Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

"İnşeAllah" Demek

Furkan1416 Çevrimdışı

Furkan1416

Üye
İslam-TR Üyesi
“Allah dilerse / inşeAllah” (de). Unuttuğun zaman Rabbini an. “Umulur ki Rabb'im beni bundan daha yakın bir rüşde / olgunluğa eriştirir.” de. (18/Kehf, 24)

"Umuyorum ki Rabbim beni bundan daha hayırlı olana muvaffak kılar." diye Allah'a (cc) dua ediyor Peygamber (sav). Bu ayet-i kerimenin bir nüzul sebebi var.

Mekke’de müşrikler kendi aralarında konuşurken diyorlar ki: “Biz bu Muhammed’le başa çıkamıyoruz. Yani biz kimse bunu dinlemez, bu delidir, kahindir diyorduk ama, artık bunun daveti dört bir tarafa yayılıyor. Ne yapalım? Ehli kitaptan yardım isteyelim” diyorlar. Ve Yahudilere müşriklerden iki tane temsilci gönderiyorlar. Diyorlar ki: “Siz kitap ehli olan insanlarsınız. Bizim kavmimizde böyle bir adam çıktı bize yardımcı olun, biz bununla nasıl başa çıkacağız?” Yahudiler de diyorlar ki: “Gidin Muhammed’e üç soru sorun. Eğer bu üç soruya cevap verirse, o bir peygamberdir. Bu üç soruya cevap vermezse o bir yalancıdır” diyorlar. Ne soralım? “Bir, Kehf Ashabını sorun. İki, dünyanın doğusunu ve batısını gezen adamı sorun.Yani Zulkarneyn'i (as) kastediyorlar. Üç diyorlar, ona ruhtan sorun. Ruh nedir? diye sorun.” Müşrikler, Peygamberimize gelip bu üç tane soruyu sorunca, sav 'Ben yarın size cevap vereceğim.' diyor.

Yani o, şundan emin: Onlar gidecekler. Allah (cc) vahiy indirecek. Peygamber de yarın onları çağırıp, bu üç sorunun cevabını onlara verecek. Bir hafta, iki hafta bu sorunun cevabı gelmiyor. Tam 15 gün boyunca Peygambere (sav) vahiy gelmiyor. Ve (sav) çok daralıyor. Çünkü Mekke çalkalanıyor Muhammed yarın dedi, ama 15 gün geçti aradan hala yani, onun iddia ettiği gibi Rabbi ona vahiy indirmedi, diyorlar, 'Cini Muhammed’e küstü.' diyorlar, 'Sihirbazı Muhammed’i terk etti' diyorlar. Allah Rasûlü'ne hakaret ediyorlar.

Tam böyle bir zamanda Allah (cc) işte bu ayetleri indiriyor. Kehf ashabını da anlatıyor, Zulkarneyn’i de anlatıyor, Musa ile Hızır’ı da anlatıyor, ruh hakkında insanların az bir bilgisinin olduğunu insanların bilgisinin olmadığını da anlatıyor. Ama peygamberin şahsında ümmeti de terbiye ediyor Allah (cc).

Sakın yapacağınız işleri, kendinize nispet etmeyin. 'Yarın şöyle yağacağım, öbür gün böyle yapacağım.' demeyin diyor Allah (cc). 'İnşallah' deyin. 'Allah dilerse' deyin. 'Allah dilerse deyin ki Allah (cc) sizin işlerinizi kolaylaştırsın, Allah sizi sevsin, Allah size merhamet etsin.' Allah Peygamberin (sav) şahsında biz ümmetine yol gösteriyor.

Kardeşlerim bu konu, Kur’an-ı Kerim’i dikkati bir gözle okuyan bir Müslüman şunu görür: Allah bu konu üzerinde Müslümanları sürekli terbiye etmek istiyor. Her şeyi Allah’a bağlama, her şeyi Allah’a nispet etme, her şeyi Allah’tan bilme Müslümanların Allah’a bu kadar yakın olmalarını istiyor Allah (cc). Yani Müslümanın elinde bir ayna olmalı o aynada gördüğü her şey 'Benim Rabbimdendir.' demeli. Başına gelen her şeyde 'Biz Allah’tanız ve tekrar Allah’a döneceğiz.' demeli. Yarın için kurduğu bütün planlarda 'Eğer benim Rabbim diler ve izin verirse, ben bunu yapacağım.' demeli.

Müslümanlar Bedir günde zafer kazanmışlar. Bedir gününde zafer kazanmak demek kardeşlerim, Bedir’i önemli kılan şey nedir? Yani niçin Bedir ehlini bütün günahlarını Allah affetmiştir? Çünkü imkansız bir savaşı kazanmışlardır. Yani 300 tane Müslüman var, yiyecek yemekleri yok, binecek atları yok, ellerinde tutacak silahları yok, karşılarında Mekke’nin en güçlü, en savaşçı insanları var. Allah (cc) o 300 tane Müslümanın eli ile küfrün ordusunu tarumar etmiştir. Lakin savaş, bittikten sonra, şimdi siz böyle bir zafer kazanmışsınız, kahramanlık göstermişsiniz 'Nasıl savaştık be?' diyeceksiniz ya Allah (cc) ayet indirdi: “Zafer sadece ve sadece Aziz ve Hakim olan Allah’ın katındadır.” (3/Âl-i İmran, 126) 'Size bir pay yok.' dedi Allah (cc). 'Sakın böbürlenmeyin, sakın bir şeyi kendinize nispet etmeyin, sakın kendinizden görmeyin.' Zafer sadece ve sadece Aziz ve Hakim olan Allah’tandır, dedi. Hem Âl-i İmran suresinde hem de Enfal suresinde Allah (ac) aynı ayeti Bedir kıssasında iki defa tekrar etti.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ashab 65 Çevrimdışı

Ashab 65

Üye
İslam-TR Üyesi
İnşAllah Rabbim göğsümü genişlet ilmimi artır Şüphesiz sen Alimsin ilminle ahlaklanmak istiyorum

D Çevrimdışı

Deniz

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnşAllah Rabbim göğsümü genişlet ilmimi artır Şüphesiz sen Alimsin ilminle ahlaklanmak istiyorum

Dua ederken değil, bir şeyi kendimiz yapacak olduğumuzda söylenir kardeşim.

Üst Ana Sayfa Alt