mesafede durmaktır derler.Tabi garibim halk da bunu yutar.Şimdi bakalım laiklik bütün dinlere eşit uzaklıktamıymış

Şimdi;
Ateist var ve kendi dünya görüşü yani dini var
Yahudi var ve kendi dini ve dünya görüşü var
Hristiyan var ve kendi dini ve dünya görüşü var
Müslüman var ve kendi dini var

Ateist hemen ortaya atılır ve derki ben şimdi size eşit mesafede olup size tarafsız bir şekilde davranacağım bu sırada kanunları da ben yapacağım

Hooooop ! Dur bakalım sen kimsin.Senin kendin tarafsın zaten.Sen nasıl yönetimi alıyorsun yasaları kendi dinine göre yapıyorsun da sonra tarafsız olduğunu söylüyorsun.Müslüman bunu yemez tabi.Sonra yahudisi hristiyanı ateisti birleşir laiklik olsun yani tarafsızlık olsun der.Deneme amaçlı adama hadi yap bakalım tarafsızlığı dersin

Bu üçü başlar:Efendim biz üçümüz zina suç olmasın diyoruz müslüman suç olsun diyor.Devlet laik olduğu için .... Eeeee.Yani tarafsız davranacağız ya o yüzden zina suç olmasın.Şimdi tarafsız mı oldun?

Sonra deriz ki ordu talibanın müttefiği olsun .Onlar derki hayır Natonun müttefiği olsun.Devlet laik yani tarafsız ya e doğal olarak Natonun müttefiği olmamız gerekiyor :)

İki grup birbirinin zıttını söylüyorsa devlet nasıl tarafsız olabilir.Birisi mecburen iktidar olacaktır.Yani iktidarda tarafsızlık diye bir şey yoktur.

Iktidar mücadelesi kendi yasalarını ,normlarını,ahlak değerlerini,yaşam tarzını egemen kılma mücadelesidir.

Akp,mhp ve chp ise kendi parkını,kendi müteahhitini ,kendi medyasını yapma mücadelesi içindedirler.Peki iktidar kimin elindedir.Ordu ve Abd nin.

S Çevrimdışı

soran

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Saadetdevri; onun dinine zaten hak diyemezsin, demezsin. Sadece onu kendi inandığın kurallarla yönetmeye hakkın olmadığını düşünüyorum.
----------
Judoka53; biraz empati yapacaksın o konuda. hristiyan bir ülkede yaşasan, bu ülke çok gelişmiş bir ülke olmasa ve istesen bile pasaport vize falan alıp müslüman bir ülkeye yerleşemesen. Üstüne üstük oğlunu vaftiz etmediğin için, pazar ayinlerine gelmediğin için seni hor görseler. Hoşlanırmısın böyle bir şeyden ?
----------
jihat fisabilillah; Valla azizim ne yalan söyleyeyim şimdiye kadar duymadığım bir cevaptı. O kadar düşündürücüydü ki emin ol cevap yazarken uzun uzun düşünmem gerekti.

Cevabıma gelecek olursak: Ateizmin bir din olduğunu düşünmüyorum, daha çok dinsizliktir bana kalırsa. Zina konusundan örnek verecek olursak, diyelim ki ateist birisi zina yaptı. İnsani yönden düşünürsek senin ona ceza verme hakkın var mı ? Eğer tabi zorla yapmadıysa o işi. İki tarafta istiyorsa zaten onların en büyük cezası cehenneme odun olmak ve sonsuz ateş değil midir ?

Hem dediğine göre şeriatta laiklik ile aynı şey olacak. Laiklikte tarafsızlık mümkün olmadığı gibi, şeriat zaten tarafın kendisi olacak. Yani sen diyorsun ki haksızlık bana yapılacağına başkasına yapılsın. Bu adalete sığar mı ?

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ateizmin bir din olduğunu düşünmüyorum, daha çok dinsizliktir bana kalırsa.
Kişinin inandığı yasalar ,normlar değerler o kişinin dinidir ve islama göre Ateistlerin ilahı da kendi nefsidir.Bu anlamda ateizm de bir dindir

İki tarafta istiyorsa zaten onların en büyük cezası cehenneme odun olmak ve sonsuz ateş değil midir ?

Sen zinanın bireysel bir suç olduğunu iddia ediyorsun .Oysa zina toplumsal bir suçtur ve üçüncü kişileri ilgilendirir

Hem dediğine göre şeriatta laiklik ile aynı şey olacak. Laiklikte tarafsızlık mümkün olmadığı gibi, şeriat zaten tarafın kendisi olacak. Yani sen diyorsun ki haksızlık bana yapılacağına başkasına yapılsın. Bu adalete sığar mı ?

