Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Internet Bağımlılığının Korkunç Yüzü

N Çevrimdışı

Niisa

Üye
İslam-TR Üyesi
Son yılların en tehlikeli rahatsızlığından kabul edilen teknoloji bağımlılığı, kendisini en çok internet bağımlılığında hissettiriyor.

İşte Yeşilay Genel Başkanı Av. Muharrem Balcı'nın basın açıklaması :

Son yılların en tehlikeli rahatsızlığından kabul edilen teknoloji bağımlılığı, kendisini en çok internet bağımlılığında hissettiriyor.

İnternet bağımlılığının zararları ise şahsın kendisinden başlayıp tüm çevresine yayılıyor.
Gençlerde asosyalliğe, evli olanlarda ise bu zarar ayrılığa kadar varıyor.

Bu duruma en çok sosyal paylaşım sitelerinin sebep olması ise dikkatlerden kaçmayacak boyutta. Amerika merkezli avukatlık firması Divorce Online tarafından yapılan araştırma bu duruma çarpıcı bir boyut kazandırdı.
Yapılan araştırmaya göre, ‘2009 yılında hazırlanan her 5 boşanma dilekçesinden birinde "Facebook" geçtiği belirlendi.

Eski arkadaşları buluşturan ve yeni arkadaşlar bulmaya yarayan sitenin evlilikteki sorunları artırmaktan sorumlu tutulduğunu söyleyen uzmanlar, eşlerin birbirlerini Facebook'ta kaçamak yapmakla veya Facebook'a dalıp birbirlerini unutmakla suçladığını açıkladılar.’

Ülkemizde de durun farklı değildir.
İnternet bağımlılığı, diğer madde bağımlılık türleri kadar boşanma sebebi olmaktadır.
Masum bir şekilde başlayan internet kullanımı dikkatli olunmadığında korkunç sonlarla neticelenebiliyor.
Özellikle aile içi iletişim kurmayı başaramayan bireylerin kendilerini sanal ortamda ifade etmeleri ve arkadaşlık kurmaları daha kolay oluyor.

Bu iletişim çoğu zaman duygusal bir bağa ve daha sonra da bağımlılığa dönüşüyor. Aynı evi paylaşan bireyler birbirleri ile konuşamayacak, hatta yan yana gelemeyecek bir hal alıyorlar.

AİLELERİN YIKILMASI KAÇINILMAZ OLUYOR
Öyle ki vaktin nasıl geçtiğini fark etmeyen bağımlılar ekran karşısında sabahlıyor ve ailesine ayırması gereken vakti bu şekilde öldürmekle kalmıyor, gündelik sorumluluklarını bile yerine getiremeyecek şekilde performans kaybediyor.
Ailevi sorunlar, iş veriminin düşmesi, ilerleyen zamanlarda ise gerçek ve sanal dünyanın ayırt edilemeyecek boyutlara varması gibi sebeplerle kişi kendisini psikolojik sorunların içerisinde buluyor.
Tehlikenin farkına varmak ve bunun bir tür hastalık olduğunu çok iyi bilmek gerekiyor.

Belki bir on sene evvel içki, kumar, uyuşturucu gibi bağımlılıklar evliliklerin sonlanmasına sebep oluyorken, artık evlilik birliğinin yeni tehlikesi olarak “Tv ve İnternet Bağımlılığı’ karşımıza çıkıyor.

Hızla yayılan internet bağımlılığının her türlü kötü etkilerinden aile birliğini muhafaza etmek de yine eşlere düşüyor.

Bu bağımlılık türünün de diğer hastalıklar gibi bir hastalık olduğunu bilmeleri ve buna göre birbirlerine karşı hoşgörülü davranmaları bu hususta atılabilecek ilk ve en iyi adım olacaktır.

Yeşilay, tüzüğünde her türlü madde bağımlılıkların yanı sıra, Tv ve internet bağımlılığı ile de mücadele etmektedir.