Adaletsizlik bir insanın diğer bir insan üzerine yasa yapması ona hükmetmesi ve kulun kula kul olmasıdır.Eğer tarafsızlıktan bahsedecek olursak bu ancak islamla sağlanır çünkü insanların hiçbiri diğeri üzerinde hakimiyet kuramaz hakimiyet hakkı kullarına karşı eşit ve tarafsız olan Allah ın elindedir

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bir insan ya müslümandır ya değildir. Kimse laik olamaz. Ama bir ülkenin laik olmasında ne gibi bir zarar var ben bunu göremiyorum. Derseniz müslüman şeriatla yönetilir, bu ülkedeki insanların tamamı müslüman değil ki ? Bu sorunun cevabını ve gayrimüslimlere hoşgörü hakkında fikirlerinizi merak ile bekliyorum.

Sağlıcakla...

birde şöyle bir şey düşünün.Allah bize kuranda peygamberde sünnette her doğan çocuğun islam fıtratı üzerine doğduğunu haber veriyor.Allah insan için neyin yararlı olduğunu neyin zararlı olduğunu biliyor.ve bunu peygamber aracılığıyla bize bildiriyor.butun bunlar kuran da şu şekilde geçiyor...
ALLAH "maide suresi 51.ayetTE ŞÖYLE DİYOR..

"51- ey iman edenler! yahudileri ve hıristiyanları dost edinmeyin. onlar birbirlerinin dostudurlar. sizden kim onları dost edinirse, şüphesiz o onlardan olur. şüphesiz allah, zalim kavmi doğru yola iletmez."
bu ayete baktığımızda bunların kesinlikle müslümanların dostu olmadığı açıklanıyor.tam tersine onlar birbilerinin dostudur.bu konuda bir kaç ayet daha verirsek şöyle diyelim...

Ey inananlar, mü’minleri bırakıp kâfirleri dost tutmayın! Allah’a, aleyhinizde olacak açık bir delil vermek mi istiyorsunuz?(nisa 144)
“Ey iman edenler! Küfrü imana tercih ediyorlarsa, babalarınızı ve kardeşlerinizi dost edinmeyin.
Sizden kim onları dost edinirse, işte onlar zâlimlerdir.”
(Tevbe: 23)
“Onlar müminleri bırakıp kâfirleri dost edinirler. Onların tarafında bir şeref ve kudret mi arıyorlar? Bilsinler ki şeref ve kudret tamamen Allah’a aittir.” (Nisâ: 139)
“O size kitap’ta şunu indirdi:

Allah’ın âyetlerine küfredildiğini ve alaya alındığını işittiğinizde, onlar başka bir söze geçmedikçe yanlarında oturmayın. Yoksa siz de onlar gibi olursunuz.
Doğrusu Allah münafıkların ve kâfirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır.”
(Nisâ: 140
görüyorsunuz ki ayetlerde onları dost edinmemeyi gerektiğini söylüyor.nisa 140 ayetine baktığımızda bırakın onlarla dost olmayı Allahıın ayetleri ile alay edilen yerlerde bile oturmayı yasaklamıştır.

çünkü peygamber efendimiz şöyle buyuruyor:"kişi arkadaşının dini üzerinedir o yüzden kim kiminle arkadaşlık ettiğine dikkat etsin...
sizinde anladığınız gibi eğer bir kimse arkadaşını doğru seçmezse yanlışlıklara sürüklenir.

Bütn bu ayetleri okuduktan sonra günümüz laik kesimine gelelim.laiklik din ve devlet işlerini birbirinden ayıran biz küfür mezhebidir.Bu mezhepin dini de demokrasıdir.demokrasiyi araştırırsak gereceğiz ki aslı bile bizden değildir.demokrasi ve laiklik bir dikta rejimin safsatalarıdır.şimdi biz kalkıp desek ki kişi, laik olmaz devlet laik olur.bu yüzden ben kişi olarak müslümanım desek sözlerimiz ne kadar tutarlı olur.bu devleti oluşturan da sizin gibi benim gibi insanlar devlet laiik olsa bile biz bu laik devletin kanunlarını kabul etmekle ve uygulamakla bizde laik olmaz mıyız?çünkü onları dost edinmekle onların dinine tabi olmuş oluyoruz.ki bunuda Allak kuranda yasaklamıştır.

size şöylr bir ayet ve nuzulunu söylim:tevbe süresi 31 ayette Allah şöyle buyuruyor:
31- Onlar Allah dışında hahamlarını, rahiplerini ve Meryemoğlu İsa'yı ilah edindiler. Oysa onlara sadece tek ilaha, kendisinden başka ilah olmayan ve onların yakıştırma ortaklarından uzak olan Allah'a kulluk etmeleri emredilmişti.

bu ayetin tefsirinde şöyle bir hadis veriliyor:
İbn-i Kesir tefsirinde de şöyle deniyor: İmam-ı Ahmed, Tirmizi ve İbn-i Cerir değişik kanallara dayanarak bize bu belgeyi naklediyorlar: Adiyy b. Hatem, Peygamberimizin davetini alınca, çağrısını işitince Şam'a kaçtı. Bu zat cahiliye döneminde hristiyan olmuştu. Bir ara kız kardeşi kabilesinden birkaç kişi ile birlikte müslümanlara esir düşmüş, fakat Peygamberimiz kadını bağışlayarak, serbest bırakmıştı. Kadın kardeşinin yanına dönünce onu müslüman olmaya ve Peygamberimize gidip kendisi ile görüşmeye teşvik etmişti. Bunun üzerine Medine'ye geldi. -Bu zat o sırada Tay kabilesinin şefi idi, babası da cömertliği ile ün salmış bir kişi olan Hatem Tai idi.- Peygamberimizin huzuruna vardığında boynunda gümüş bir haç vardı. O sırada Peygamberimiz `Onlar Allah'ın dışında hahamlarını ve rahiplerini ilah edindiler' cümlesi ile başlayan ayeti okuyordu. Ayet bitince bizzat kendi ifadesine göre Peygamberimize `Onlar, hahamlarına ve rahiplerine tapmıyorlar, kulluk etmiyorlar' dedi. Onun bu sözlerine Peygamberimiz şu karşılığı verdi:

"Evet, ama din adamları onlara helal şeyleri yasakladılar ve haram şeyleri serbest ettiler. Onlar da din adamlarının bu hükümlerine uydular. Bu tutum, onların, din adamlarına kulluk etmeleri anlamına gelir."

Tefsir bilgini Sudey, bu ayeti açıklarken şöyle der; `Onlar yüce Allah'ın kitabını arkalarına atarak din adamlarının hükümlerine başvurdular. Bundan dolayı yüce Allah bu ayetin devamında `Oysa onlara sadece tek ilaha kulluk etmeleri emredilmişti' buyuruyor. Yani o tek ilah bir şeyi haram kılınca, o şey haram sayılacak, O'nun helal ilan ettiği şeyler helal bilinecek, koyduğu yasaya uyulacak ve verdiği hüküm yürürlüğe konacaktır."

inşa..faydalı olur

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Üzerinde yaşadığımız dünya ve tüm kainat Allah'ın mülküdür.Elbette Allah'ın kanunları geçerli olacak.Konuyu açan arkadaş sen müslüman olmayanların haklarını düşündüğün kadar Allah'ın rızasını düşünüyormusun?

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Üzerinde yaşadığımız dünya ve tüm kainat Allah'ın mülküdür.Elbette Allah'ın kanunları geçerli olacak.Konuyu açan arkadaş sen müslüman olmayanların haklarını düşündüğün kadar Allah'ın rızasını düşünüyormusun?
bira daha sakin olursanız ve sözlerinizi daha doğru kullanırsanız iyi olur.Çünkü soran kardeşimiz islamı öğrenmek istiyor.ve bunun için sizde ayetlerle cvp verirseniz daha güzel olur...beni yanlış anlamyın lütfen sizi kırmak için demiyorum ancak islamı öğrenmek isteyen kimselere de bu hak tanınmalıdır.O yüzden ayetler ve hadislerden örneklendirme yaparsanız daha güzel ve daha sağlam olur...

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Sağlıcakla...
eğer sizin için bir sakıncası yoksa ve sizi sıkmayacaksa cvplamanızı istediğim bir sorum var.sorum şu Allahın varlığına inanıyorsunuz değil mi?...çünkü bazen sorunlar buradan kaynaklanabiliyor.ama sizi sıkıyorsa cvp vermeyebilirsiniz.sorum sıktıysa sizi özür diliyorum...

Üst Ana Sayfa Alt