Aktüel Psikoloji

P Çevrimdışı

PhiloSophiaLoren

Guest
İnternet bağımlılığına karşı en iyi çözüm olarak annemi gösterebilirim. Pc fişini gözünün yaşına bakmadan çeker ve sessizce odasına yönelir.)))

M Çevrimdışı

Mutedeyyin

Guest
ben 10 yıldır kullanıyorum hala bağlanmadım

N Çevrimdışı

Niisa

Üye
İslam-TR Üyesi
kesinlikle... önemli olan bağımlılık boyutuna geçmemesi her muhabbetim toplantm vs. adı sosyallik olcaksa olmasın raflarda tozlanmış bi kitabı okumak enisi...

bu siir tam isabet olacak:

...Bir saniye ayrılmaz, kölesi olur haşa
Başka bir dünyası var, İnternet bağımlısı

Her şeyi internettir, aileyi unutur
Böylece tatmin olur, kör nefsini uyutur
Görmediği insana, sırlarını okutur
Dillere destan olur, İnternet bağımlısı

Bir şeyler yazar çizer, ne sanattır, ne eser
Yanında ses istemez, çoluk çocuğa küser
Her türlü yarenlikten, alakasını keser
Yaşayan bir ölüdür, İnternet bağımlısı

Sanal bir dünyadadır, hayallerde yaşıyor
Gecesi gündüz onun, huzursuz dolaşıyor
Kapılır sapıklara, doğru yolu şaşıyor
Bunun farkında değil, İnternet bağımlısı

Ne bulsa alır okur, seçemez, nur'u nârdan
İlmi yok ki tanısın, faydaları, zarardan
Kapılır sapıklara, hep batar günahlardan
Artık iflah bulamaz İnternet bağımlısı

Karşısında bir hoca, ne görmüş ne de tanır
Aslında bir yahudi, sahtekara inanır
Müslüman insanımız, beyni böyle yıkanır
Mezhep, sünnet tanımaz, İnternet bağımlısı!

Gece gündüz işi bu, vakitler uçar gider
Ne bıkar ne usanır, demez bu kadar yeter
Kendine geldiğinde, birden her şeyi biter
Ailesi dağılmış, İnternet bağımlısı

Kapalı bir oda da, her hücresi ölüyor
Kendini harcamakta, hem de bunu biliyor
İnternet çok önemli, namazı zor kılıyor
Yaşayan bir hortlaktır, İnternet bağımlısı

Yerinden kımıldamaz, kalır olduğu yerde
Saatlerce bakmaktan, gözüne iner perde
Bilmediği biriyle, başı girmiştir derde
Hayatı stres içinde, İnternet bağimlisi
....

selvihan Çevrimdışı

selvihan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
internette özellikle sosyal medya araçlarında, daha önceleri büyük firmaların ürünlerini tanıtrken kullandıkları subliminal mesaj yerleştirme teknikleri ile hedefe (potansiyel müşteri) ye objeyi (ürünü/düşünceyi) cazip kılacak mesajları yerleştirerek hedef kitlelerine ulaşabiliyorlar.. tabi bu teknikllerin en masum kullanım alanı.. siz düşünün ki nette gördüğünüz reklam, zihinlerde sapkın düşünceleri yerleştirmek amacıyla kullnılıyor, en bilineni south park ismindeki sevilen çizgi filmdi, eşcinselliği doğal ve olması gerekn bir süreç olarak algılanması amacıyla arka planında subliminal mesajların yerleştirilmiş olduğuydu..internet de çok geniş kitlelere istenilen mesajları yerleştirmek yoluyla mesaj iletim için kullanılabilecek büyük bir silah..

D Çevrimdışı

dream-world

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
internetin bağımlılık olduğuna inanıyorum ama diğer zararlı bağımlılıklar gibi kalıcı olduğunu düşünmüyorum... bir süre sonra insan bıkıyor... bir zamanlar nerdeyse 10 saat nete takılırdım ama şimdi 5 dakka sonra sıkılıyorum...

Üst Ana Sayfa Alt